Кредитирането продължава да расте - при домакинствата за 11-и пореден месец, при бизнеса - за осми на годишна база. В същото време и депозитите продължават да се натрупват, а нередовно обслужваните заеми намаляват. Това показват данните на БНБ за първите шест месеца на годината.
За последен път статистиката бележеше такова устойчиво повишаване през лятото на 2014 г., преди сътресенията около Корпоративна търговска банка (КТБ), които няколко месеца по-късно доведоха до фалита на институцията.
Към юни и в потребителския, и в жилищния сегмент ръстовете в обемите в кредитирането са с по над 4% - стойности, каквито статистиката не е отчитала от лятото на 2010 г. насам. Кредитите за потребление нарастват с 4.56% на годишна и с 1.03% на месечна база до 7.6 млрд. лв. в края на юни. Обемът на ипотечното финансиране пък достига 9.1 млрд. лв., като се увеличава с 4.43% спрямо юни 2016 г. и с 1.61% спрямо май 2017 г.
При бизнеса в края на юни общият обем на предоставените от финансовите институции кредити е бил 30.95 млрд. лв. В сравнение с предходния месец показателят бележи леко свиване с 0.2%, но в сравнение с година по-рано повишението е с 2.1%.
Най-същественият ръст и в края на полугодието остава отчетеният в сегмента на т.нар. други кредити за домакинствата – с 69.8% на годишна база до 1.29 млрд. лв. Според методологията на БНБ в тази категория влизат например заеми за физически лица за обучение, финансов лизинг, селскостопански кредити и т.н.
Усилията на банките за прочистването на портфейлите им от нередовно обслужвани заеми също продължават да дават резултати. В края на юни делът на т.нар. лоши и преструктурирани кредити намалява до 16.03% при финансирането за бизнеса, а при жилищните заеми пада и под този праг – до 15.53%. При кредитите за потребление понижението е още по-осезаемо – до 11.87%.
Въпреки ниските лихви депозитите продължават да се трупат в банките, като към края на юни достигат 45.8 млрд. лв.