Правят Пантеон на българските царе във Велико Търново

08.01.2007 | 11:08
по статията работи: econ.bg
В църквата "Св. 40 мъченици" ще бъдат положени останките на трима от родните ни владетели

Във Велико Търново за пръв път ще бъде направен Пантеон на българските царе.  В църквата "Св. 40 мъченици" ще бъдат положени останките на трима от родните ни владетели ­ цар Самуил, цар Калоян и цар Михаил Шишман, обяви директорът на Националния исторически музей проф. Божидар Димитров.

Първо в земята ще бъдат положени останките от Калояновото погребение, което сега е едно от основните забележителности на Археологическия музей в старата столица. Погребението ще бъде извършено на празника на града 22 март с воински почести. Церемонията като държавен глава и върховен главнокомандващ ще оглави президентът Георги Първанов. Вече е поръчан и саркофагът, в който ще бъдат положени костите на владетеля, разгромил латините при Одрин. Той ще бъде изработен от неръждаема стомана от военен завод "Терем Ивайло". Цар Калоян ще бъде положен в прочутия гроб № 39 в северната галерия на "Свети 40 мъченици". Заедно с него ще бъдат погребани още трима търновски боляри, чиито гробове също бяха открити в историческия храм.

Немалка част от великотърновската общественост не одобрява погребението на Калоян да стане на 22 март, защото така денят няма да е празничен, а тъжен. Други поддържат тезата, че костите му трябва да бъдат положени в прозрачен саркофаг, за да се виждат. Един древен символ на европейското разединение, какъвто е цар Калоян най-накрая ще бъде погребан, коментира археологът Иван Църов.

Церемониите по погребенията на другите двама владетели вероятно ще бъдат насрочени за Деня на храбростта 6 май. Тленните останки на цар Михаил III Шишман, който е правнук на Иван-Асен II и братовчед на Светослав Тертер, сега се намират в църквата Старо Нагоричино в Сърбия. Костите на владетеля, управлявал Второто българско царство от 1323 до 1330 г., са били намерени през 1906 г. от известния български учен Йордан Иванов. За това, че Самуил е родом от Търново, историците вече притежават неоспорими доказателства, обясни проф. Димитров. Сега неговите кости са в чекмеджето на проф. Мутполос в Солунския университет. Той е готов да ни ги отстъпи, стига да си ги поискаме, допълни шефът на НИМ. /в. "Янтра Днес" 

 

   

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 28.11   1414 г. – Чешкият религиозен реформист Ян Хус е арестуван от Инквизицията, една година по-късно е осъден на смърт като еретик и е изгорен на клада. 1520 г. –...