Благодарение на усилията на служителите от Управляващия орган на програмата очакваните през юни 2013 загуби за над 200 млн. евро са сведени до 27 млн. евро в края на годината. Това заяви в студиото на БНТ министърът на околната среда и водите Искра Михайлова. Въпреки проблемите, ръководството на Оперативна програма „Околна среда“ (ОПОС) е успяло да се справи с потенциалните загуби на евросредства, каза още тя.
Средствата са усвоени за рекултивация на депа, сключване на нови договори, форсиране на плащанията по проекти, реализиране на проектите за софийското метро и трамваи и спасяването на проекта за столичния завод за отпадъците, допълни министър Михайлова.
Пред БНТ тя засегна и въпроса с неправомерно застрояване на природен парк „Странджа”, като заяви, че подобно нещо няма да бъде допуснато. Михайлова припомни, че 70% от територията на община Царево е част от природния парк и е необходимо да се намери балансът между защитата на природата и естествения интерес на общината да търси потенциал за развитие на туризма. Стъпка в правилната посока е наличието на общи устройствени планове, посочи министърът.
По думите ѝ, по Черноморието има много общини, които от години работят по устройствените си планове и не са напреднали по тях.
„Имаме обезлюдяване на Странджа. Имаме населени места с почти никакъв растеж, с изключение на района на Черноморието, който пък е обект на най-големи притеснения от природозащитниците. Очевидно „Странджа” ще бъде първият случай, в който ние, като модерно общество, което спазва нормите на европейското законодателство, ще трябва да намерим решението”, каза министър Михайлова.
Тя посочи, че в момента МОСВ много активно подготвя позицията си по повод наказателната процедура срещу България за съществуването на депа за отпадъци, които не отговарят на европейските изисквания.
Закриването им е трябвало да стане през 2009 г., но поради липса на средства към 2012 г. все още има 130 такива депа. Сега са 113. Ангажиментът, поет от страната ни, е към 2015 г. да бъдат изградени 24 нови депа, за момента са само две. „Активно готвим позицията си. Убедена съм, че в лицето на Комисията ние нямаме само наказателен отряд, а колеги”, каза министър Михайлова. По думите ѝ, санкциите по процедурата са много строги – при доказано нарушение само първоначалната вноска е около няколкостотин милиона евро.
Министър Искра Михайлова коментира и темата за предстоящия КСНС при президента на тема европейски фондове: „Малко съм разочарована защо точно сега, но волята на президента е такава и ние ще се съобразим”, посочи тя.
2014 г. е ключова за промяна на методиката за определяне на такса смет, каза още министър Михайлова. От следващата година тя трябва да се изчислява не на база данъчната оценка на сградата, а върху количеството изхвърлян боклук. „Щом 90% от държавите са намерили такава формула, ще я намерим и ние”, коментира екоминистърът. По думите ѝ, това е и един от начините да променим мисленето си по отношение на оползотворяването на отпадъците.