Преглед на икономическите теми в печата, 24 януари

24.01.2020 | 10:25
по статията работи: econ.bg
Най-важното от интернет до момента
Преглед на икономическите теми в печата, 24 януари
Снимка: под лиценза на creative commons

"Рекламна гавра с болките на хората"

Въртят ви ставите? Изпитвате болки в гърба? Не се отчайвайте! Вече е изобретено средство, което за 28 дни "ликвидира дегенерацията, възпалителните процеси и оттока, премахва болката, възвръща комфорта на движенията". Нагла реклама ни залива в интернет и обещава да върне младостта с хапчета на билкова основа "Flexa Plus Optima". Пластмасовото шишенце струва 140 лв., но ако се поръча или сте член на клуба от потребители, ще го получите с отстъпка само за 79 лева.

Рекламният материал е богато илюстриран със снимки и "впечатления" на хора, които магическото средство е излекувало. Таки

ва са например усмихнатите Мариана и Здравко Василеви от Видин. Жената е на 68 години, а мъжът е е на 66 години. "Със съпруга ми имаме екоферма от години, това е целият ни живот. Сега станаха модерни екологичните продукти, а това е свързано с повече работа...", обяснява Мариана. Болели ги ръцете, бедрените стави и коленете, но само за 4 седмици се преобразили. Здравко вече ходи с колело на пазар, а Мариана може да плете. На сватбата на дъщеря им останали последни на дансинга.

Проверка на Труд" в отдел "Агро статистика" на Държавен фонд "Земеделие" във Видин показа, че няма регистрирани такива земеделски производители. Служител в отдела обясни, че регистрацията на биоферми е абсолютно задължителна, а в района на областния град има само две такива стопанства, но те са на значително по-млади хора с други имена. Проверка на "Труд" обаче установи, че в рекламата за Австрия на същия илач, възрастните видинчани са се превърнали в Мариане и Зигфрид.

Още по причудливо е, че хапчетата за гръб и стави са изобретени от български професор биолог. В рекламата той се представя така: "Казвам се проф. Георги Божилов и съм научен работник, специалист в областта на молекулярната биология. На този сайт искам да ви представя най-голямото си постижение в живота, за което наскоро бях номиниран за Нобелова награда." По думите му измислил продукта "Flexa Plus Optima", за да помогне на възрастната си майка, а по-надолу има и снимка с нея.

Справка в канцеларията на Института по микробиология към БАН обаче показа, че у нас няма такъв професор, нито дори научен работник с друга научна степен на име Георги Божилов.

Съдържанието на феноменалните капсулули не е тайна - според описанието в интернет те съдържат хиалуронова киселина, екстракт от корен на мак и витамини А, В, С и Е.

Възможно ли е да се облекчи болката в ставите и гърба при приемането на подобен илач за 28 дни?

в. "Труд"

"НАП взела 157 млн. лв. от бизнесмени, фалирали умишлено, за да скрият данъци"

559 бизнесмени, които са фалирали умишлено фирмите си, или са знаели за това, но не са попречили да се случи, са се разделили с лично имущество, което е продадено на търг, за да бъдат погасени дълговете на компаниите.

Това е станало след проверки и ревизии от Националната агенция за приходите, научи "24 часа".

При тях, инспекторите установили, че много от бизнесмените притежават голямо лично богатство, което дори се е увеличило въпреки фалита на фирмата им.

Така те са се разделили със скъпи имоти, коли и друго лично имущество, което данъчните са използвали, за да погасят дълговете на компаниите им към хазната.

Продажбата на лично имуществото заради фирмени дългове е изрично записана в Данъчно-осигурителния и процесуален кодекс.

Като отговорни с личното си богатство лица там са записани освен собствениците, също и членовете на надзорни, управителни и контролни съвети, прокуристи и търговски представители. Така през 2019 г. НАП е приключила 559 ревизии, при които е установила т.нар. солидарна отговорност на трети лица, а в хазната от тяхното лично имущество са влезли 157 млн. лв.

От завършилите през миналата година ревизии 384 са били за установяване на солидарна отговорност, а при 177 са установени нарушения при ДДС.

в. "24 часа"

"Всеки втори акт в болниците е за пари под масата"

Това става ясно от справка за миналата година на здравния ДАНС, както е популярна Изпълнителната агенция „Медицински надзор".

Другите нарушения в лечебните заведения са за неспазване на стандартите за добра медицинска практика, които описват какво трябва да свършат лекарите задължително при определянето на диагнозата и терапията.

През 2019-а са извършени 876 проверки в болниците, от които 746 са по сигнали на граждани. За 596 от тях се е оказало, че не са основателни. Нарушения са установени в 150 от случаите като при някои от тях болницата е отнесла повече от един акт. Най-честите са за неспазване на медицинските стандарти - общо 89 броя. В 82 са констатираните случаи на нарушаване на икономическите права на пациентите, казаха от агенцията. Това означава искане на пари без основание, неиздаване на касови бонове и предлагане на избор на лекар, за което се доплаща при положение, че в лечебното заведение няма втори доктор със същата специалност, поясниха още от ИАМН.

Проверяващите са установили и 43 нарушения на Закона за лечебните заведения.

За установените нарушения, свързани с прилагането на медицинските стандарти и искането на пари от болни и техни близки, здравната ДАНС е издала 170 наказателни постановления и 283 предписания.

От миналата година хората вече подават сигнали и срещу своите общопрактикуващи лекари. Дотогава жалбите бяха най-вече срещу конкретни лекари и болници, както и срещу специалисти в доболничната помощ.

Общо 24-ма са се жалили от своя джипи в Изпълнителната агенция „Медицински надзор" през 2019-а. Половината от пациентите се оплакват най-вече от това, че те не им издават амбулаторни листове и не вписват заболяванията им в амбулаторния картон, а останалите - че не са получили касов бон срещу таксата копеймънт или при посещение вкъщи за болно дете са искани пари за прегледа, независимо че то е записано в листата на доктора, а домашните визитации се заплащат по програма „Детско и майчино здравеопазване", както и от Националната здравноосигурителна каса. Затова инспекторите, след проверки, са издали по всичките 24 сигнала 18 акта за установяване на административни нарушения и 14 наказателни постановления. Връчени са и 9 предписания.

От здравния ДАНС съобщиха още, че през миналата година най-много сигнали са подавали живеещите в Югозападния район на страната - общо 416, следван от Южен централен и Югоизточен - 85, Северозападен - 78, Североизточен - 63, и Северен централен - 58 броя.

в. "Монитор"

"Каша във властта заради хазарта"

Разнопосочни сигнали за бъдещето на хазарта даде властта в един ден. Финансовото министерство предлага законови изменения, с които регламентира по-ниските такси за организаторите на лотарии. Така министър Владислав Горанов се опитва да узакони по-малките плащания, заради което е проверяван и атакуван в последните дни Васил Божков. В проекта се предвижда Комисията по хазарта да стане държавна агенция към финансовото министерство.

В същото време Бойко Борисов нареди да се задвижи проектът на Валери Симеонов, който предвижда одържавяване на лотариите. ГЕРБ щели да подкрепят проекта, само ако има гаранции, че хазартът ще е само държавна дейност. В законопроекта на Горанов обаче няма забрана на лотарийните игри, организирани от частници.

Предвижда се държавната такса да бъде 25% върху разликата между стойността на направените залози и изплатените печалби. Изключение се прави за онлайн залозите, където и в момента разликата се облага, но с 20%. По този начин министерството на Владислав Горанов на практика узаконява казуса, в който влезе покрай конфронтацията си с Васил Божков. Предвижда се повишаване на годишните вноски за социално отговорно поведение, като те ще започнат да се събират вместо от всеки организатор, за всеки отделен лиценз. Предлага се още Държавната комисия по хазарта да премине към МФ като Национална агенция по хазарт. Законопроектът е публикуван за обществено обсъждане до 22 февруари.

"Промените са продиктувани от констатираните недостатъци и проблеми в работата на сегашния регулатор и целят преодоляването им чрез мерки за повишаване ефикасността, бързината, прозрачността и непротиворечивостта при правоприлагането в хазарта. С премахването на комисията като колегиален орган и замяната й с едноличен, в лицето на изпълнителния директор на НАХ, ще се осигури бързина в производствата на държавния орган и персонализиране на отговорността", мотивира се Горанов.

В сряда спецпрокуратурата влезе в Комисията по хазарта по разследване, че с нейно съдействие частните лотарии на Васил Божков са ощетили държавата с невнесени поне 210 млн. лв. такси за 5 години. От агенцията съобщиха вчера, че несъбраните вземания от частните хазартни игри са "значително по-голяма сума" от посочените 210 млн. лв.

в. "Дума".

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 30.12   1699 г. – С указ на цар Петър I в Русия е въведено летоброенето от Рождество Христово. 1703 г. – При земетресение в Токио загиват около 37 хил. души. 1853 г....