Прглед на икономическите теми в печата, 29 май

29.05.2017 | 10:10
по статията работи: econ.bg
Най-важното от интернет до момента
Прглед на икономическите теми в печата, 29 май
Снимка: под лиценза на creative commons

"Безплатен лекар на плажа цяло лято"

От 1 юни туристите във Варна и курортите край града отново ще могат безплатно да потърсят медицинска помощ направо на плажа. На охраняемите пясъчни ивици ще бъдат отворени над 20 медицински пункта, в които до края на лятото ще работят близо 60 лекари, медсестри и фелдшери. Техни колеги с реанимобил дежурят още от 15 май в комплексите Св. св. Константин и Елена и Златни пясъци, поясни д-р Иван Иванов, управител на ДКЦ 1 „Св. Клементина", който от 10 г. осигурява медицинската помощ на плажовете.

Три от ивиците, които са без стопани, но са сред най-популярните заради кристално чистите си води, ще бъдат обезпечени със спасители от средата на юни, съобщи областният управител Стоян Пасев. Според него със сигурност водна охрана ще има на Фичоза, Шкорпиловци и Камчия, като за всеки пост държавата ще брои на БЧК по 15 000 лв. Пасев се надява да осигури и химически тоалетни поне на част от 24-те неохраняеми плажа в региона. В Бургас пък Северният плаж все още е без стопанин, мръсен и вишки за спасители няма. Мрачното време през уикенда не примами хората за плажуване. Това бе добър шанс да няма инциденти на култовата за морския град ивица. Няколко души спасители обаче са се хванали доброволно да патрулират по плажа.

в. "Труд"

"София тех парк": Една пазарна сделка след една неизгодна"

Когато има състезание, правото да построиш офис сграда в "София тех парк" от 35 хил. кв.м струва почти 10 млн. лв. Когато парцелът в атрактивния район се урежда за фаворит без търг, държавата взима за съвсем малко по-малка квадратура едва 5.6 млн. лв., или 60% от пазарната цена. Сравнението как може добре и зле да се разпределя държавно имущество става възможно, след като в петък бяха отворени трите оферти на кандидатите за поредна нова сграда в технопарка. Месец по-рано е приключена предната сделка, задвижена преди година от екипа на бившия икономически министър Божидар Лукарски. С договор при липса на състезание е снабден вносителят на Bose Ясен Игнатов. А ден след придобивката той продава дружеството на строителната компания "Маркан" срещу 1.6 млн. лв. Освен бързата печалба на Игнатов от продажбата изгодна сделка явно е сключил и купувачът, който е платил няколко милиона под установената сега пазарна цена.

в. "Капитал Daily"

"Moody's запази рейтинга на България"

Международната рейтингова агенция Moody's запази кредитния рейтинг на България BAA2 със стабилна перспектива, който отговаря на средна оценка със спекулативни елементи и умерен кредитен риск в дългосрочен план. Това става ясно от съобщение на страницата на Министерството на финансите, където може да се намери и докладът на агенцията. Като положителни страни Moody's отчита гъвкавата икономика на България и стабилните средносрочни перспективи за растеж, в комбинация с предвидими политики и намаляващ дълг. От друга страна, предизвикателства пред развитието продължават да са демографските тенденции и ясно изразеното разминаване между търсени и предлагани умения на пазара на труд.

в. "Капитал Daily"

"Никой не разследва корупцията по високите етажи у нас"

Дори БОРКОР - органът, за който не е ясно какво работи шеста година - осъзна, че никой в България не го е грижа за търговията с влияние сред управляващите.

В доклад на тема "Анализ на органите по превенция и противодействие на корупцията в Република България", изготвен в началото на месеца, се казва в прав текст, че "липсва институция с ясен ангажимент към разследване на корупцията по високите етажи". Констатацията е скандална на фона на безбройните държавни институции, които данъкоплатците издържат именно за да бъдат предпазени от корупционни престъпления. В България има антикорупционни звена във всяко министерство, към правителството, има независими комисии, държавни агенции, спецпрокуратури и спецзвена към полицията, чиято издръжка струва купища пари.

в. "Сега"

"КФН вини политиците за критиките от Брюксел"

Липсата на политическа воля за ясни законови регламентации е причината за слабостите в надзора върху дейността на пенсионните и застрахователните дружества. Това става ясно от реакцията на Комисията за финансов надзор (КФН) по повод отправените критики и конкретни препоръки от Европейската комисия (ЕК) към икономическата политика на България в рамките на т.нар. Европейски семестър.

През миналата седмица Брюксел посочи, че в банковия и небанковия финансов сектор у нас продължава да има рискове дори и след проверките и стрес тестовете на банките, застрахователите и пенсионните фондове. ЕК настоява държавните регулатори - БНБ и КФН, да подобрят контрола върху високото ниво на необслужвани фирмени кредити, върху сделките и кредитирането на свързани лица, някои трудно оценими активи и договорите за презастраховане.

в. "Сега"

"Сравняват цени и етикети за двойните стандарти"

За три конкретни неща ще следят експертите при проверката на продуктите за двойни стандарти. На първо място ще се сравнят етикетите на едни и същи стоки продавани у нас и на същите продукти, но закупени в чужбина. Ако има разлики в описаното на етикета съдържание ще се преценява на какво се дължат те. След това експертите ще анализират дали съдържанието отговаря на описанието. Третият критерий, за който ще се следи е цената на стоките. Това обяви земеделският министър Румен Порожанов. Окончателните резултати от проверките ще станат ясни между 15 и 22 юни. Досега няма открити стоки, които да са вредни за здравето, обясни министърът.

в. "Стандарт"

"Чакаме 11 млн. туристи това лято"

Над 11 600 000 чуждестранни туристи се очаква да посетят България през тази година като прогнозата е за значителен ръст от 11 на сто спрямо 2016-а, съобщи Румен Драганов - директор на Института за анализи и оценки в туризма, пред журналисти в Добрич, предаде БТА.

По думите му в големите курорти - "Слънчев бряг", "Златни пясъци", "Албена", вече има почиващи от Германия, Великобритания, Румъния и други страни.

Румен Драганов посочи, че културният туризъм в градска и историческа среда, чийто дял вече достига 50 на сто в общата структура, е новият феномен. България вече е четирисезонна дестинация благодарение на нискотарифните авиокомпании и културният туризъм доминира в голяма част от посещенията, поясни директорът на института.

в. "Монитор"

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 12.12   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Златица настъплението на кръстоносците, предвождани от Владислав III и Янош Хуняди, към Одрин е спряно от силна...