Преглед на икономическите теми в печата, 20 август

20.08.2019 | 10:10
по статията работи: econ.bg
Най-важното от интернет до момента
Преглед на икономическите теми в печата, 20 август
Снимка: под лиценза на creative commons

"София ударно продава имоти на безценица"  

Столичното кметство се отърва от рекорден брой общински жилища

Столичната община разпродаде рекорден брой общински жилища почти на безценица. През миналата година над 320 апартамента са купени от наемателите им на преференциални цени, поне два пъти под пазарните. През 2018 г. общината е направила най-много сделки в районите "Надежда", където са закупени 54 жилища, "Люлин" - 46, "Искър" - 44, и "Подуяне" - 41. За предходните три години кметството се е отървало от други 400 жилища. През 2019 г. пък е планирано наемателите да могат да закупят още толкова.

Според общинската наредба продажната цена не може да е под данъчната оценка. В същото време общинският фонд драматично намалява и от 120 000 апартамента в началото на 90-те години се е стопил до 9000 сега. 

В район "Подуяне" например едностайните апартаменти до 50 кв. м са продадени по 26-29 000 лева. В същото време минималната цена на свободния пазар за района на подобни жилища в момента е 40 000 евро, или близо 80 000 лева. 

В елитните райони като "Лозенец", "Изгрев" и "Оборище" продажбите общо са шест. В "Оборище" апартамент от 83 кв. м е купен от наемателя му срещу 125 000 лева, а подобни жилища в района са двойно по-скъпи. В кв. "Дианабад", район "Изгрев", 85 кв. метра пък са продадени срещу 85 000 лева. Пазарните цени там са в същия диапазон, само че в евро. Едностаен в "Лозенец" пък е даден за 37 000 лева. 

Отделно Столичната община е продала още 47 свои имота през миналата година. Сред тях също има няколко апартамента, които не са от този жилищен фонд.

Единствените ограничения според общинската наредба за продажба на апартаментите е наемателите им да си плащат редовно сметките, да са ги обитавали поне пет години, а продажните цени да не са по-ниски от данъчната оценка, установи проверка на ДУМА. 

Около 9000 са в момента общинските жилища в София спрямо 120 000 в началото на 90-те години. Нови не се строят, а единственият начин общината да запълни фонда си е чрез обезщетения при предоставено право на строеж на частни инвеститори.  

В програмата за настоящата година са планирани за продажба други 400 общински апартамента в София. Между 2015 и 2017 г. са закупени около 400 жилища от наемателите им на преференциални цени. 

в. "Дума"

"Доплащаме за лечение по официални тарифи"

В случай на болничен престой здравноосигурените лица, които искат конкретни допълнителни услуги/консумативи, ще могат да доплащат, но при ясен регламент. Болниците, клиниките и кабинетите, които лекуват пациент по пътека, финансирана от НЗОК, ще трябва да предоставят съответните медицински услуги без да приемат плащания или доплащания. Това е заложено в проекто-промени в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина. Всички дейности и услуги, които осигуреното лице може да поиска отделно, ще бъдат описани, както редът за тяхното получаване, в наредба на министъра на здравеопазването. "По този начин се спомага за разрешаването на дългогодишния проблем с нерегламентираните плащания на пациентите за оказваната им медицинска помощ в рамките на задължителното здравно осигуряване и свързаните с нея допълнителни услуги". Това се посочва в мотивите към законодателните промени, които от днес - 20 август, са обект на обществено обсъждане.

За да се гарантират правата на пациентите на навременна медицинска помощ, в закона се определя срок за извършване от НЗОК на експертиза при скъпоструващи лекарствени продукти. Освен това, с цел постигане на максимална прогнозност на бюджета на здравната каса, ще се събира информация за цените на медицинските изделия, които се доставят на българския пазар от трети страни. Информацията ще се предоставя на възложителните на обществени пръчки и до нея достъп ще има само Министерството на здравеопазването. Целта е да се формира държавна политика в областта на медицинските изделия.

Преценката за недостатъчност от определена болнична медицинска помощ ще се прави от Изпълнителна агенция "Медицински надзор"и ще се отразява и Националната здравна карта, предвиждат още промените. С това се цели обективност на преценката съобразно реалните потребности на населението от медицинска помощ.

в. "Труд"

"Сестри и акушерки ще отварят кабинети"

Лекарските асистенти, медицинските сестри и акушерките вече ще могат да разкриват свои кабинети, в които да осъществяват здравни грижи, манипулации и други дейности. Промяната е разписана в Закона за лечебните заведения и бе публикувана за обществено обсъждане.

Това означва, че за вземане на кръв, слагане на инжекция, промиване на рана и др. може да се ходи при сестра. И сега подобни дейности се поемат от тях, но само като част от екип, в който има лекар.

Според промените специалистите ще могат самостоятелно да оказват спешна помощ, рехабилитация, а акушерките - да проследяват бременност. Може да разкрият и групова практика, като я регистрират като търговско дружество или кооперация.

Така се дава възможност за по-голям избор на пациентите, както и на специалистите за професионалното им развитие. Намалява се чакането пред кабинетите.

в. "24 часа"

"Ремонти по „Хемус" и догодина"

Ремонтите по „Хемус" ще продължат и догодина, въпреки че част от тях ще приключат до края на 2019-а, съобщиха от Агенция „Пътна инфраструктура" на запитване на „24 часа".

До началото на зимния сезон се планира да приключат ремонтите по пътната плоча, асфалтовата настилка, маркировката на всички мостове на "Хемус" в областите София и Ловеч.

Работите по стълбове, колони, устои и т.н. ще продължат, ако метеорологичните условия са подходящи. Превантивните дейности на 7 км от платното за София на "Хемус" на територията на област Варна - между км 393 и км 400, ще завършат до края на следващия месец, добавиха от АПИ.

Ще продължи обаче и през следващата година работата в тръбата за София на тунел "Витиня". През 2020 г. ще започнат и нови ремонти - на платната за София на виадуктите "Потоп" и "Коренишки дол", както и на платната за Варна на други два - при 33-и и 34-а км. Това означва, че тапите към морето на север ще ги има и през следващия сезон, тъй като движението ще става само в едната лента в посока.

Освен ремонти до края на тази година и през следвщата ще стартират и едни от най-големите пътни проекти в България. В средата на септември се очаква да започне същинското строителство на 720-метровата отсечка преди тунел "Железница" на магистралата "Струма". За самото съоръжение, което ще е най-дългото у нас - 2,04 км, и отсечката след него стартът ще е през октомври.

През 2020 г. се предвижда да започне и изграждането на най-сложния участък през Кресненското дефиле между Симитли и Кресна, който е близо 24 км. В момента се провеждат тръжните процедури за избор на изпълнители на строителството и на надзора за платното в посока София. Плановете са през тази година да е завършила процедурата по избор на изпълнители за участъка през дефилето.

в. "24 часа"

"Заеми вдигнаха чуждите инвестиции до 457 млн. евро"

Преките чужди инвестиции в България за първото полугодие са 457 млн. евро, което е с 304 млн. над миналогодишното ниво, показват предварителните данни на Българската народна банка (БНБ). Само през юни в страната са влезли нетно 328.3 млн. евро, което обърна негативната тенденция на спад на чуждите капитали от началото на 2019 г. Прирастът обаче се дължи основно на "дългови инструменти" - заеми, които компаниите майки в чужбина предоставят на българските си подразделения.

Така към 30 юни цели 1.1 млрд. евро от вносните капитали са под формата на заеми. Едва 48 млн. евро е реинвестираната печалба. Положението със същинските инвестиции - в дялове, акции и цели предприятия, изглежда зле, защото напусналите страната капитали са с 687.6 млн. евро повече от влезлите. Основната причина за този резултат е голямата банкова сделка с оттеглянето на "Сосиете Женерал" и продажбата на Експресбанк на Банка ДСК - българското подразделение на унгарската OTP

Най-големите нетни потоци от преки инвестиции в страната за периода януари - юни са от Германия -125 млн. евро, Великобритания -119.3 млн. евро и Холандия -101.7 млн. евро.

Като цяло инвестициите на чуждестранни лица в недвижими имоти са скромни - нетно 3.3 млн. евро. Най-голям дял в тези вложения имат Русия -1.1 млн. евро, Латвия - 0.5 млн. евро и Казахстан - 0.5 млн. евро.

в. "Сега"

"Африканската чума по прасетата влезе в седми свинекомплекс"

Болестта африканска чума по свинете, която от началото на юли досега успя да порази повече от 20% от промишлено отглежданите прасета в България, е успяла да пробие в седми свинекомплекс. В петък агенцията по храните е констатирала наличието на вируса във ферма в село Караманово, община Ценово, след взети контролни проби заради съмнение за болестта. Общината е в Русенска област, но тъй като граничи със Свищов, част от Великотърновска област, се въвежда 10-километрова наблюдателна зона в общо 12 села в двете области, става ясно от заповедта на агенцията по храните. В тях няма други големи свинекомплекси.

Предстои умъртвяване на животните от засегнатата ферма, чиито брой не е упоменат в публикуваните заповеди, но според регистъра на животновъдните стопанства на агенцията в нея се отглеждат над 3500 прасета.

През последните две седмици вирусът на африканската чума започна скоростно да се разпространява и в Южна България, като вече са констатирани огнища в областите Пазарджик, Благоевград, Смолян, София-област.

Поредно огнище в промишлено производство

В петък агенцията по храните е регистрирала нов случай на африканска чума в промишлен свинекомплекс в с. Караманово. От документацията става ясно, че през миналата седмица са били взети кръвни проби след съмнение на наличие на заболяването по клинични признаци, които са се оказали положителни.

Регистрационният номер на засегнатия свинекомплекс в официалните регистри съвпада с този на дружеството "Вардмекс", собственост на Михаил Минчев. Компанията има ферма в Караманово, която е изграждана с финансиране от европейската програма САПАРД. За миналата година приходите на дружеството, което също така обработва и земеделски земи, са 6.1 млн. лв., което е увеличение от над 4% на годишна база. В регистъра на агенцията по храните в свинекомплекса на "Вардмекс" в Караманово към август са налични 3569 животни.

С новия случай засегнатите от чумата големи производители вече са седем, след като от началото на юли заболяването бе регистрирано в свинекомплекси в русенските села Николово, Голямо Враново и Бръшлен, силистренските Попина и Ветрен, както и свищовското Българско Сливово. В тях се отглеждат повече от 130 хил. прасета, което представлява над 21% от наличните около 600 хил. животни в страната.

в. "Капитал"

"Paysafe открива втори офис в София, в който ще работят 200 души"

Компанията за мобилни разплащания Paysafe откри втория си офис в София, съобщиха оттам. Той се намира в една от сградите на Garitage Park, разположен до околовръстния път на София и е с обща площ от 2000 кв.м.

Пред "Капитал" от Paysafe коментираха, че в новата локация ще работят около 200 души, които все още не са изцяло наети, и в момента върви набиране на служители. Те ще бъдат "ангажирани основно с информационните технологии, сигурността и финансовите дейности на компанията", казват от фирмата.

"Ръстът ни в София и инвестицията в още един модерен офис следват принципите на Paysafe за подпомагане на кариерното развитие на нашите служители", коментира при откриването Мирослав Божилов, генерален директор на Paysafe в България.

От компанията отказват да коментират за размера на инвестицията. По вътрешни данни в момента във фирмата работят около 1200 души, като числото ще продължи да расте до края на годината.

Paysafe е втората по приходи IT компанията в България според класацията на "Капитал" "К100", но всъщност е първа, понеже тази година първото място отиде в българското звено на американската Progress. Причината за високите резултати на Progress обаче е еднократен ефект от продажба на активи. За 2018 г. дружеството "Пейсейф България" има приходи от 150.4 млн. лв. и печалба 12.4 млн. лв. Компанията се занимава основно с цялостни платежни решения и е резултат от сливането на Skrill и Optimal Payments през 2015 г.

в. "Капитал"

"Дерат по 6 бона за лечение на алкохолизъм"

Частни клиники искат по 3000 евро или 6000 лв. за лечение на алкохолизъм и наркотични зависимости. Такава е цената в едно от лечебните заведения край морето. В нея се калкулира едномесечна терапия, с включено семейството на пациента, което да му оказва подкрепа в лечението, установи проверка на „Монитор".

Лечението може да бъде и по-евтино в зависимост от степента на алкохолната зависимост, както и избраната терапия, по преценка на лекаря.

В една от популярните клиники пакетът за 7 дни, включващ изчистване на организма, поставяне на имплант срещу пиенето, консултации и наблюдение, както и пълен пансион, струва 900 евро. За двуседмичен престой цената е 1600 евро. За 28 дни се броят 3000 евро. Същата е цената и за 30 дни. Лекари поясниха, че цената зависи още от вида на препарата, който се имплантира, фирмата производител и срока на действие.

В други клиники ориентировъчната комплексна цена за хоспитализацията и терапията за три-пет дни е 1000-1400 лева.

В Държавната психиатрична болница за лечение на наркомании и алкохолни зависимости в столичния квартал „Суходол" престоят, всички процедури, психиатрична помощ и медикаментозно лечение са безплатни. Там обаче от близо десет години не се прилага подкожно имплантиране на медикамент, който се предпочита от повечето зависими. Той е на основата на веществото налтрексон и се рекламира като ефективен за продължително лечение, по-голямата част от което ще мине извън клиниката. Във вид на имплант веществото действа постепенно. Когато е в човешкото тяло, при употребата на наркотици или алкохол то блокира наркотическите аналгетици. В резултат опиоидите не оказват характерното си въздействие. Така приемът на алкохол и наркотици става безсмислен, тъй като човек не усеща ефекта от тях.

в. "Монитор".

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 02.01   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Куновица турците са победени от кръстоносците на Владислав III и Янош Хуняди, и много турски командири,...