Потребителските разходи в САЩ се повишиха слабо през юни, докато доходите не успяха да нараснат за пръв път от седем месеца насам, което е предпоставка за сдържано темпо на растеж на потреблението в САЩ през третото тримесечие.
Според Търговския департамент, потребителските разходи, формиращи повече от две трети от икономическата активност в САЩ, нараснаха през юни с 0,1% на месечна база след повишение 0,2% през май, потвърждавайки осреднените очаквания на финансовите пазари.
Отчитайки инфлацията обаче, потребителските разходи през юни останаха на нивата от предишния месец, когато те се повишиха с 0,2 на сто. Това предполага, че потребителските разходи могат да се окажат на пътя на по-сдържан растеж през третото тримесечие на годината.
В същото време личните доходи, включващи доходи от заплата и от други източници, останаха на нивата от май, неоправдайки прогнозите за растеж с 0,4% и след повишение с 0,3% през предходния месец. По този начин доходите в САЩ не отчитат растеж за пръв път от седем месеца насам. Въпреки относително стабилния икономически растеж и най-солидния трудов пазар от години насам, американците остават предпазливи по отношение на техните разходи. Те обаче продължават да харчат повече от достатъчно, за да допринесат за устойчив растеж на икономиката на САЩ за девета поредна година и за да окуража американския бизнес да разкрива повече работни места.
Трябва да се има предвид, че днешните данни бяха включени в предварителната оценка за растежа на БВП на САЩ през второто тримесечие, оповестена в края на миналата работна седмица.
Според експресните данни, брутният вътрешен продукт нарасна през второто тримесечие с 2,6% на годишна база благодарение до голяма степен на повишение на потребителските разходи с 2,8 на сто след техен по-слаб растеж с 1,9% през първото тримесечие.
Търговският департамент представи и данни, според които ценовият индекс на личните потребителски разходи (PCE индекс) нарасна през юни с 1,4% на годишна база след повишение с 1,5% през май. Основният ценови индекс (основният PCE индекс, изключвайки волатилните цени на храни и енергия), който се следи внимателно от Фед като мерило за инфлацията, се повиши за втори пореден месец с 1,5% спрямо година по-рано при очаквания за по-слаб растеж през юни с 1,4 на сто.
Целевото ниво на Фед за годишна инфлация е от 2 на сто, като ценовият PCE индекс достигна и дори леко надвиши това важно ниво в началото на 2017-а година за пръв път от близо пет години насам (през февруари, когато се повиши с 2,1%), след което обаче последва трайно забавяне на неговия растеж до 1,4% към средата на годината.