Нивото на усвояване на еврофондовете в България в момента е най-ниското в Европейския съюз (ЕС). Това съобщи Жан Мари Сейлер - директор в Главна дирекция Регионална политика в началото на петото заседание на Комитета за наблюдение на Националната стратегическа референтна рамка, предаде Агенция „Фокус".
Сейлер отчете, че страната ни е нов член на Общността и й липсва опит. По думите му дори по-стари членки губят европейски средства и в това отношение ще ни бъде оказвана помощ. Той посочи, че има едно важно правило, което трябва да се познава - Ние слагаме парите на масата за ограничен период от време и ако кредитът не се усвои с реално изпълнение, ние го вземаме.
България се бави и с изпълнението на самите проекти. В това число влизат най-вече големите инфраструктурани проекти по ОП "Транспорт" и "Околна среда".
Въпреки това виждаме напредък - например с магистрала "Тракия", виждаме, че се работи усилено. Подобно е и положението с работата по софийското метро. В следващите месеци ще бъдат направени доста плащания по строителството му, обясни Сейлер.
Даваме си сметка за сроковете и ще се постараем да наваксаме с проектите, увери Юлиана Николова, секретар на Съвета за управление на средствата от Европейския съюз. Тя отбеляза, че в последните месеци са положени максимални усилия за решаване на минали проблеми, но това не е отнело възможностите за използване на фондовете.
Подобрихме координацията със създаването на един-единствен център в сърцето на властта - Министерския съвет, което да не позволява съмнение за това, откъде идва политиката, свързана с еврофондовете, посочи тя.
Според Николова създаден е много добър екип и въпреки смяната на правителството е осигурен плавен преход в администрацията.
Междувременно Министерството на финансите съобщи, че през януари в бюджета ще влязат близо 700 млн. евро по предприсъединителните програми и оперативните програми, съфинансирани от Структурните и Кохезионния фондове на Европейския съюз (управлявани от Националния фонд към МФ), както и по Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони и Европейския фонд за рибарство (управлявани от Разплащателната агенция към ДФ"Земеделие").
Очакваното усвояване за януари 2010 г. превишава с близо 15 на сто месеца с най-високо усвояване за 2009 г. (декември) и е близо двадесет пъти по-високо от усвояването за януари 2009 година.
Усвояването на средствата по предприсъединителните програми и оперативните програми, съфинансирани от Структурните и Кохезионния фондове на Европейския съюз за месец януари 2010 г., се очаква да възлезе на над 350 млн. лева. Това е над два пъти повече от месеца с най-високо усвояване на средства от Европейския съюз през 2009 г. (декември) -141.6 млн. лв. и над десет пъти повече спрямо януари 2009 г. - 31.8 млн. лева.
Усвояванията на средствата по Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони и Европейския фонд за рибарство (вкл. директните плащания за земеделските производители и пазарните мерки) за януари 2010 г. се очаква да бъде около 360 млн. лева. За сравнение - усвоените средства по тези програми за януари 2009 са били под 1 млн. лв., а очакваното усвояване за януари 2010 г. се доближава до най-високото усвояване за 2009 г. - месец декември 2009 г. - около 466 млн. лева.