"50% от водата у нас изтича по стари тръби"
България има пари и води, но те изтичат незнайно къде. Живеем в страна, в която повече от 50% от водата изтича по стари тръби. Това коментира зам.-председателят на ПГ на БСП Крум Зарков пред БиТиВи. Той говори за предстоящия вот на недоверие, който от левицата ще поискат заради лошото управление в сектор околна среда.
Водната криза в Перник не е бич Божи, а е резултат от грешно управление на водата и това е отговорност на правителството. От много месеци насам имаше ясни показатели, че нивата на водата в язовир „Студена” не са достатъчни. Ако правителството вършеше работата си качествено, а не формално, положението щеше да е друго, категоричен бе Зарков.
Социалистът припомни, че още през септември Станислав Владимиров, тогава депутат от БСП, а днес кмет на Перник, е дал пресконференция и е задал въпроси на правителството какво смятат да направят, защото се задава криза. На 3 септември БСП алармира, че нивото на язовира е прекалено ниско. Чак на 19 ноември се взеха мерки. Много неща можеха да се направят през това време, убеден е Зарков.
Живеем в страна, в която повече от 50% от водата изтича по стари тръби. В Добрич 85% от водата изтича и не стига до хората. Поговорката „Вода гази, жаден ходи” вече не е поговорка, а правителствена политика, каза социалистът. Той подчерта, че още през 2015 година. БСП е предизвикала темата за язовирите и се е създала държавна компания. Наляха се 600 млн., но никой не знае къде са отишли. Ние продължаваме да виждаме как водата изтича. Това е една част от вота на недоверие. Ако към него прибавите проблемите със замърсения въздух и изгарянето на чужди отпадъци в България- имаме повече от един довод за вот на недоверие към опазването на околната среда и управление на водите от сегашното правителство, обясни Крум Зарков.
Хората останаха без вода, останаха без въздух за дишане, а си играем кой ще измисли по-голямо остроумие. Да се твърди, че има заговор е налудничаво. Хората, които протестират, че нямат вода насред празниците и се бият за водоноски извършват заговор срещу властта ли?, попита Зарков. Социалистът бе категоричен, че трябва да се спре да се прави политика по този начин. Водата и въздухът са замърсени и изтичат заради това поведение на държавната власт. България разполага и с пари, и с вода, но те изтичат – парите в джоба на някои, а водата по улиците на България. Ако през последната година Министерството на околната среда и водите беше на мястото си и беше взело мерки, перничани щяха да имат вода, заяви Зарков.
в. "Дума"
"9000 тона боклук на калабрийската мафия са депонирани незаконно у нас"
"9000 тона италиански боклук е открит в депо за отпадъци в Плевен при мащабно разследване за българската връзка с калабрийската мафия Ндрангета. Това съобщиха главният секретар на МВР Ивайло Иванов и окръжният прокурор в Плевен Ваня Савова, цитирани от БНТ. Сигналът е от края на миналата година. Образувано е досъдебно производство за открития боклук. Действията по операцията се ръководят от прокуратурата в Плевен, коментира Иванов. Те са обсъдени от министър-председателя Бойко Борисов и главния прокурор Иван Гешев и са координирани от главния секретар на МВР. Ивайло Иванов заяви, че е изпратено официално запитване до италианските власти по каналите за международно сътрудничество, за да се установи дали обработвания у нас боклук има общо с калабрийската мафия Ндрангета. Ако в рамките на досъдебното производство се установят други такива площадки за депониране на отпадъци, те също ще бъдат проверени, допълни Иванов. За момента е известно само, че сметта е от Италия, заяви окръжният прокурор Ваня Савова. По информация на "Нова телевизия" в схемата е замесена фирмата, която складираше отпадъци в участък под АМ "Струма". През август те подпалиха мост на магистралата, което наложи временното и затваряне. Според техни източници въпросната компания се е сдобила с разрешително от Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) за горене на боклука от Италия, въпреки че не е имала капацитет да извърши подобна дейност или е използвала фалшиво разрешително. Взети са мерки за недопускането на боклук, свързан с мафията в Италия. Служителите на границата в страната са уведомени какви документи трябва да съдържат контейнерите, в които се транспортират отпадъци. При най-малкото съмнение те ще викат служителите от съответната РИОСВ, защото служителите на МВР нямат необходимата компетенция да определят дали документите отговарят на съответния товар, който се превозвам, заяви главсекът на МВР. По време на акцията в Италия арестуваха над 300 мафиоти, включително и една българка. През първата половина на декември карабинерите от Милано задържаха незаконен товар от 815 тона боклуци, предназначени за нашата страна. Открити бяха 582 бали отпадъци, натоварени в 17 вагона, а търговската им стойност на пазара се изчисляваше на 130 000 евро. Седмица по-късно последваха и арестите на стотици мафиоти от Ндрангета, включително и политици, адвокати, счетоводители и служители на държавната администрация.
в. "Монитор"
"В последните часове на 2019 г. БДЖ обяви най-крупната си поръчка"
В последните часове на миналата година „БДЖ-Пътнически превози” обяви обществена поръчка за избор на доставчик на „до 16 електромотрисни влака”, съобщава Economic.bg. Условието е мотрисите да бъдат 5-вагонни с по 300 седящи места всяка. С новите мотриси ще се обслужват средните дестинации, при които пътуването е до 3 часа, като Пловдив-Бургас, Горна Оряховица-Варна и др. Цената за доставката на 16-те електрически влака може да достигне 120 млн. евро. Разплащането ще става разсрочено в рамките на седем години. Това е най-крупната обществена поръчка на БДЖ. На 17 декември "БДЖ - Пътнически превози" подписа договор с френската "Алстом транспорт С.А." за ремонт на 46 електрически и дизелови мотриси "Сименс" в следващите пет години. Договорът с френската компания, избрана с обществена поръчка, бе на стойност 137 млн. лв.
в. "Сега"
"Криптират офертите в електронните обществени поръчки"
От 1 януари 2020 г. стартира електронното възлагане на обществените поръчки в страната. Използването на Централизираната автоматизирана информационна система “Електронни обществени поръчки” (ЦАИС ЕОП)ще стане на два етапа. От 1 януари електронни обществени поръчкище се провеждат от група възложители. Сред тях са министерства, агенции, няколко големи общини (Столична, Пловдив, Варна, Стара Загора, Благоевград, Бургас и Русе), и големи държавни компании като “АЕЦ Козлодуй” и “Мини Марица-изток”. От 1 април 2020 г. всички възложителище трябва да провеждат обществените поръчки чрез централизираната електронна система като целта е да бъде осигурена по-голяма прозрачност.
в. "Труд"
"За 2 дни - рекорд при търговията с ток на борсата"
Два дни – за 1 и 3 януари, платформата за търговия “ден напред” на енергийната борса регистрира рекорди за изтъргувани количества електроенергия. За 3 януари са продадени и купени 36 112,8 мегаватчаса. Като средната мощност е 1504,7 мегавата, тоест 2/3 от мощността на АЕЦ “Козлодуй”. Средната цена за мегаватчас бе 116,16 лв. за мегаватчас. Средната цена на пиковата енергия (от 9 до 20 ч) бe 136,07 лв. за мегаватчас, а извънпиковата електроенергия (1-8 ч; 21-24 ч) е изтъргувана при средна цена 96,25 лв. за мегаватчас. Предишният рекорд в търгуваните количества ток бе поставен на последната за 2019 г. тръжна сесия с ден на доставка 1 януари. Тогава бяха продадени общо 35 865,20 мегаватчаса, а средната почасова мощност беше 1494,4 мегавата.
в. "24 часа".