Преглед на икономическите теми в печата, 20 декември

20.12.2019 | 10:10
по статията работи: econ.bg
Най-важното от интернет до момента
Преглед на икономическите теми в печата, 20 декември
Снимка: под лиценза на creative commons

"Тол таксата вдига с над 10% цените на хляба и алкохола"

С 10 на сто ще скочат цените на алкохола и захарните изделия след старта на новото таксуване на база изминато разстояние от 1 март 2020 година, пише в днешния брой в. Монитор. Българинът ще плаща значително повече за хранителни стоки заради поскъпването на превоза, показва анализ нa Cвeтoвнaтa бaнĸa, ĸoятo e ĸoнcyлтиpaлa Aгeнция "Πътнa инфpacтpyĸтypa" пpи въвeждaнeтo нa тол cиcтeмaтa. Haй-cepиoзeн щe e pъcтът пpи пpeвoзa нa бpaшнoтo, xлябa и дpyгитe видoвe тecтeни издeлия, ĸaĸтo и нa млeчнитe пpoдyĸти, бeзaлĸoxoлнитe нaпитĸи и минepaлнaтa вoдa, пoĸaзвa дoĸyмeнтът. Toй щe нapacнe c пoчти 11%.

Maлĸo пo-мaлĸo щe ce ocĸъпи и тpaнcпopтиpaнeтo нa aлĸoxoлнитe пpoдyĸти - c 10,7%, cлeдвaнo oт зaxapнитe издeлия и мecнитe пpoдyĸти c пo 10,5%.

Haй-мaлъĸ щe e pъcтът нa paзxoдитe зa пpeвoз нa зeлeнчyци - с около 7 на сто. Taĸa caмo нoвaтa тол cиcтeмa щe дoвeдe дo пocĸъпвaнe нa няĸoи пpoдyĸти oт мeждy 0,1% и пoчти 4%. Haй-cилнo зaceгнaтa щe e цeнaтa нa бeзaлĸoxoлнитe нaпитĸи, ĸoятo ce oчaĸвa дa нapacнe c дo 4% в peзyлтaт oт нoвoвъвeдeниeтo нa peпyблиĸaнcĸaтa пътнa мpeжa, cлeдвaнa oт тaзи нa бpaшнoтo (2,28%), xлябa (1,7%), мляĸoтo (1,54%), aлĸoxoлнитe нaпитĸи (1,15%) и ĸиceлoтo мляĸo (1,08%).

В сряда правителството oдoбpи paзмepa нa тол тaĸcитe, ĸoитo влизaт в cилa oт дoгoдинa. Te щe бъдaт изплaщaни нa ĸилoмeтъp oт тoвapнитe пpeвoзни cpeдcтвa c мaca мeждy 3,5 и 12 тoнa, a цeнaтa щe e мeждy 4 и 7 cтoтинĸи в зaвиcимocт oт eмиcиoнния ĸлac нa ĸaмиoнa.

Цeнитe нa пpeвoзa нa пътници cъщo щe ce пoĸaчaт. Haй-знaчитeлнo щe бъдaт зaceгнaти мapшpyтитe Πлoвдив - Cтapa Зaгopa (6,4%), Pyce - Cилиcтpa (6,3%) и Πлoвдив - Cливeн (5,9%), cлeдвaни oт Πлeвeн - Лoвeч и Πлoвдив - Бypгac, c ĸъм 4,6%.

B пapичнo изpaжeниe в peзyлтaт нa въвeждaнeтo нa тол cиcтeмaтa цeнaтa нa билeтитe щe нapacнe c мeждy 1 лв. (Coфия - Bapнa) и 5 cтoтинĸи (Πлoвдив - Πaзapджиĸ). Oчaĸвaнo пo-виcoĸo пocĸъпвaнe ce нaблюдaвa пpи дългитe линии, нaпpимep мeждy Πлoвдив и Бypгac - oт 88 cтoтинĸи. Интepecнoтo e, чe cлeд въвeждaнeтo нa тол тaĸcитe цeнaтa нa aвтoбycния билeт мeждy Coфия и Πepниĸ щe cпaднe cимвoличнo - c 2,2%, или с 6 cтoтинĸи.

в. "Монитор"

"НАП се чуди да облага ли бакшишите в заведенията"

Собственици на заведения предлагат в касовия бон задължително черно на бяло да пише какъв е размерът на бакшиша. Така щели да се избегнат проблемите с НАП, когато при проверка се засече по-голяма наличност в касата, отколкото е  отчетеният оборот по касови бележки.  От приходната агенция обаче са против подобно решение. "Не подкрепяме тази идея. Включването на бакшиша в касовия бон означава да допуснем да се узаконят разликите в касовите наличности", коментира за в. "Сега" говорителят на НАП Росен Бъчваров. Представители на НАП вече са провели среща с Българската асоциация на заведенията и са обяснили, че няма проблем парите от бакшишите да се държат на специално място, отделно от касата. "Това и сега е често разпространена в България практика, има заведения, където допълнителните пари не са само за сервитьора, а се разпределят между целия персонал", коментира Бъчваров. В близките месеци НАП ще излезе със становище за "данъчната природа" на бакшиша, т.е. дали той трябва да се облага или не", каза още говорителят на приходната агенция.

в. "Сега"

"Икономическата активност в България се подобрява"

Индикаторът на икономическата активност (ИИА) в страната се подобрява, показват данни от четвъртия брой на тримесечното издание на Министерството на финансите (МФ) „Индикатор на икономическата активност в България“.

Спрямо предходното тримесечие индикаторът бележи ръст след като бе с отрицателна стойност. Така сегашните нива са близки до тези от април-юни. Според данните най-голям принос за положителното развитие имат приходите от ДДС, заедно с нарасналите постъпления от сделки в страната и повишилото се потребление. Финансовият сектор и промишленото производство също спомогнаха, заедно с показателите за бизнес климата. Влошаване на позициите има единствено в индексите на международните цени на петрола и на неенергийните суровини.

в. "Монитор"

"До 20 000 лeвa може да достигне глобата за горене на отпадъци"

Мръсен въздух и завишения в нивата на фини прахови частици през последните дни са част от ежедневието на всички жители и гости на София. Като част от мерките за справяне с проблема от Столичния инспекторат започнаха масови проверки на строителни обекти, автосервизи, както и на открити места, на които се изгарят нерегламентирано отпадъци. "Извършихме проверки с екипи на СДВР и еколозите на районите. Посетихме много частни имоти, за да установим на какво се отопляват гражданите, след получени сигнали", обясни пред БНТ Татяна Асенова, началник-сектор контрол на компонентите и факторите на околната среда в Столичен инспекторат.

в. "24 часа"

"208 камери наКАТ снимат на пътя по празниците"

Tочно 208 камери на КАТ ще снимат автомобилите за превишена скорост по пътищата в дните около Коледа и Нова година. В страната ще дежурят над 3 000 полицейски екипа, а в курортите ще има засилени проверки за алкохол и дрога. Към 350 000 автомобила се очаква да излязат и се приберат в столицата по празниците. Голямото пътуване започва още утре – 20 декември, следобед, както и на следващия ден, тъй като повечето хора са си взели отпуск за работния ден в понеделник – 23 декември. Очакват се натоварвания по магистралите „Хемус”, „Тракия” и най-вече на „Струма”, както и опашки по граничните пунктове с Гърция, Сърбия и Турция. Пътните полицаи ще разчитат на 25 стационарни камери ветерани, които са на въоръжение още от края на 2008 г. , на 35 от модерните стационарно-преносими радари на триноги и на 148 мобилни устройства.

в. "Труд"

"Властта се уплаши, водата в Перник нямало да поскъпва"

Заради водната криза регионалният министър Петя Аврамова била с оставка в джоба

Цената на водата в Перник няма да бъде повишавана въпреки решението на КЕВР. Това обяви в ефира на Нова телевизия регионалният министър Петя Аврамова. Тя обясни, че да определи цената на водата е законово право на КЕВР, но решението трябва да се въведе след общо събрание на съдружниците във ВиК Перник, където държавата има 51% и Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) ще гласува против. Държавата ще гласува против увеличението на цената на водата, заяви Аврамова. Гражданите на Перник да не се притесняват, прокуристът на ВиК Перник няма да вдигне цената, категорична беше Аврамова и увери, че прокуратурата ще получи пълна подкрепа по разследването на водната криза в града.

По думите Й няма регламентирано изтичане на вода към промишлени предприятия в Перник, а МРРБ ще заплати подмяната на разваления кран, през който изтичала вода. Той подава такава на два квартала и на предприятието "Стомана". "В момента през този кран се подава вода за питейно-битови нужди за промишлената зона. Имахме намерение подмяната на стане в понеделник", обясни регионалният министър и добави, че притокът в язовир "Студена" през миналата година е бил 41 милиона литра, а през тази - 11 милиона. 

Аврамова цитира доклад на "Софийска вода", според който 290 литра в секунда, което е 40% от дебита на яз. Студена, отиват за "Стомана Перник", които са потребявали 5 пъти повече вода за промишлени нужди, отколкото са заплащали. "В същото време това се водят загуби по мрежата, които гражданите на града така или иначе ще заплатят", обясни регионалният министър.

От МРРБ поръчали доклада, който е изготвен между 25 и 29 ноември, когато Перник вече беше на воден режим. Не е ясно обаче откога датират нарушенията и дали и в момента има такива. "ВиК дружествата разполагат с апаратура, която може да констатира всички течове. Това, което излезе като данни за кражба на 290 л/с от завода, в момента няма как да стане, защото тогава цялото количество, което се е подавало от язовира, е 350л/с. Че има нерегламентирани хващания има, каза Аврамова, но не можем да кажем, че 75% загуба на вода са 75% кражби", обясни регионалният министър.

От МРРБ и ВиК ще дадем пълна информация. Ако бъде установена вина, аз мога да нося отговорност. Ако Борисов поиска моята оставка, аз мога да я подам, коментира още тя. По думите й обявяването на бедствено положение в града щяло да позволи да бъдат съкратени сроковете за действия по предприетите мерки за борба с водната криза. 

в. "Дума".

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 02.01   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Куновица турците са победени от кръстоносците на Владислав III и Янош Хуняди, и много турски командири,...