Потребителските разходи в САЩ през юни растат солидно за трети пореден месец

02.08.2016 | 18:38
по статията работи: econ.bg
Търговският департамент отчете намаляване на спестовността на американците през юни до 5,3% (най-ниско ниво за настоящата година) от 5,5% през май и под тригодишен връх от 6,0%, достигнат през април
Потребителските разходи в САЩ през юни растат солидно за трети пореден месец
Снимка: под лиценза на creative commons

Потребителските разходи в САЩ нараснаха с добро темпо през юни за трети пореден месец, което е нов знак за подобрение на един от ключовите източници за икономически растеж на водещата световна икономика.

Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха през юни с 0,2% спрямо май, когато те също отбелязаха повишение с 0,2% при очаквания за малко по-добър растеж с 0,3 на сто, показват данни на Търговския департамент.

В същото време потребителските разходи, които измерват обема на покупки от автомобили до дрехи, и от разходите за здравеопазване до тези за отопление, нараснаха за втори пореден месец с 0,4% при прогноза за малко по-скромен растеж с 0,3 на сто, като това представлява най-солиден ръст на американските харчове от август 2009 година насам – точно когато икономиката на САЩ започна да се възстановява от последната Голяма рецесия.

Трябва да се има предвид, че потребителските разходи формират повече от две трети от икономиката на САЩ, като тяхното добро повишение за трети пореден месец вече беше отразено от предварителните данни на Търговския департамент, показващи солиден ръст на разходите на домакинствата с цели 4,2% през второто тримесечие въпреки изненадващо слабия растеж на БВП с едва 1,2 на сто.

Търговският департамент отчете намаляване на спестовността на американците през юни до 5,3% (най-ниско ниво за настоящата година) от 5,5% през май и под тригодишен връх от 6,0%, достигнат през април.

В същото време ценовият индекс на личните потребителски разходи (т.нар. PCE индекс) се повиши през юни с 0,1% на месечна база и нарасна на годишна база с едва 0,9% за втори пореден месец, съвпадайки с прогнозите на финансовите пазари.

Основният ценови индекс (основният PCE индекс, изключвайки волатилните цени на храни и енергия), който се следи внимателно от Фед като мерило за инфлацията, се повиши очаквано с 0,1% на месечна база след повишение с 0,2% през май. На годишна база основният PCE индекс се повиши за четвърти пореден месец с 1,6% и продължава да задържа под целевото инфлационно ниво на Федералния резерв от 2 процентни пункта.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....