Откакто Българската асоциация на застрахованите и пострадалите при катастрофи има представителство във Варна, повече от 1000 души са потърсили помощ в него, съобщи председателят на организацията Владимир Тодоров. В повечето случаи това става, след като застрахователите отказват да изплатят обезщетения на пострадалите при пътни инциденти.
329 души са загубли живота си в автомобилни катастрофи от началото на годината. Между 3000 и 5000 българи годишно остават инвалиди след пътен инцидент.
"Все още българинът не си знае правата, че може да получи много сериозно обещетение от Гражданската отговорност на виновния водач - в три аспекта имуществени вреди, неимуществени вреди и пропуснати ползи." заяви Христо Димитров, който също е пострадал при катастрофа. След години ходене по мъките, за да получи полагащото му се обезщетение е решил да помага на онези, които по една или друга причина попадат в неговото положение, предаде БНТ-Море.
"За съжаление, все още има застрахователи, които плащат много трудно. Ако не се стигне до адекватно изпалщане на обещетение се стига до съдебна фаза", смята националният координатор.
На 145 случая - един влиза в съда, показва опитът на Христо Димитров. В повечето случаи се стига до извънсъдебно споразумение и пострадалите си получават обезщетенията до три месеца, ако има доказано виновен шофьор. При съдебен процес делата могат да се влачат и две години. И все пак, за да не се стига до инциденти, особено в дните на отпуски и почивки, от асоцицията съветват, когато тръгвате на път да не си поставяте час на пристигане.
Най-новата кампания на асоциацията е под мотото "Бъди европеец! Дай път на пешеходеца".