Преглед на икономическите теми в печата, 22 октомври

22.10.2019 | 10:10
по статията работи: econ.bg
Най-важното от интернет до момента
Преглед на икономическите теми в печата, 22 октомври
Снимка: под лиценза на creative commons

"БДЖ пусна поръчка за 40 нови вагона за над 76 млн. лв."

"БДЖ-Пътнически превози" обяви обществена поръчка за производство и доставка на 40 нови пътнически вагона. От документацията към обществената поръчка се вижда, че 14 от вагоните ще са обикновени второкласни, 8 – второкласни, но специално пригодени за превоз на хора с увреждания и намалена подвижност, 10 първокласни вагона, както и 8 вагона-бистра.

В обществената поръчка са включени и доставката на два стенда за контрол и изпитване на спирачните системи на вагоните, техническо обслужване на всички 40 вагона за целия гаранционен срок, както и обучение на 14 души персонал по поддръжката им. Прогнозната стойност на поръчката е 76,7 млн. лв. без ДДС, а крайният срок за подаване на оферти – 18 ноември 2019 г.

в. "Дума"

"Жените взимат 100 лева по-ниски пенсии от мъжете"

Жените получават със 100 лв. по-ниски пенсии от мъжете, показват данните на Националния осигурителен институт за първата половина на годината. Средната пенсия за мъжете към юни е 428,36 лв., докато за жените е 326 лв.

От 1 юли 2020 г. пенсиите ще бъдат увеличени с 6,7%, предвижда проектът на закон за бюджета на държавното обществено осигуряване. Таванът на пенсиите обаче ще остане 1200 лв. и през следващата година. От 1 юли 2020 г. минималната пенсия ще стане 234,13 лв., а средната ще е 412,28 лв. Процентът на всяка година осигурителен стаж в пенсионната формула и през следващата година ще бъде от 1,2%. Без промяна ще бъдат и обезщетенията за безработни. Майчинството през втората година също е замразено на 380 лв.

Увеличава се обаче минималният осигурителен доход за самоосигуряващи се граждани. От 510 лв. той ще стане 610 лв., колкото ще бъде и минималната заплата.

За земеделските стопани и тютюнопроизводителите ръстът на минималния осигурителен доход ще бъде най-голям и от 400 лв. ще стане 610 лв.

Същевременно максималният осигурителен доход ще остане 3000 лв. Не са предвидени промени в режима за изплащане на болничните. Първите три дни остават за сметка на бизнеса, НОИ ще плаща от четвъртия ден, както и в момента. Общите разходи за пенсии и обезщетения на НОИ за 2020 г. са планирани на 12,44 млрд. лв.

Общо 2,151 млн. души получават пенсия към юни 2019 г., сочат данните на НОИ. Средният размер на пенсията е 368,60 лв. За осигурителен стаж и възраст тя е 391,58 лв., а за инвалидност - 261,31 лв.

Най-често възрастните получават между 207 лв. и 350 лв. пенсия, като в сумата влиза както основният размер на водещата пенсия, така и останалите пенсии и добавките към нея. Такива суми получават 43,7% от пенсионерите. Над 910 лв. месечно взимат 16 623 пенсионера.

в. "Труд"

"Еврокомисията препоръчва да падне мониторингът над България"

Европейската комисия препоръчва да падне мониторингът над България, разбра "24 часа" от свои източници в Брюксел. Това е записано в 18-ия доклад на Европейската комисия за България. Той трябва да бъде представен утре в Брюксел заедно с доклада за Румъния.

Преди да бъдат представени черновите на докладите, те трябва да бъдат одобрени от колеж на комисарите.

България е покрила всички показатели и е спазила всички ангажименти, пише в черновата на документа, научи "24 часа" от свои източници в Брюксел. Освен това ЕК ще препоръча и да бъде премахнат мониторинговият механизъм. Това е обещание, дадено от сегашния президент на ЕК Жан-Клод Юнкер при встъпването му в длъжност. Преди 4 години той обеща наблюдението над България и Румъния да падне до края на мандата на тази комисия, който изтича на 1 ноември.

За пълното отпадане на наблюдението обаче е нужно темата да се обсъди както от Европейския парламент, така и от Европейския съвет, в който заседават премиерите и президентите на държавите от съюза.

През 2017 г. - в края на десетата година от функционирането на механизма, ЕК направи равносметка на постиженията и предизвикателствата, които все още не са преодолени. Тогава отправи 17 конкретни препоръки по 6-те показателя, чието изпълнение ще доведе до приключване на механизма.

в. "24 часа"

"Частна фирма шеста година събира такса „локва" на границата с Турция"

През 2013 г. скандалът със "златната локва" и такса "дезинфекция", събирана от автомобилите на границата с Турция, разтърси България, "взе главата" на тогавашния шеф на агенцията по храните и влезе в прокуратурата. Оказва се, че 6 години по-късно "златният гьол" продължава да работи с пълна пара - всяко влизащо от Турция МПС минава за обеззаразяване през пръскалката, като плаща за "услугата". Леките коли например дават по 5 лева, а камионите и автобусите - в пъти повече. Таксата е държавна и би трябвало да се администрира от БАБХ, но на практика се събира от частна фирма, която получава за това комисиона. Фирмата посредник е същата като през 2013 г. - "Пи. Еф. Си." ЕООД. Събирането на пари за дезинфекция е единствената дейност на дружеството, което според собствения му финансов отчет разполага с две машини за по 1000 лева и с 38 души персонал. Срещу тези скромни активи стои впечатляващ бизнес модел - приходите на дребното ЕООД за 2018 г. са 10 млн. лева, а печалбата му след облагане надхвърля 8 млн. лева.

"Златният гьол" отново клокочи. Корупция при ГЕРБ? Моля ви се, няма такова нещо", коментира гневно във Фейсбук Виктор Лилов, който преди дни бил таксуван с 5 лева на влизане в България през ГКПП "Капитан Андреево". Той припомня, че през 2013 г. БАБХ със странна процедура повери събирането на таксите за дезинфекция на "Пи. Еф. Си." и че по онова време собственик на частната фирма бе Лидия Любенова, балдъза на сенчестия бизнесмен Красимир Каменов-Къро, емигрирал в Южна Африка. Сега собственикът е друго лице, но печатницата за пари работи все така безотказно. "Пи. Еф. Си." впрочем е получила концесия за събирането на такса "локва" и на други две ГКПП-та на браздата с Турция - при Лесово и при Малко Търново, показа проверка на "Сега".

в. "Сега"

"Високи доходи режат студенти отличници от стипендии"

Студенти, изкарали отлични оценки, може да бъдат лишени от стипендии заради високи семейни доходи, установи проверка на „Монитор". От просветното министерство отпускат определена сума към бюджета на университетите за месечните възнаграждения на възпитаниците им, но всяко ръководство само решава какви да бъдат критериите, по които да бъдат отпуснати. Така отличник в един ВУЗ може да получава над 100 лв. всеки месец, но в друг да няма това право, ако доходът на член от семейството му е над 660 лв.

Според постановлението за условията и реда за предоставяне на стипендии на студентите, докторантите и специализантите месечните възнаграждения за успех могат да бъдат два вида. Едните са за всички студенти в редовно обучение, на които средният успех от предходните два семестъра е по-висок от „добър 4". Другите стипендии пък са за студентите, които следват в приоритетно професионално направление (педагогика, физически или химически науки, животновъдство и т.н.). Докато за втория вид поощрения за отличници е важен само успехът, то за първия всеки университет може да прецени, че при класирането ще гледа и месечния доход на член от семейството на студента за предходните 6 месеца.

Във ВТУ „Св. св. Кирил и Методи" право на стипендия имат всички студенти с успех 6 само ако доходът на член от семейството им не надвишава 930 лв. Така ако отличникът е единствено дете, родителите му не трябва да вземат сумарно заплата, по-голяма от 2790 лв. Някои студенти обаче след 2-ри - 3-ти курс решават да работят и техните доходи също трябва да се вземат предвид. Така сметките и шансовете за поощрения за техните знания стават още по-сложни. По-голям семеен бюджет може да лиши от стипендия и отличниците, които са с успех от 5,50 до 5,99. За тези студенти доходът на член от семейството не трябва да е повече от 660 лв. или 1980 лв., ако отличникът няма брат или сестра. Ако останат свободни квоти за стипендии в даден факултет, с такава могат да се сдобият и възпитаници на ВТУ, които за предходните два семестъра са изкарали на изпитите средно от 4 до 5,49. При тях доходната летва обаче е още по-ниска - до 560 лв. на член от семейството. Все пак вузовете са задължени за част от стипендиите по успех, които се отпускат на всички студенти, да не вземат под внимание приходите на семейството.

в. "Монитор"

"Вярно или не за "Топлофикация София": колко, на кого и защо дължи"

В предизборната битка стандартният договор на "Булгаргаз" се оказа рекетьорски за столичното парно

Една от основните теми в кметската надпревара за София безспорно е най-голямото общинско дружество - "Топлофикация". Дълговете на столичното парно са над 860 млн. лв., а натрупаната загуба - 590 млн. лева. Което дава повод за сериозни критики към настоящите местни управници в лицето на Йорданка Фандъкова. Тя от своя страна се оправдава с наследени от миналото дългове, отрича проблемът да ескалира и обвинява държавната "Булгаргаз" в рекет. В същото време основният ѝ опонент в надпреварата - Мая Манолова, показа в ефира на бТВ писмо на "Булгаргаз" до "Топлофикация София", в което пише, че ако до края на октомври общинското дружество не плати 60 млн. лв., а до средата на ноември още 40 млн. лв., доставките на природен газ за цялата страна ще бъдат застрашени. Това е така, тъй като "Булгаргаз" няма да има средства, с които да плати на "Газпром" за газа.

в. "Капитал".

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 02.01   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Куновица турците са победени от кръстоносците на Владислав III и Янош Хуняди, и много турски командири,...