Преглед на икономическите теми в печата, 2 септември

02.09.2019 | 10:10
по статията работи: econ.bg
Най-важното от интернет до момента
Преглед на икономическите теми в печата, 2 септември
Снимка: под лиценза на creative commons

"Сделката за изтребителите стопи излишъка"

МФ очаква той да падне от 3,2 млрд. лв. на 1,1 млрд. лв.

Бюджетният излишък намалява значително заради сделката за закупуването на изтребителите Ф-16 Блок 70. Министерството на финансите, ръководено от Владислав Горанов, очаква бюджетен излишък от 1,1 млрд. лв. към края на август спрямо 3,2 млрд. лв. в края на юли. На месечна база само за август бюджетното салдо по консолидираната фискална програма (КФП) е отрицателно.

След ратифицирането от парламента на международните договори за закупуване на самолети Ф-16 Блок 70, въоръжение и свързаните с него системи за дългосрочна експлоатация и поддръжка, както и цялостна подготовка на пилоти и помощен персонал, през август Министерството на отбраната е превело сумата в размер на 1,2 млрд. долара по сметка на правителството на САЩ. "С това българската страна изпълни ангажимента си по договорите, сключени по проекта за инвестиционен разход "Придобиване на нов тип боен самолет" за Военновъздушните сили на Република България и започна тяхното практическо изпълнение", съобщава финансовото министерство.

Значителният размер на разходите за реализирането на инвестиционния проект е довело до свиване на текущото превишение на приходите над разходите към края на август до около 1% от прогнозния БВП, допълват от министерството.

в. "Дума"

"Разрешават продажбите на горива без касова бележка"

Да се разреши продажбата на горива без касови бележки. Това ще стане възможно, ако се приемат промени в Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход, предложени за обществено обсъждане от Министерството на икономиката.

Абсурдът е, че става въпрос за акцизни стоки, поставени от министъра на финансите в списъка на стоките с висок фискален риск.

Вратичката е оставена с нов текст в закона, който предвижда горива да могат да се продават на трети лица, ако те бъдат отчетени по Закона за ДДС. Има два вида начина за отчитане на горива по Закона за ДДС, обясниха за "Труд" експерти. Единият е този, който знаем всички - отиваме на бензиностанцията, зареждаме гориво и получаваме касова бележка.

Другият начин е предвиден за т. нар. крайни индустриални потребители. Тоест доставчикът на гориво кара с цистерната бензина или дизела на получателя. За продажбата доставчикът подава електронна декларация за доставка в НАП, а получателят изпраща електронна декларация за получаване. Целта на това гориво е за лично крайно потребление - за котела, за оранжериите.

На практика обаче получателят може да продаде това гориво на трето лице, без да издава касова бележка. Схемата е много лесен начин за измами с ДДС, защото получаваш гориво на една цена, какво го правиш, на кого го продаваш не е ясно, коментираха експерти. И дават за пример: "Взимате си една цистерна или камионче и започвате да продавате гориво без документи". В бранша вече се говори за масиран внос именно на такива съоръжения. 300 - 400 камиончета вече са внесени у нас през последните месеци.

в. "Труд"

"Фандъкова ще кани свестни за съветници"

Досегашният столичен кмет Йорданка Фандъкова още утре ще обяви своята кандидатура за четвърти мандат на поста, научи "24 часа". Тя ще бъде подкрепена от ГЕРБ и СДС.

Мая Манолова също вече е взела решение и ще се кандидатира. На 4 септември тя ще бъде издигната от инициативен комитет от неправителствени организации. Преди това омбудсманът ще подаде оставка пред Народното събрание - може още утре, но най-вероятно във вторник. Тя ще бъде подкрепена от БСП -председателят на столичната организация на столетницата Калоян Паргов каза това още на събора на Бузлуджа, той е разговарял и с Манолова за подкрепата й от БСП.

"24 часа"

"Банките масово вдигат такси през октомври"

Банките готвят масово повишение на такси и комисиони наесен. Няколко от големите трезори вече пуснаха предупреждение на сайтовете си, че променят тарифата от началото на октомври, като завишават цената на редица услуги.

Новината не е изненада на фона на падащите лихви, които вече стигат рекордно ниски нива. През последните години именно това е политиката на банките у нас - да компенсират поевтиняването на заемите с повишение на таксите и комисионите, които събират. Така например от началото на октомври ОББ двойно ще завиши комисионата за вноска на каса на суми над 3000 лева. Сегашните 0.10% стават 0.20%. Размерът на таксата е в проценти, като все пак има таван и той в момента е 200 лева, но през октомври и той ще се удвои и ще стане 400 лева.

Таксата за преводи от и по сметка в системата на ОББ от 1 октомври вече ще е 2 лв. -при 1.50 лв. сега. А когато става дума за междубанкови преводи, увеличението е от 3 на 4 лева. С 1 до 2 лева скачат и таксите за директен дебит - услугата, при която банка превежда плащанията по битовите сметки на клиентите си - за ток, вода, парно и др.

По-скъпо ще струва и тегленето на пари на каса в офис. За суми до 2000 лв. таксата се повишава с 0.05 процентни пункта, а над 2000 лв. - с 0.1 процентни пункта. При теглене на пари без предварителна заявка над 10 000 лв. увеличението е по-голямо - с 0.2 процентни пункта.

Банка ДСК въвежда месечна такса за основна дебитна карта Mastercard и Visa. Досега такава такса не съществуваше нито за левовите, нито за евровите, нито за доларовите дебитни карти на ДСК, но от 1 октомври трезорът вече ще начислява всеки месец в зависимост от валутата по 4.15 лв., 2.15 евро или 2.75 щ.д.

в. "Сега"

"Законът за горивата се връща в изходна позиция"

Секторният Закон за горивата ще претърпи сериозни корекции, като много от режимите ще бъдат значително облекчени. Това става ясно от публикуваните на Strategy.bg предложения за промените в Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход.

Изискването търговците на едро да имат поне 1 млн. лв. капитал отпада, като вместо това размерът на минималния капитал ще се диференцира спрямо размера на бизнеса. За търговците на дребно се връща възможността обектът да е преместваем т.е. модулен. А за строителните компании - да снабдяват с горива както собствените и наетите от тях, така й превозните средства на подизпълнителите си.

Промените се предлагат малко преди изтичането на тримесечния срок от влизането на наредбата по настоящия закон в сила - 26 октомври.

Много шум за нищо

Настоящият секторен закон за горивата беше искан от големите компании в Българската петролна и газова асоциация. Той беше внесен в Народното събрание миналата година от депутати от всички партии начело с Емил Димитров-Ревизоро с официалния мотив борба със сивия сектор при горивата. Той обаче щеше да оскъпи бизнеса на по-малките компании, както и навлизането на нови играчи и така да ограничи конкуренцията. Законът влезе в сила на 28 януари. Последваха протести, като срещу него се обяви председателят на КРИБ Кирил Домусчиев и собственикът на "Инса ойл" Георги Самуилов, земеделци и минни компании и в крайна сметка бяха нанесени корекции, които облекчиха изискванията към търговците на дребно на горива. Междувременно бяха гласувани и поправки по текстовете, така че да се решат създалите се абсурдни проблеми за минния бранш и за строителството, които изведнъж се оказаха в невъзможност да зареждат машините си под земята или на магистрали в строеж, по които все още няма бензиностанции.

Правителството реши да отложи влизането на закона в сила с шест месеца, т.е. на 1 юли, посредством отлагане на влизането в сила на наредбата по закона с до шест месеца. На свой ред търговците трябва да се регистрират като такива до три месеца след влизането й.

Пълен назад

Междувременно обаче след "проведени срещи и консултации с представители на браншовите организации" на заинтересовани страни се стига до настоящите промени с автор икономическото министерство.

в. "Капитал"

"Ток и вода надуват четворно таксата за общежитие"

Дебели сметки за ток и вода надуват четворно таксата за общежитие на студентите в София, научи „Монитор". Наша репортерска проверка показа, че на поне 150 лв. може да скочи месечната такса за подслон в общежитие на студент в Техническия университет в София.

Живущ в един от по-старите блокове сподели, че наемът е по 45 лв., но зимата сметките скачат много. И в Университета за национално и световно стопанство (УНСС) водата и токът вдигат сумата, която студентите заделят всеки месец. „Наемът е 46 лв. на човек в тройна стая, но общата сума зависи от това колко ти начислят за сметки.

Има месеци, в които сме били 10 дни в стаята и тогава имаме най-висок ток", разказа възпитаник на ВУЗ-а. Месечната може да излезе само 30 лв. Толкова плащат студенти в блоковете на СУ „Св. Климент Охридски" за сметки и символичен наем от 18 лв. в тройна стая, оборудвана с легло и бюра, в един от хубавите блокове. Други възпитаници на ВУЗ-а обаче плащат малко повече и издръжката им може да излезе по 80 лв. заради по-високи сметки. Четвъртокурсник показа пред „Монитор", че е имало месец, в които за само вода е трябвало да задели над 60 лв.

Студентите, които се насочат към общежитие, трябва да се надяват на късмет, за да попаднат в някой от ремонтираните блокове. Въпреки летните ремонти, които ВУЗ-вете периодично правят на легловата си база, едва около една трета от блоковете в Студентски град са напълно реновирани. За останалата част на новодомците им се налага да правят леко освежаване на стаите или директно се насочват към квартира, ако се сблъскат с изтърбушени легла. балатум с дупки, смъкнати тапети и прозорци с дупки около тях.

Първокурсниците в Медицински университет - София ще пробват късмета си в общежитие, но ако не попаднат в някой от хубавите блокове, започват спешно търсене на квартира преди началото на учебната година. „Всички момичета, които не са от София, са подали заявления за общежитие. Те обаче са с нагласата, ако не са с хубави стаи или поне приемливи, да се съберат четири по четири и да почнат да си търсят да наемат апартамент", сподели пред „Монитор" новоприета студентка във ВУЗ-а. За тях е важно мястото, в което ще живеят следващите години, да няма „домашни любимци" и да няма нужда от цялостен ремонт. Момичето разказа, че някои от колежките й са се оплакали, че родителите им настояват да бъдат на квартири.

в. "Монитор".

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 02.01   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Куновица турците са победени от кръстоносците на Владислав III и Янош Хуняди, и много турски командири,...