Преглед на икономическите теми в печата, 3 май

03.05.2019 | 10:35
по статията работи: econ.bg
Най-важното от интернет до момента
Преглед на икономическите теми в печата, 3 май
Снимка: под лиценза на creative commons

"Пчеларите излизат на национален протест в Плевен"

Причината - неправомерно пръскане с пестициди в земеделието, което убива пчелите

Пчелари от цялата страна излизат на национален протест утре пред общината в Плевен. Това научи ДУМА от председателя на Областния пчеларски съюз в Плевен доц. Юлиян Станчев. Причината за гнева на пчеларите e неправомерното използване на пестициди в земеделието, заради което има масови отравяния на пчели. И тази пролет има стотици затрити пчелни семейства в цялата страна. 

Съобщения за масови отравяния на пчели и тежки загуби на пчеларите постъпват в държавните институции от областите Враца, Плевен, Добрич, Варна. Нормативната база забранява земеделските култури да бъдат обработвани с препарати за растителна защита в периода на цъфтеж. Според Станчев земеделците ни са с ниска култура на растителна защита. Много от нарушителите заявявали, че на собствената си земя те са господари и не спазвали изискванията на Наредба 13, в която са определени изискванията.

в. "Дума"

"Наши хора се уредили с европари за къщи за гости"

Местни големци, роднини на чиновници и общински съветници са се уреждали с къщи за гости, изградени с европейски средства по Програмата за развитите на селските райони, показа проверка на "Труд". В същото време раздадените пари от фонд "Земеделие" са проверявани също от служители на фонда. От общо 746 къщи за гости на стойност 202 милиона лева, построени с европари, едва при 62 са установени нередности. А наложените корекции са за едва 10 милиона лева, които все още не са върнати.

Пиринско е абсолютен рекордьор по строителство на такива имоти, 145 са вдигнати само за 6 години. Най-много са изградени в Община Гърмен - 52 на брой. Но местните жители в общината коментират, че само местните големци са се домогнали до евросредствата. Според тях цялата схема с европарите е сбъркана, защото програмата отпуска до 200 хиляди евро, но за да ги получиш, трябва да имаш толкова налични, да строиш и тогава ти ги връщат.

Повечето от тези, които са се облажили, са строителни предприемачи и роднини на разни чиновници или съветници в местните общински съвети, твърдят местните.

Тук най-известен е Димитър Гамишев, който стана депутат от ГЕРБ през 2017 г. „но изгърмя и напусна парламента, след като се разбра, че е прехвърлил фирмата си със задължения от 200 хиляди лева на малоимотен гражданин. Гамишев е известен с това, че къщи за гости има снаха му и жена му в селата Лещен и Гайтаниново.

в. "Труд"

"Спад на туристите в Банско"

По-малко туристи през изминалия зимен сезон отчитат от най-големия роден ски курорт Банско. Данните са от бизнеса, който е категоричен, че причина за спада е липсата на втори кабинков лифт. Няма как туристите да чакат 4 часа на опашка и след това да се върнат или да препоръчат курорта на роднини и приятели, категоричен бе и зам.-председателят на КРИБ проф. Николай Вълканов.

Най-голям е спадът при посетителите на заведения, който достига до 20%, обясни хотелиерът Георги Доманов пред БНТ. Хотелите обаче също се оплакват от по-малко реализирани нощувки, основно заради блокиране на зимния туризъм от псевдозелени организации.

Руснаците през тази зима бяха значително по-малко, като при нас вместо стотици братушки отседнаха само две семейства, казаха за „Труд" от един от големите хотели в курорта. Спад има е на гостите от Великобритания и Турция.

в. "Труд"

"БЕХ връща 97,7 млн. евро на "Газпром" за "Южен поток"

БЕХ и "Газпром" са на финален етап на съгласуване на споразумение за проекта "Южен поток". Това включва и уреждане на отношенията по договор за заем от 2014 г., по който БЕХ е усвоил 97,7 млн. евро. Това отговориха от холдинга на въпрос на в. "24 часа" дължими ли са парите и има ли срок, в който да бъдат платени.

На 30 април в публикация на руската агенция "Интерфакс" се твърди, че БЕХ дължи близо 100 млн. евро на "Газпром" независимо от уверенията на политици, че липсват претенции на Москва към София във връзка с приключване на проекта "Южен поток". В материали на "Газпром" се съобщавало, че компанията Gazprom ЕР International BV е предоставила на БЕХ дългосрочна кредитна линия за 97,7 млн евро.

През декември 2014 г. "Газпром" е преустановил работа по проекта "Южен поток". В съответствие с договора за заем компанията не търсела лихви от него. Тя очаквала да получи сумата от основния дълг по заема, пише медията. Съобщава още, че в края на 2018 r. Gazprom ЕР International BV с подкрепата на "Газпром" е съгласувала условия на съглашение за погасяване на кредита.

От БЕХ потвърждават за заема и отговарят, че тези 97,7 млн. евро са инвестирани в увеличение на капитала от 2014 г. на проектната компания "Южен поток България".

"При намаляване на капитала на проектната компания и ликвидация, които се уточняват със споразумението, полагаемата на БЕХ квота ще бъде достатъчна, за да послужи за връщане на заема към Gazprom ЕР International BV", отговарят от холдинга.

в. "24 часа"

"42% ръст в износа на ток за 4 месеца"

C 42% повече ток е изнесен през първите четири месеца на тази година в сравнение с 2018-а, показва справка на Електроенергийния системен оператор.

Изнесени са 2 225 435 мегаватчаса при 1 563 634 през първите 4 месеца на миналата година.

Производството за този период се е увеличило с 6 на сто, а потреблението в страната - с 1,89%.

Най-голям е ръстът на електроенергията, произведена от фотоволтаици - 21,42 на сто. Вятърните паркове пък са доставили с 13,75 на сто понече ток.

Общо малките възобновяеми централи, които са присъединени към разпределителната мрежа, са произвели с 15,29% повече електричество в сравнение с предишната година.

За сметка на това пък при вецовете има спад на производството - с 38%.

При базовите централи - тецове и АЕЦ, увеличеното производство е с 12,44%. Всъщност те са произвели и над 86% от потребената в страната и изнесена електроенергия.

в. "24 часа"

"БНБ е санкционирала 5 банки за нарушения през 2018 г."

БНБ е наложила надзорни мерки на пет български банки заради нарушения през миналата година. Това става ясно от годишния отчет на централната банка за 2018 г., който бе внесен на 30 април в Народното събрание.

Кои са банките нарушители, в доклада не се споменава. Известно е, че през миналата година "Банков надзор" извърши девет инспекции на място, за да се проследи как са изпълнени дадените предписания при последните стрес тестове, последвали краха на КТБ. Така излиза, че повече от половината проверявани са получили нови надзорни мерки. Проверките са били насочени по-специално към концентрацията на кредити. "Ангажираността на ръководствата на някои банки в управлението на кредитния риск още не е достатъчна", посочва БНБ. "Запазва се необходимостта някои банки да подобрят цялостния си подход към процеса на вътрешен анализ на рисковете и адекватността на капитала", е записано в доклада.

В момента във връзка с кандидатурата ни за чакалнята на еврозоната и общия банков съюз на ЕС Европейската централна банка провежда преглед на активите на шест българските банки - трите най-големи: Уникредит Булбанк, Банка ДСК и ОББ, както и три банки с преобладаващо българско участие - ПИБ, Инвестбанк и ЦКБ. Резултатите трябва да са готови до края на юни.

в. "Сега"

"Пътната агенция бавно посочи кой да доставя мантинелите в страната"

Точно една година отне на Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) да избере кой да доставя мантинели за 48 млн. лв. в шест района в страната. Процесът беше необичайно бавен, тъй като става дума само за доставка, а не за строителство на тежък инфраструктурен обект. За сравнение, в сложния търг за тунел "Железница" на магистрала "Струма", който започна през октомври 2017 г., изпълнители бяха избрани през август 2018 г. А там трябваше да се оценяват технически проекти и да се разглеждат много повече оферти.

Търгът за мантинели е разделен на шест позиции - за шестте района на страната, като прогнозните стойности на всеки от четиригодишните договори е над 8 млн. лв. Реално платената сума обаче ще зависи от това колко съоръжения са доставени. За предишния период сумите в различните райони са били между 2.6 млн. лв. и рекордните близо 18.4 млн. лв. с ДДС в Южен централен район, които е получила фирмата "Юпитер 05". Тя е настоящ победител и в две позиции за новия четиригодишен период.

За четири от позициите изпълнители бяха избрани през август - т.е. само за четири месеца, което включва пауза, наложена заради жалба в Комисията за защита на конкуренцията. За другите две позиции обаче забавянето беше с още осем месеца, като от АПИ не дадоха конкретен отговор на въпросите на "Капитал" защо се случва това. Странното е, че протоколите на комисията за разглеждане на офертите са основно от август, а решението за избор на изпълнител - чак от 24 април тази година.

в. "Капитал"

"Казваме на митницата къде ни е колекцията от скъпи вина"

Казваме на митницата къде държим колекцията си от скъпи вина. Предложението е записано в Средносрочната бюджетна прогноза за периода 2020 - 2022 г., одобрена от правителството.

При закупуване или получаване на бутилирани алкохолни напитки или ограничени серии пури с колекционерска стойност, които подлежат на облепване с бандерол, но нямат стикер за платен акциз в страната, ще трябва да се подаде уведомление до митническото учреждение по местонахождение на обекта/помещението, където ще се съхраняват стоките, предлагат от финансовото министерство. Уведомлението ще се подава предварително и не по-късно от деня на закупуване/получаване на акцизните стоки.

В 7-дневен срок акцизните стоки ще се въвеждат в данъчен склад за поставяне на бандерол. При изтичане на срока на валидност на бандерола нов няма да се поставя.

В нея се казва, че трябва да се въведат ясни правила за колекционирането на алкохол и пури.

Обмисля се и прецизиране на разпоредби в Закона за акцизите и данъчните складове, свързани със случаите, в които се предлагат за продажба и алкохолни напитки (вино), което представлява една голяма част от предоставяните за продажба акцизни стоки чрез интернет.

в. "Монитор".

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 17.12   546 г. – Крал Тотила завладява Рим. 1538 г. – Папа Павел III отлъчва от църквата английския крал Хенри VIII. 1777 г. – Франция първа признава...