До септември трябва да бъде изготвена стратегия как и по кои конкретно проекти ще работят експертите от Световната банка (СБ). След това схемата трябва да бъде одобрена от европейския комисар по регионална политика Йоханес Хан, каза вчера пред БНР министърът по усвояване на средства от ЕС Томислав Дончев цитиран от в. "Класа". Той обясни, че се надява до края на годината специалистите реално да започнат работа. Експертите ще са ангажирани в 4-5 инфраструктурни проекта по ОП „Транспорт“, възнаграждението им ще бъде от техническата помощ на програмата.
„Имах възможност да обсъдя този въпрос с шефа на СБ Робърт Зелик при посещението му в България през миналата седмица и самият факт, че беше тук, е един вид подкрепа за всичко, което се върши от това правителство“, допълни Дончев. Той обясни, че Зелик е бил много доволен от начина, по който се работи, и още преди да отпътува, се е обадил, за да започне подготовката на екипи от специалисти, които да дойдат в България.
Според Дончев, ако в следващите три-четири години страната ни се възползва от подкрепата на СБ за усвояването на европейските фондове, след това администрацията ще може сама да работи ефективно. Подкрепа от банката в работата с европейските фондове са искали също Полша и Румъния.
Преминахме точката на замръзване по оперативните програми, в момента температурата се повишава и се надяваме скоро да достигнем точката на кипене. Така Дончев коментира усвояването на европейските средства в момента и уточни, че близо 8%, или 1,1 млрд. лв., са разплатени по всички Оперативни програми. 34% от петгодишния бюджет вече са договорени. В тази сума не се включват плащанията по Програмата за развитие на селските райони. До края на годината разплащането само по оперативните програми трябва да достигне 2 млрд. лв., добави Дончев.
Новите промени, направени преди няколко седмици от правителството, и възможността бенефициентите по програмите „Транспорт“, „Регионално развитие“ и „Околна среда“ да получават авансово до 35% , стимулират усвояването в период на криза, смята Дончев. Той допълни, че в момента се сформира работа група, която да предложи вариант на нов Закон за обществени поръчки. Около две трети от европейските средства, които страната ни трябва да усвоява, се разпределят чрез конкурси за обществени поръчки.