Преглед на икономическите теми в печата, 17 февруари

17.02.2020 | 10:10
по статията работи: econ.bg
Най-важното от интернет до момента
Преглед на икономическите теми в печата, 17 февруари
Снимка: под лиценза на creative commons

Проверяват на място съмнителни за пране на пари банкови операции

Общи екипи на БНБ и на ДАНС ще проверяват на място съмнителни за пране на пари банкови операции, преводи или сейфове. Това предвижда съвместна инструкция на двете институции, която бе публикувана в “Държавен вестник” в петък и вече е в сила. Изискванията, които въвежда, са записани в еврорегламенти и в промените на Закона за пране на пари. От 1 януари 2020 г. всяка банкова операция на човек, който е или е бил политик, се проверява за произход на парите, основание за плащане и получател, ако е над 150 евро. Причината е, че политиците са определени като рискови за корупция. Трезорите и другите финансови институции могат да откажат да открият сметка или да извършат превод, ако преценят, че той е рисков.

в. "24 часа"

Туристически маршрути по ромските къщи от двете страни на река Дунав се рекламират с пари от Европа

Туристически маршрути по ромските къщи от двете страни на река Дунав се рекламират с пари от Европа. Близо 700 000 лева или 358 051,22 евро е стойността на проекта, който се финансира от Брюксел чрез програмата за трансгранично сътрудничество между България и Румъния. Парите отиват за популяризиране на ромската култура от двете страни на границите, издаване на брошури и изготвяне на пет маршрута за бъдещи туристи. Новата ромска дестинация у нас се рекламираше по време на най-голямото специализирано изложение “Ваканция и спа”, което се проведе в София преди дни. Под мотото на програмата “Инвестираме във вашето бъдеще!” е издаден и луксозен каталог от сто страници със снимки от битието в ромските села и списък с препоръчителни места за хранене и настаняване у нас и в съседна Румъния, в които да опознаете отблизо ромската култура. В него като “съкровища на ромите” са посочени различни типични за ромите професии като тухлари, ковачи, калайджии, музиканти, както и празници и легенди на етноса.

в. "Труд"

Изнасяме 64 млн. литра вино годишно

България изнася 64 млн. литра вино годишно, съобщи Димитър Андреевски от Изпълненителната агенция по лозата и виното (ИАЛВ) по време на дискусията "Винено-кулинарен туризъм: състояние и перспективи за развитие". За миналата година произведеното количество вино е над 9 млн. литра.

Експортът е за 57 страни. Сред тя са Германия, Белгия, Холандия и Франция. По-далечните дестинации за експорт са азиатските - Китай, Япония, Виетнам и Южна Корея. На територията на България има 120 изби, а регистрираните винопроизводители са 282. Освен вино, в 9 млн. литра обща миналогодишна продукция се включва и сокът от гроздови зърна (мъст).

"За нас е важно виното и кулинарията да бъдат включени в туристическия продукт на страната", коментира зам.-министърът на туризма Ирена Георгиева.

Въпреки обнадеждаващата статистика, препятствия пред винения сектор също не липсват. Опасността от изчезването на 14 сорта вино се явява една от най-сериозните. От 2018 г. ИАЛВ се реализира съвместния проект между България и Гърция "SOS за застрашени традиционни сортове лози". Сред "изчезващите" сортове са едни от най-известните букети у нас - „Гергана“, „Дамянка“, „Керацуда“, „Сандански мискет“ и „Мавруд“.

Сред гостите на събитието беше и Весела Цветкова от земеделското министрество, която разказа за съвместната работа между двете ведомства по отношение на популяризирането на този специфичен вид туризъм. Миналата година бяха създадени 12 винено-кулинарни дестинации. Като едни от най-сериозните проблеми пред световното винопроизводство тя посочи свиването на потреблението в Европа и високите вносни мита за стоки в Съединените щати.

Ежегодните събития у нас посветени на виното са "Дефиле на младото вино", фестивал "Винария", "Вино и гурме" както и "Mood for food". Тази година, по време на фестивала "Бириманджаро" ще бъде представена съвсем нова идея, която ще се съсредоточи върху производството на крафт бира от малки пивоварни, пускащи малки количества пиво.

в. "Монитор"

"Инфлацията надхвърли 4% за пръв път от 7 г."

Основната причина е поскъпването на месото и месните продукти заради африканската чума по свинете

Годишната инфлация в България за януари е 4,2%, като така за пръв път от 7 години (февруари 2013 г.) насам надхвърля 4%. Това става ясно от предварителните данни на Националния статистически институт (НСИ). Повишението на индекса на потребителските цени съответства на прогнозите на Българската народна банка (БНБ). Още през май 2019 г. финансовата институция актуализира тримесечното си издание "Икономически преглед", в което ревизира нагоре прогнозата си за инфлацията, заявявайки, че до края на 2019 г. тя може да стигне 4%.

Данните на НСИ показват, че основен принос за скока на цените на дребно имат месото и месните продукти, чиито цени са се повишили със средно 18,9%. Доклад на Държавната комисия по стоковите борси и тържища показа, че от началото на годината основните хранителни продукти са поскъпнали с около 5%, като най-сериозен ценови скок има при свинското месо. Основната причина за това е африканската чума по свинете, която доведе до цена на едро от средно 9-9,40 лв. за килограм.

Според последните данни на НСИ цените на хранителните продукти и безалкохолните напитки като цяло са се повишили със средно 2,6%, следвани от цените за развлечение и култура -  0,9%. При прегледа на групите от стоки поевтиняване е отчетено единствено при облеклата и обувките - с 4,4%.

През януари 2020 г. в групите на нехранителните стоки и услугите е регистрирано увеличение на цените за водоснабдяване - 2,8%, събиране, отвеждане и третиране на отпадъчни води - 5,8%, на цигарите - с 0,1%, и др. Цените на лекарствените продукти са се увеличили с 0,1%, а цените на лекарските и на стоматологичните услуги са се увеличили съответно с 0,5 и 4,2%.

За първия месец на годината цените на хранителни продукти от малката потребителска кошница за най-нискодоходните 20% от домакинствата са се увеличили спрямо предходния месец с 2,8%. Цените на нехранителни стоки са останали на равнището от миналия месец, а на услугите са се увеличили с 0,7%.

Повишиха се производствените цени в селското стопанство

Индексът на цените на производител в селското стопанство през четвъртото тримесечие на миналата година се е повишил с 2,8% на годишна база, показват данните на НСИ. Индексът на цените на продукцията от животновъдството нарасна с 12,6%, а на растениевъдството - с 0,9%.

На годишна база най-голямо увеличение в цените през периода октомври-декември се наблюдава при бобовите култури - с 8,5%. По-високи са цените на пресните зеленчуци - с 4,3%, на техническите култури - с 5,8%, а фуражните култури - с 0,4%.

За една година цените на доматите поскъпват с 15,6%, на фасула - с 14,4%, резенето - с 10,9%, картофите - с 10%, ръжта - с 9,8%, слънчогледа - с 9,4%, и сините сливи - с 5,7%.

Понижават се цените на лавандулата - с 34,8%, лещата - с 13,4%, морковите - с 11,5%, и ябълките - със 7,5%.

в. "Дума".

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 30.12   1699 г. – С указ на цар Петър I в Русия е въведено летоброенето от Рождество Христово. 1703 г. – При земетресение в Токио загиват около 37 хил. души. 1853 г....