Почти 65% от българите съгласни да работят без договор

07.02.2025 | 15:05
по статията работи: econ.bg
Почти 65% от българите съгласни да работят без договор
Снимка: под лиценза на creative commons

Близо 65% от българите са готови да работят без трудов договор. Малко над 62% пък са склонни на социално и здравно осигуряване върху по-ниски суми от реално получаваните. За допълнително заплащане в плик са навити 71,47%. Това обяви проф. Емилия Ченгелова, директор на Института по философия и социология към БАН, която представи проучването "Толерантност на българското население към икономиката в сянка".

Още по-притеснителното е, че анкетираните не се притеснявали, че работят в сивия сектор. Шокира ни това, че те не само споделят, ами се гордеят, че не спазват законите. Част от тях дори признаваха, че е срамно, ако кажеш, че си плащаш данъците", обясни проф. Ченгелова.

Работодатели пък признавали, че отчитали само 30-40% от реално направените продажби. Така имали пари за "заплати в плик". Според нея по този начин се губят едни 300 млрд. евро.

От 2004 г. България все е на първо място в Европа по дял на сивия сектор, който се движи между 33-35%. Малко зад нас пък били Румъния и Гърция. Най-ниска била сивата икономика в САЩ - между 5 и 6%. В Германия е 10-11%.

Толерантността към сивия сектор също е много голяма. При нормално ниво от 20-30% у нас този индекс е 74,7%, а при българите до 24 г. достига 91,5%.

"Много силно намалява респектът към социалните норми. Хората не уважават законите, особено младите. При тях ситуацията е страшна. Младите открито признават, че се гордеят, че не спазват законите. И казват - за какво ми е, и ако не го спазя, какво ще последва", даде пример проф. Ченгелова.

Липса на обезщетения за майчинство и безработица, ниски пенсии, отказ от кредитиране са трите основни риска от работата на черно, посочват анкетираните. Едва на четвърто място е страхът, че няма да получат остатъка от заплатата си в плик.

За да се ограничи работата без договор, са нужни засилени проверки на инспекторите по труда и въвеждане на по-строги санкции за работодателите. Освен това санкции трябва да има и за служителите, които са нарушители трудовото и осигурителното законодателство. Трябва да има и повече информационни кампании, казват експертите.

Сред препоръките за овладяване на икономиката в сянка са и преобръщане на сега действащата парадигма, според която да бъдеш част от нея, е по-изгодно, отколкото да си коректен.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 28.01   1644 г. – Френският актьор Жан Поклен за първи път се подписва с псевдонима Молиер. 1687 г. – В Япония с императорски указ се забранява убиването на диви...