Потребителските разходи в САЩ нараснаха през юли с добро темпо за четвърти пореден месец, което е нов знак за подобрение на един от ключовите източници за икономически растеж на водещата световна икономика.
Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано през юли с 0,4% спрямо юни, когато те отбелязаха повишение с 0,3% (възходяща ревизия на предходни данни за нарастване с 0,2%), показват данни на Търговския департамент.
В същото време потребителските разходи, които измерват обема на покупки от автомобили до дрехи, и от разходите за здравеопазване до тези за отопление, нараснаха за четвърти пореден месец, този път с 0,3%, съвпадайки с прогнозите и след растеж с 0,5% през юни (възходяща ревизия от повишение с 0,4%).
Потребителските разходи формират повече от две трети от икономиката на САЩ, като тяхното повишение за четвърти пореден месец потвърждава за наличието на солиден ръст на разходите на домакинствата въпреки доста анемичния растеж на БВП през първите две тримесечия на годината.
Търговският департамент отчете известно увеличаване на спестовността на американците през юли до 5,7% от 5,5% през юни, задържайки обаче под тригодишният връх от 6,0%, достигнат през април.
В същото време ценовият индекс на личните потребителски разходи (т.нар. PCE индекс) остана без промяна на месечна база (0,0%) и нарасна на годишна база с едва 0,8% (най-слаб растеж от март насам) след повишение с 0,9% през юни, съвпадайки с прогнозите на финансовите пазари.
Основният ценови индекс (основният PCE индекс, изключвайки волатилните цени на храни и енергия), който се следи внимателно от Фед като мерило за инфлацията, се повиши очаквано през юли с 0,1% на месечна база след аналогично нарастване през юни. На годишна база основният PCE индекс се повиши за пети пореден месец с 1,6% при прогноза за по-скромен растеж с 1,5%, но продължава да задържа под целевото инфлационно ниво на Федералния резерв от 2 процентни пункта.