За възрастните хора с по-голяма мускулна сила рискът от развитие на Алцхаймер е по-малък, показа ново изследване, цитирано от Reuters. Силните мускули означават запазване на менталните способности за по-дълго време, категорични са учените. Проучването на медицинския център за превенция на Алцхаймер „Ръш" в Чикаго е продължило 4 години. В него са участвали 970 души - мъже и жени на възраст между 54 и 100 години, като средната възраст е около 80 години. След 4 години 138 души от групата са развили болестта.
Изследваните лица, които са имали най-голяма мускулна сила, са развили 61% по-рядко симптомите на Алцхаймер, спрямо участници в проучването с най-слаби мускули. Силните „сгъвачи" и „разгъвачи" не оказват влияние върху развитието на болестта. Силните мускули на краката и ръцете обаче имат значение.
Учените обясняват връзката между силата на мускулите и риска за развитието на болестта с процес в тялото, който едновременно намалява мускулната сила и менталните способности. Засега обаче не може да бъде даден отговор какъв точно е механизмът на въздействие.
„Спортът е добра идея - и за тялото, и за мозъка, независимо от това какъв е механизмът", допълват учените.
Болестта на Алцхаймер е заболяване, свързано с деградация в психическите способности и атрофия на кората на мозъка (разрушаване на мозъчните клетки). Дегенеративното заболяване на мозъка е с неизяснена причина и настъпва във възрастта между 50-65-год. Проявите са напредваща мозъчна атрофия и деменция.