Доверието на потребители в САЩ в икономическото развитие на страната нарасна изненадващо през август до едногодишен връх, показва проучване на компанията Conference Board, което предполага, че разходите на домакинства ще продължават да оказват ключова подкрепа за растежа на американската икономика.
Индексът на потребителското доверие в САЩ се повиши до 101,1 пункта от 96,7 пункта през юли (низходяща ревизия от 97,3 пункта) при очаквания за 97,0 пункта, като това е най-високото ниво на индекса от септември 2015-а година.
Индексът на бъдещите потребителски очаквания за икономическата активност през следващите шест месеца нарасна през август до 86,4 пункта от 82,0 пункта месец по-рано, докато индексът, определящ текущата оценка на американските потребители за икономическите условия в страната, скочи рязко до 123,0 пункта от 118,8 пункта през юли, достигайки най-високо ниво от август 2007-а година.
Индексът на компанията Conference Board, отчитащ нивото на "трудно" намиране на работа в САЩ, се повиши слабо до 23,4 пункта от 22,1 пункта през юли, което е сигнал, че американските потребители са малко по-слаби оптимисти относно състоянието на пазара на труда във водещата световна икономика.
В същото време едногодишните потребителски инфлационни очаквания през август се повишават до 4,8% от 4,7% през предишния месец.
Трябва да се има предвид, че проучванията за потребителското доверие в САЩ се следят внимателно, тъй като потребителските разходи формират около 70% от американската икономическа активност. Днешните данни на Conference Board показват, че потребителското доверие не само не се влошава, но дори бележи подобрение въпреки шокиращото гласуване на британците през юни за напускане на ЕС, слабото икономическо развитие зад граница и въпреки несигурността около предстоящата през ноември президентска надпревара в САЩ.
Потребителското доверие се подобри през август до най-високо ниво от близо година насам след слабо понижение през юли, заяви Лин Франко, който е директор на проучването на Conference Board. Оценката на потребителите както за текущите бизнес, така и за условията на трудовия пазар са значително по-благоприятни, отколкото преди месец. Подобрение също така отчитат и краткосрочните очаквания относно бизнес и условията, свързани със заетостта, както и перспективите пред личните доходи, като всичко това предполага, че може да има умерено ускоряване на икономическия растеж през следващите месеци, допълни Франко.