Дъглас Енгълбърт, компютърен визионер и един от изобретателите на компютърната мишка, е починал на 88-годишна възраст, съобщи “Ей Би Си Нюз“. Енгълбърт е издъхнал във вторник вечерта в дома си в Атертон, Калифорния.
През Втората световна война инженерът служи като радарен техник, а в края на 50-те постъпва в Изследователският институт на университета Станфорд (SRI). Там Енгълбърт работи върху някои от първите компютри с графичен потребителски интерфейс, както и върху идеята за компютърната мишка.
През 1970 г. той получава патент за мишката, която по онова време представлява грубо дървено устройство с две колелца и три бутона.
Новото устройство добива популярност, едва когато от Xerox PARC започват да експериментират с него, а Apple да продават мишката с компютъра си Apple Lisa през 1983 г.
Навремето Енгълбърт споделя, че не той е човекът, измислил понятието „мишка“. В интервю през 1986 г. изобретателят споделя, че никой не може да си спомнина кого е хрумнала идеята да нарече новото устройство по този начин.
Първата компютърна мишка, създадена по скици на Дъглас Енгълбърт. Wikimedia Commons
За съоснователя на Apple Стив Возняк най-големите заслуги на Енгълбърт далеч превишават компютърната мишка.
„Възхищавах му се толкова много. Корените на всичко, което имаме в компютрите днес, могат да бъде проследени до неговото мислене“, коментира Возняк пред „Ей Би Си“.
„За мен той е бог. Получава признание за мишката, но всъщност е направил много невероятни неща за развитието на компютърния интерфейс и мрежи“, допълва той.
И наистина, през дългата си кариера Енгълбърт работи и върху ARPANET – мрежа от компютри, която предхожда интернет в края на 60-те и началото на 70-те. Той разработва и концепцията за „групуеър“ или дигитално сътрудничество. През 1968 г. става първият човек, който демонстрира видео конферентна връзка.
„Идеите за създаване за работа на компютрите в мрежа са дори по-значими от мишката“, казва Возняк. „Той тръгва в тази посока преди интернет. Енгълбърт мисли как компютрите могат да решат основните проблемите на човечеството много преди мнозина да са се сетили за това“.