Преглед на икономическите теми в печата, 3 юли

03.07.2019 | 10:10
по статията работи: econ.bg
Най-важното от интернет до момента
Преглед на икономическите теми в печата, 3 юли
Снимка: под лиценза на creative commons

"Над 1000 лева пенсия взимат 64 000 българи"

Над 1000 лева пенсия взимат 64 332 българи, показва справка на Националния осигурителен институт, изготвена за "Труд". Или това са едва 3% от всички 2 130 000 пенсионери в България. В тази бройка влизат и хората, които получават новия таван на пенсиите - 1200 лева.

С орязани пари обаче остават 26 000 пенсионери. Въпреки че ще получават максимална пенсия, която стана 1200 лева от 1 юли, те няма да взимат реалния размер на възнагражденията си за старост. Тези хора са се осигурявали на по-високи суми и действителният размер на пенсията им би трябвало да е по-висок, ако не съществуваше таванът на пенсиите.

От 1 юли той беше повишен от 910 лева на 1200 лева. След вдигането му обаче други 43 000 пенсионери, чиито пенсии досега бяха ограничени на 910 лева, вече получават реалните си възнаграждения за старост.

Малко над 133 000 са лицата с изплащан размер на пенсиите (лични и наследствени), в т.ч. добавките, над 800 лева, посочват още от НОИ. Или с приличен доход от над 800 лева на месец са 6 на сто от възрастните хора.

От началото на юли минимална пенсия за осигурителен стаж и възраст получават 383 730 българи, което са близо 18 на сто от пенсионерите. В това число влизат и 64 303 души, които са се пенсионирали по чл. 68, ал. 3, тоест на които не им стига трудов стаж. Те взимат по 186,52 лв. на месец, уточняват от осигурителния институт.

в. "Труд"

"Собственици следят оборота си по телефона"

Собственици на магазини и заведения ще може да следят дистанционно работата на хората си и отчитания оборот. Те ще могат да получават на мобилния си телефон или на компютъра вкъщи същата информация за регистрирания оборот на касовия апарат, каквато получават и в НАП. Като данните ще постъпват на всеки 5 минути. Това гласят промени в Наредбата Н-18 за отчитане на оборотите, които са обнародвани в последния брой на "Държавен вестник" и вече са в сила.

За да получава данни от касовия апарат търговецът или собственикът на заведението трябва да заяви желанието си пред производителя или вносителя на фискалното устройство. А достъпът до данните ще става със SIM карта.

Книгата за дневните финансови отчети, която се води към всеки касов апарат, ще бъде премахната, гласят още промените в Наредбата. Това ще бъде голямо облекчение за всички търговци. За целта обаче до 30 октомври 2019 г. всеки производител или вносител на касови апарати трябва да промени софтуера им, така че автоматично да бъде генериран и записван в паметта на устройството финансов отчет за всеки ден, през който е имало продажби.

Касовите апарати ще позволяват и дистанционно актуализиране на софтуера им, което също ще бъде облекчение за бизнеса. При промяна на софтуера системите на доставчиците на касови апарати ще регистрират кога е направена актуализацията и от кой компютър. Ако касовият апарат не позволява дистанционна актуализация, сервизните фирми ще трябва да качват новата версия на софтуера до 45 дни след като тя бъде регистрирана в НАП.

При природни бедствия бензиностанциите ще може да продават гориво дори касовият апарат да няма връзка с НАП повече от 24 часа. През това време ще трябва да издават касови бележки от кочан. Срокът бензиностанциите да подменят касовите си апарати се удължава до 31 юли.

в. "Труд"

"4,8% ръст на БВП отчете Горанов, рекорд от 2008 г."

Рекордните 4,8% ръст на БВП за първото тримесечие на 2019 г. отчете финансовото министерство в последния си икономически анализ.

3-процентен растеж е бил отчетен през последното тримесечие на миналата 2018 година.

Два фактора са посочени като причина за рекорда - износът и публичното потребление, които са се повишили съответно с 6,9% и 8,3%.

Преглед на историческите данни за брутния вътрешен продукт на НСИ, които вече са изгладени, показва, че такъв висок ръст на годишна база не е отчитан от третото тримесечие на предкризисната 2008 г.

Тогава ръстът на БВП спрямо третото тримесечие на предходната година е бил 6,1%.

В следващите години още два пъти ръстът на годишна база надхвърля 4,1% - веднъж през 2013 и веднъж през 2014 г., но най-често стойностите му се движат между 3 и 4 процента.

Анализът на финансовото министерство по сектори показва, че през първите три месеца на тази година растежът на производството и оборотът в промишлеността и строителството се ускоряват. Оборотите в търговията на дребно леко са се понижили.

Броят на заетите продължава да се повишава, подкрепен от по-високото търсене на труд в индустрията и в сферата на услугите.

Средната работна заплата вече е 1208 лв., като годишният й ръст е 9,4%.

Заплащането продължава да расте по-бързо от производителността на труда, чийто реален растеж е 2,8% на годишна база.

Официално регистрираната безработица продължава да намалява и е достигнала нова, най-ниска до момента стойност от 5,3%.

в. "24 часа"

"Въпреки пустите плажове хотелиерите не свалят цените"

Въпреки видимия спад на туристите по Българското Черноморие хотелиерите не смятат да намалят цените. Това показа проверка на "Сега". Заетостта на хотелите в края на юни е едва 30%, а миналата година по това време е била около 37%. Според експерти в бранша ситуацията няма да се подобри в следващите едва няколко активни седмици за сезона по българското море. Хотелиерите обаче отдават този факт на зловредна реклама и на атаки от конкурентни страни, а не на проблеми, които те самите биха могли да оправят.

По данни на Румен Драганов от Института за оценки и анализи на туризма има спад на туристите по морето от 6%. Според него страната ни е проспала възраждането на туристическите пазари в Египет, Тунис и Турция и не е направила нищо, за да предотврати очертаващия се провал на сезона. Той признава, че проблем е и лошото обслужване, което отблъсква както българите, така и чужденците.

Според Георги Николов от Българската туристическа камара хотели, които работят с руснаци и немци, отчитат по-малко записвания и това ги принуждава да намалят цените с до 15%. Според него в момента няма празни хотели по Черноморието, но ще има спад след 8 юли, когато ще започне високият сезон. "За българите това ще бъде добре, защото ще получават по-добри оферти за своята почивка", допълва Николов.

Реално обаче на добра заетост се радват единствено хотели с добра репутация и лоялни клиенти. За останалите ситуацията се очертава като доста драматична. "Дори и в пика на сезона - края на юли и началото на август, се очаква заетостта да бъде отново под границата за миналата година, която е средно около 71% по Черноморието", прогнозира Румен Драганов. Тази година се очаква не повече от 67% заетост за периода.

"Цените по българското море са същите както през миналия сезон", казва Георги Николов от Българската туристическа камара. В същото време Гърция привлича с по-ниски цени и по-добро обслужване. Това обяснява и колоните от автомобили с български туристи, които задръстват южните гранични пунктове. Преди ден гранична полиция отчете рекордните 30 000 автомобила, които са напуснали страната за ден през КПП "Кулата" в посока Гърция.

в. Сега"

"Германката Урсула фон дер Лайен е новият председател на ЕК"

След тридневни обсъждания лидерите на страните от ЕС избраха министъра на отбраната на Германия Урсула фон дер Лайен за председател на Европейската комисия. Тя ще заеме поста на 1 ноември. Фон ден Лайен се споменаваше от няколко дни, но днес нейната кандидатура набра надмощие, след като предишните фаворити - Франс Тимерманс, излъчен от ПЕС, и Мафред Вебер - от ЕНП, срещнаха сериозна съпротива, а настоящият изпълнителен директор на Световната банка Кристалина Георгиева не успя да набере критична маса подкрепа.

Фон дер Лайен тепърва трябва да бъде одобрена от Европейския парламент, където социалисти и зелени изразяват силно недоволство от избора. И двете групи бяха обещали да гласуват против всеки кандидат за председател на ЕК, ако той не е един от т.нар. водещи кандидати, които бяха издигнати за поста от европейските политически семейства преди изборите за Европейски парламент.

Премиерът Бойко Борисов побърза да каже, че се познава с Фон дер Лайен, тъй като двамата са участвали на един панел по време на Мюнхенската конференция по сигурността.

Новият председател на ЕК е член на Християндемократическия съюз на германския канцлер Ангела Меркел. Така Европейската народна партия (ЕНП), член на която са ГЕРБ и ДСБ, запазва най-силния пост в Брюксел за себе си.

Като част от сделката за разпределението на постовете лидерите на 28-те се съгласиха постът на председател на Европейския парламент да бъде поделен между социалистите и ЕНП. Въпреки че името му не присъства, социалистическият кандидат е Сергей Станишев. Той ще води парламента за две години и половина, ако в сряда бъде одобрен от колегите си.

"Категорично ще го подкрепим, още в предизборната кампания аз недоумявах, че лидерът на европейските социалисти беше пети и не искаха да го включат в листата", каза Бойко Борисов, като уточни, че номинацията не идва от него. Борисов каза, че ще поиска евродепутатите от ГЕРБ да подкрепят Станишев. "За България човек на такава позиция може да бъде само чест и гордост", каза той, след като по-рано е отказал предложения на България ключов пост в Брюксел - на външен министър на ЕС.

в. "Капитал"

"Борсовата цена на тока се повиши до рекордните 195 лв. за мегаватчас"

Електроенергията на свободния пазар в България за 3 юли ще бъде най-скъпата в цяла Европа. Постигната цена на пазара "Ден напред" на Българската независима енергийна борса е 195.4 лв./мВтч базова мощност, което е двойно повече от средното ниво за ЕС и с 84% над цената за днес (2 юли). За сравнение, в Румъния и Унгария цените са около 120 лв./мВтч, а в Западна Европа - около 60-70 лв./мВтч.

Основната причина за рязкото увеличаване на цените в България е случилото се през последните дни концентриране на голяма част от електроенергията в ръцете на няколко търговеца, които спечелиха търговете за дългосрочни договори на АЕЦ "Козлодуй" и НЕК. Това принуждава останалите участници да купуват необходимите им количества от платформата "Ден напред", а увеличеното търсене създава недостиг на ток, поради което растат и цените.

В същото време държавната ТЕЦ "Марица изток 2" не увеличава предлагането си, въпреки че ценови нива от над 135 лв./мВтч биха ѝ осигурили печалба. В момента централата работи с под 30% от капацитета си.

в. "Капитал"

"До края на годината електронните винетки докарват поне 400 млн. лв."

До края на годината, въпреки отлагането на пуска на тол системата приходите от електронните винетки ще достигнат поне 400 млн. лв., като до вторник сутринта сумата е вече почти 252 млн. лв. Това съобщи по време на първото обсъждане в регионалната комисия на парламента на промените в Закона за пътищата, шефът на Националното тол управление проф. Олег Асенов.

С редакцията на нормативния документ се предлага отлагане най-късно до 1 март догодина на търговската експлоатация на тол системата, предвиждаща заплащане на пътната такса от тежкотоварните автомобили над 3,5 т на базата на изминато разстояние.

Според шефа на Агенция „Пътна инфраструктура" (АПИ) Георги Терзийски, тол системата     технически ще е готова за работа още на 16 август, който беше предишният срок за пускането й на пазара. По думите му, целта на отлагането на началото на търговската експлоатация е по две основни причини. Едната е, че все още няма съгласие между потребителите (превозвачите) от една страна и държавата за размера на таксите. Другата е да се намали до минимум рискът от технически неуредици, подобни на тези съпътствали началото на търговията с електронни винетки в първия месец на 2018-та. „От друга страна превозвачите, които ще са в обхвата на тол системата ще използват времето до началото на таксуването на километър, за да изчислят добре разходите и да изпробват техническите особености на системата", обясни той. Терзийски добави, че тол системата ще бъде с обхват от 10 800 км, но част от тази пътна мрежа ще е с нулева тол такса.

Депутатите от регионалната комисия от опозицията Дора Янкова и Манол Генов обявиха, че отлагането е основно заради наближаващите местни избори. Те попитаха дали назначеният вече персонал на Националното тол управление няма да натежи на бюджета на пътната агенция и това да се отрази на поддръжката и ремонтите на шосетата в страната. Шефът на тол ведомството Олег Асенов обясни, че откакто са на работа всички служители от засиления контрол по пътищата са събрали от продадени на пътя винетки сума, която е повече от изплатените им заплати.

в. "Монитор".

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 27.12   537 г. – В присъствието на император Юстиниан I тържествено е осветена новата църква Света София в Константинопол. 1703 г. – Подписан е Метуенския договор...