Преглед на икономическите теми в печата, 17 май

17.05.2019 | 10:10
по статията работи: econ.bg
Най-важното от интернет до момента
Преглед на икономическите теми в печата, 17 май
Снимка: под лиценза на creative commons

"Жените по-редовно плащат борчовете си от мъжете"

Дама на 30 години, жител на средно голям град - Панагюрище, Пазарджик или Кърджали, с размер на задължението до 10 000 лв. Това е най-масовият профил на длъжниците, които плащат редовно просрочените си задължения, показва проучване на Агенцията за събиране на вземания (АСВ). Проучването е направено въз основа на данните от над 400 000 задължения на физически лица за периода 1 януари 2018 - 1 април 2019 г.

Доскоро най-масовата група добри платци са били на възраст 50-60 години, към момента тя се измества към по-младите - на 25-29 години. Вътрешното проучване на АСВ показва запазване на тенденцията жените да са по-дисциплинирани финансово от мъжете - те са с около 30% по-редовни в обслужването на дълговете си в сравнение с мъжете.

Следващата най-добра група потребители, погасяващи своите задължения, остават хората в пенсионна възраст и по-специално групата между 69 и 72 години. По-възрастните като цяло задлъжняват много по-рядко и при тях е малка вероятността изобщо да изпаднат в просрочие. Статистиката на АСВ сочи, че има по-голяма вероятност за редовно плащане, ако длъжникът е от средно големите населени места или градовете с жители между 10-50 000 души.

в. "Дума"

"Предупреждение! ЕК иска бърз ръст на доходите и добре работещи държавни фирми"

Европейската комисия препоръчва на България по-бърз ръст на доходите и по-ефективно управление на държавните предприятия.

Брюксел настоява също да се държи под контрол инфлацията, както и за по-бързи реформи в социалната политика, здравеопазването и образованието. От ЕК са категорични също, че инвестициите в науката са малко и неефективни.

Това са някои от основните препоръки в доклада на ЕК за макроикономическите дисбаланси, оповестен в сряда.

в. "24 часа"

"31 пpоекта получават над 8 млн. евро по втора покана на трансгранична програма"

31 проекта ще получат общо над 8 млн. евро по втората покана на трансграничната програма INTERREG-ИПП България -Сърбия 2014-2020 г. Средствата са за инициативи за създаване на устойчив туризъм, подпомагане на младежите и грижи за околната среда. Това съобщиха от Министерството на регионалното развитие и благоустройството.

Днес в сградата на МРРБ министърът на регионалното развитие и благоустройството Петя Аврамова и министърът за европейска интеграция на Република Сърбия Ядранка Йоксимович връчиха 20 от договорите на бенефициентите на субсидията.

в. "24 часа"

"Спестяванията за втора пенсия най-после надхвърлиха 3000 лева"

Средният размер на натрупаните средства за втора пенсия най-после надхвърли 3000 лв. Към 31 март 2019 г. в партидите на родените след 1959 г. има средно 3147.48 лв., показва статистика на Комисията за финансов надзор. Оптимистичната новина важи обаче само за мъжете, където средният размер на натрупаните средства е почти 3300 лв. (3299.56 лв.). Жените са близо, но все още под границата от 3000 лв. с 2986.02 лв.

Хората, които първи ще се пенсионират с две пенсии - българите на възраст 55-59 г., имат около 4000 лв. в партидите си. Мъжете в тази възрастова категория са натрупали средно 3971.38 лв., а жените - 3884.54 лв. Ясно е обаче каква ще е реакцията бъдещите пенсионери на тези суми. Очакванията на експертите са първите кохорти пенсионери на реформата да са с минимални суми от втория стълб, а наскоро на конференция по темата беше изразена и тревога, че първите години ще са съпроводени с голямо недоволство. Известно е, че много партиди са кухи - направени са някога по някакъв повод, но в тях няма редовни постъпления на средства. Новите форми на работа като непълен работен ден и т.н. също водят до ниски суми.

На този фон социалното министерство все още не е публикувало законопроекта, с който трябва да регламентира фазата на изплащане на втората пенсия. Според представен преди година вариант на промени универсалните фондове ще гарантират минимален размер на втората пенсия. Изплащането ще е възможно пожизнено или разсрочено, като изборът е ограничен според сумата в партидата. С други думи, първите пенсионери едва ли ще имат избор, тъй като за тях събраното няма да стигне за пожизнена пенсия.

в. "Сега"

"Регионалното министерство призна провала с тол системата"

След като седмици наред регионалното министерство и АПИ твърдяха, че всичко върви по график, в четвъртък стана ясно, че стартът на тол системата все пак няма да е на 16 август и ще се отложи поне с три месеца. Новината дойде от спешна среща при премиера Бойко Борисов с представители на транспортния бранш. Бизнесът отдавна предупреждава, че сложната електронна мрежа за таксуване на камионите и автобусите според изминатите километри, трябва да се настройва и тества поне 6 месеца, преди реално да заработи. А пробите започнаха с огромно закъснение - едва оня ден.

"Искането на бранша, с което се съобразихме и съгласихме, е от 16 август да направим тестове в реално време с монтирани бордови устройства на техни камиони, без да плащат такси" обясни премиерът Борисов. Целта е в този период да се наблюдава трафикът -вътрешният и транзитният, което ще помогне и за по-разумно определяне на размера на таксите за различните видове превозни средства.

Регионалният министър Петя Аврамова обяви, че започват срещи с представители на браншовите организации, на които ще бъдат коментирани нови предложения за пътните такси. Превозвачите многократно алармираха, че представената наскоро проектотарифа ще удари жестоко по джоба и бизнеса, и потребителите. Окончателните ставки ще бъдат определени, след като минат 3-месечните тестове.

в. "Сега"

"Топлофикация", или защо е трудно да ремонтираш в центъра на София"

Да планираш и изпълниш ремонт на улици и подземна комуникация в София са две напълно различни неща. Изглежда сравнително просто - разкопаваш, подменяш, закопаваш, асфалтираш. Но след като първо УНСС щеше за малко да фалира заради намерен стар топлопровод и няколко кабела, сега ремонтът в центъра на София беше отложен с цяла година пак заради тръби.

Отложеният ремонт на улиците "Иван Шишман" и "6-ти септември" демонстрира много добре серията от недоразумения, липса на координация, невъзможност за планиране и накрая - работа на парче, които характеризират всеки ремонт в София.

Първо - без топлопровод

Първоначалният план за завършването и на двата ремонта беше тази година като част от обновяването на Зона 2, която включва ул. "Граф Игнатиев" и площадите "Славейков" и "Гарибалди". Миналата седмица обаче зам.-кметът Дончо Барбалов обясни, че работите на двете улици се замразяват заради наложилата се спешна подмяна на магистрален топлопровод.

Защо смяната на тръбите на парното не е била предвидена по-рано, след като проектът за реконструкцията на улиците се подготвя от години?

От обясненията на Барбалов и Столичната община се разбра, че необходимостта от подмяна на топлопровода е възникнала внезапно и затова не е била съгласувана със сроковете за уличните ремонти. "Оперативен център беше направен още преди две години, имахме срещи със "Софийска вода", ЧЕЗ и "Топлофикация", на които беше заявено, че няма да се правят ремонти", заяви главният архитект Здравко Здравков.

в. "Капитал"

"Хладилника" - пилотният нов квартал на София"

Главният архитект на София Здравко Здравков показва бял макет на зоната на "Хладилника". Изглежда като пъзел от отделни парцели. Идеята е, щом даден инвеститор е готов с проекта си, сградите да се принтират 3D и да се добавят.

Арх. Здравков има поне три причини да показва макета с удоволствие: "Хладилника" илюстрира идеята му, че бившите научно-производствени зони, каквато е тази, крият огромен потенциал да осигурят жилищата и офисите, необходими за нарастващото население на София. И първо следва да се уплътнят тези възможности, а после градът да се развива по периферията. Второ, през идните поне пет години зоната ще бъде от най-горещите строителни площадки на София. Над дузина инвеститори са изкупили и уедрили терени там. Бързат да построят жилища и офиси, докато кривата на имотните цени все още върви нагоре. Трето и най-интересното е, че в този район общината тества нов подход спрямо инвеститорите. Вече на три-четири срещи, започнали преди година при арх. Здравков, Направление "Архитектура и градоустройство", инвеститорите и техните проектанти обсъждат бъдещото развитие на зоната и евентуални съвместните действия. Това дава възможност на общината в по-голяма степен да модерира протичащите процеси.

в. "Капитал"

"„Постната пица" на Дянков заложила бомбата ЕВН"

Първият държавен бюджет на Симеон Дянков като финансов министър и последвалия го антикризисен план, станали известни като „постната пица" всъщност са в дъното на бомбата „ЕВН". Това стана ясно по време на заседание по делото срещу ексминистъра, бившият му колега Трайчо Трайков и олигарха Иво Прокопиев за аферата с продажбата на миноританрия пакет акции на дружеството.

Пред магистратите показания дадоха зам.-министърът на икономиката Лъчезар Борисов, изпълнителният директор на Българската фондова борса Иван Такев и експерти от борсата.

През 2011 г. сегашният зам.-икономически министър Лъчезар Борисов е бил началник отдел „Управление и преструктуриране на държавното участие" в Министерство на икономиката. Като свидетел по делото той разказа как е стартирала процедурата и условията, при които е станало това. След съдебното заседание пред „Монитор" Борисов разказа, че в този период не е бил човек, който взима политически решения, а експерт и изпълнител на министерски нареждания.

„Процедурата стартира с решение на Националния съвет за тристранно сътрудничество, в което участват синдикати, работодатели и правителство.

в. "Монитор"

"Германски град в потрес от български и румънски цигани"

В германския град Хаген те са вече близо 5000 и често попадат в полезрението на медиите. А за град със 190-хилядно население това не е малко. Те се заселват главно в квартал, който местните наричат „пояс на бедността“. Там над 50% от българските и румънските граждани получават социалните помощи „Харц-4″, а децата им често пъти не са записани на детска градина и не ходят редовно на училище. Габриеле Шванке, която в общината отговаря за жилищното настаняване на мигрантите, разказва пред „Дойчландфунк“: "Експлозивен проблем за един град, който не разполага с много пари.Тъжно е, но понякога във вестниците ще прочетеш, че ромските деца ходят по нужда в къщичките на площадките за игри. Това е вярно. Само че във вестника не пише, че в техните жилища отдавна няма вода, макар наемателите да са си платили (…) И веднага трябва да се запитаме дали е редно да повтаряме „ромите не са по чистотата“, или трябва да признаем, че те правят това, което би направил всеки друг в тяхното положение“.

в. "Стандарт".

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 26.11   1335 г. – Провежда се първата среща на Вишеградската тройка – между кралете на Полша, Унгария и Чехия, на която се формира Антихабсбургски съюз. 1394 г....