Правим с Гърция и Румъния трансбалкански коридор за културен туризъм

23.01.2008 | 23:26
по статията работи: Апостол Апостолов
Под мотото "Споделено наследство", трите балкански страни обединяват цяла мрежа от културно-исторически забележителности от различни епохи
Правим с Гърция и Румъния трансбалкански коридор за културен туризъм

България, заедно с Гърция и Румъния изгражда т. нар. "Трансбалкански коридор за културен туризъм". Маршрутът ще се включи към европейската мрежа от подобни трасета, които прекосяват границите и свързват културни забележителности в различни държави и региони.

Под мотото "Споделено наследство", трите балкански страни обединяват цяла мрежа от културно-исторически забележителности от различни епохи, съобщи БНР. Те са подбрани тематично и се подреждат в широко трасе от северната граница на Румъния, през България до южното крайбрежие на Гърция.

Трансбалканският културен коридор прекосява точно по средата полуострова. Това ще дава възможност на туристите да проследяват в своите пътувания културно-историческите връзки между трите балкански държави. Заедно с това - да откриват и спецификите на всяка от трите култури.

Изследователи на културно-историческото наследство и експерти от сферата на туризма от трите страни работят по този проект от близо две години. Селекцията на най-интересните обекти и локални маршрути в България, Гърция и Румъния вече е направена.

Въпросният културен маршрут пресича областите Еврос в Гърция, Брашов в Румъния и района на Пловдив.

Българската част от трансбалканското трасе описва проф. арх. Тодор Кръстев, който е главен двигател на дългогодишния процес за създаване на мрежата от културни маршрути в България.

"Българската част от Трансбалканския коридор започва от крайдунавския град Русе, където идва от Румъния като пресича реката и следва транспортния коридор К 9, уточнява той.

Трасето в България продължава на юг през старопрестолния град Велико Търново, Габрово, прекосява Стара планина, минава през Стара Загора, известен още като „Градът на липите”, продължава през Пловдив към източната част на Родопите и от там навлиза в Гърция.

В българското трасе са включени културно-исторически ценности от различни епохи. Най-древните датират от зората на човечеството. Става дума за праисторическите неолитни жилища в Стара Загора. Там може да се видят и изключително интересни паметници от древната тракийска култура. Пътят минава през "Долината на тракийските царе" край Казанлък и през най-значимите средновековни паметници са от старата българска столица във Велико Търново.

Уникален средновековен обект са и Ивановските скални манастири край Русе, които са включени в листата на световното наследство на ЮНЕСКО. Епохата на българското Възраждане - ХVІІІ-ХІХ век, пък е представена в Трансбалканския културен коридор с цели групи от селища около гр. Габрово и село Арбанаси, разположено в северното подножие на Стара планина.

В гр. Русе, откъдето започва българското трасе, туристите ще се запознаят и с много красиви образци от европейската архитектура от края на XIX - началото на XX век. Всичкото това разкрива наслагването на много културни пластове на територията на днешна България. А това дава възможност туристите да проследяват цялото историческото развитие по българските земи.

Особено интересен пример за съхранени културни пластове от античността до наши дни е южнобългарският град Пловдив. Античният театър в Пловдив. Той е един от основните акценти в българската част от Трансбалканския културен коридор. Продължението на юг отвежда към т. нар. "Родопска света гора". Това е район от Източните Родопи, наситен с множество паметници на християнската култура. Там могат да се видят 20 старинни църкви, над 200 параклиса и четири манастира, най-популярен от които е Бачковският манастир."

Трансбалканския културен коридор включва поредица от тематични маршрути за туристи с многостранни интереси, свързани с народни обичаи, фолклор, традиции, местна кухня, занаяти, фестивали и съвременни прояви на различни изкуства. Трасето минава край природни забележителности и живописни пейзажи. Един от очертаните вече тематични маршрути обединява християнски центрове - църкви и манастири - във всяка от трите страни.

Така, заедно с общите черти на източната култура, пътуващите ще опознават и спецификите за всяка от трите страни - Румъния, България и Гърция. Трансбалканският културен коридор ще се представя като обща туристическа дестинация на международните туристически панаири и договаряния. Приемането на България и Румъния в Европейския съюз разшири възможностите за пътувания в региона. Ето защо, двете нови страни-членки вече по-успешно могат да обединяват с Гърция своите проекти в сферата на туризма.

Трансбалканският коридор разкрива колко преплетени са историческите съдби на трите народа и колко многообразно е развитието на всеки от тях. Пътуванията по наситеното с исторически забележителности трансбалканско трасе ще предлага на туристите от цяла Европа много нови открития.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 28.11   1414 г. – Чешкият религиозен реформист Ян Хус е арестуван от Инквизицията, една година по-късно е осъден на смърт като еретик и е изгорен на клада. 1520 г. –...