Преглед на икономическите теми в печата, 30 април

30.04.2019 | 10:30
по статията работи: econ.bg
Най-важното от интернет до момента
Преглед на икономическите теми в печата, 30 април
Снимка: под лиценза на creative commons

"Продаваш апартамента само след платени сметки на входа"

Обмислят минимални такси за управление и поддръжка на сградите

Да се решат проблемите със събирането на таксите за поддръжка на общите части в жилищните сгради и да се накарат некоректните обитатели да плащат. Ако съседът не внася таксите, местната община да ги събира при плащането на местните данъци. Това са част от многобройните предложения за промени в Закона за управление на етажната собственост, съобщиха от Министерството на регионалното развитие и благоустройството в рамките на инициирания от ведомството обществен дебат. В периода от 19 март до 15 април в МРРБ са постъпили над 260 писма с предложения за промени в закона.

Когато има разпоредителна сделка с имот - етажна собственост, да се изисква и декларация, че таксите за входа са платени. Това е друго предложение на браншовиците по темата. Ако това не е направено, плащането да се извърши в момента на изповядване на сделката или новият собственик да подпише декларация, че ще ги поеме. Според предложенията за новите текстове на закона трябва да се плащат задължително такси за общи части, без значение дали жилището е обитавано, както и да се регламентират минималните им размери, сумите да влизат в собствена банкова сметка на етажната собственост, а касиерите на блока да се заменят от професионални домоуправители. Има и мнения домоуправител да стане професия, а т. нар. домови книги да станат електронни и общината да има грижата да ги води.

в. "Дума"

"Край на фиктивните технически прегледи на колите"

Агенцията по пътна безопасност иска шофьорите над 60 г. да минават на психотестове

Всички данни от техническите прегледи на автомобилите да се въвеждат автоматично в реално време в информационна система за регистрацията на извършените проверки. Това предвижда проект за промяна в Наредбата за периодичните прегледи, съобщава Съюзът на българските автомобилисти, цитиран от Дарик. Организацията твърди, че така ще бъдат пресечени фиктивните проверки на техническото състояние на колите, което представлява сериозен проблем. Въвеждането на данните в реално време ще задължи всички пунктове за годишни технически прегледи (ГТП) да правят измерванията с газоанализатор, димомер и спирачен стенд. Същевременно се предлага отпадане на удостоверенията за техническа изправност. Вместо това ще се въведе стикер с чип, а информацията от него ще може да се получава с четец от разстояние. В електронната система ще бъдат въвеждани всички технически данни, екологичната група на автомобила, номерът на лиценза на пункта за ГТП, където е извършен прегледът, валидността му и др. Стикерът трябва да удостоверява, че автомобилът е допуснат за движение. Данните от периодичните прегледи за автомобилите ще се обменят в реално време между Изпълнителната агенция "Автомобилна администрация" и МВР. Така ще отпадне необходимостта от носенето на талоните за ГТП. Автомобилите ще се категоризират в пет екологични групи според годината на производство, съдържанието на въглероден оксид в отработените газове.

в. "Дума"

"Данъчни проверяват бижутата на любовници"

Как млади дами без доходи се оказват собственички на скъпи пръстени, гривни и колиета? Това ще проверяват данъчните. Те са по петите на 400 души без отчетени доходи, които иначе имат богаташки бижута и вещи. Инспекторите на НАП са взели на мушка притежателите на луксозни стоки на стойност над 30 хил. лв., които въобще не фигурират като получатели на доходи в системите им, и съответно не са плащали никакви данъци през 2018 г., предаде bTV.

Данъчните разполагат с информацията за продажбите на стоките от търговците – за тях е издадена гаранция или фактура.

„В тези проверки често се оказва, че приятели и любовници са в основата на обясненията. Проверките не вменяват априорна вина, не приемат, че някой е разбойник до доказване на противното. Но в момента има една видима диспропорция – нула лева доход и относително висок разход, който трябва да бъде обяснен”, коментира говорителят на НАП Росен Бъчваров.

в. "Стандарт"

"Булгартрансгаз" ще похарчи още 350 млн. лв. за продължението на "Турски поток"

Победителят в търга ще трябва да построи две компресорни станции. Така цената на проекта набъбва до над 3 млрд. лв.

До близо 3 млрд. лв. се увеличават разходите за продължението на "Турски поток" през България. След като в началото на април "Булгартрансгаз" избра судитската "Аркад" за строител на 474-километрово трасе срещу 2.6 млрд. лв., сега държавният газов оператор е обявил и търг за изграждането на две компресорни станции с прогнозна цена над 351 млн. лева. Въпросните съоръжения са необходими, за да може още от следващата година природният газ да бъде транспортиран по част от съществуващите сега газопроводи между Провадия и Полски Сеновац, тъй като арабската компания ще построи само 308 км в следващите 250 дни (от сръбската граница до Полски Сеновац).

С тези допълнителни разходи икономическата полза от бъдещия газопровод става все по-имагинерна. Като сериозен проблем се очертава и все по-голямата възможност за продължаването на транзита на руски газ през Украйна, което би обезсмислило използването на маршрута през България.

в. "Капитал"

"Фонд "Земеделие" изплати 450 млн. лв. "зелени" субсидии

Плащанията ще бъдат разпределени между над 58 хил. фермери

Фонд "Земеделие" е изплатил над 450 млн. лв. субсидии на земеделски стопани, които спазват практики, благоприятстващи климата и околната среда, съобщиха в четвъртък от институцията. Средствата, повече познати като "зелени" плащания, са за предходната година.

Изплатените сега 450 млн. лв. ще бъдат разпределени между над 58 хил. фермери в страната. Финансовата помощ е изчислена по ставка от 122.84 лв. за един хектар, което прави по малко над 12 лв. за декар земеделска земя. Право на подпомагане имат фермерите, които прилагат практики за опазване на околната среда и климата. Сумата е за предходната година и е част от пакет от над 1.55 млрд. лв. директни субсидии, които се разпределят по над 10 схеми за подпомагане. В началото на седмица по линия на екомерките бяха изплатени и 58 млн. лв. на близо 5300 земеделци по схемата "Агроекология и климат". Основната част от субсидията за 2018 г. - базовото плащане на площ, което е за около 700 млн. лв., беше преведено авансово на фермерите в края на декември.

в. "Капитал"

"591 села в България останали без население"

Общо 591 села в страната са без население или с едноцифрен брой жители, показва справка на БТА, направена в Националния регистър на населените места на НСИ за броя на жителите по селища към 31 декември 2018 година.

Към 31 декември 2018 година в страната има общо 5256 населени места, от които градовете са 257, селата - 4997, а два са манастирите със статут на населено място - Клисурски и Рилски.

От всички 4997 села в България точно 591 са без население или с едноцифрен брой жители или с 20 повече в сравнение с предходната 2017 година, сочат данните.

Общият брой на селата с едноцифрен брой жители е 427, а 164 са населените места, в които няма нито един постоянен обитател. Селата без население се увеличават с 2 в сравнение с 2017 година.

С един жител в страната са точно 72 села. По двама души население има в 65 населени места, а по трима - в 48 села. 50 населени места в България са с по четирима жители. С по пет души постоянно население са 40 села, а с по шестима жители - 34 села. Общо 33 села имат по седем жители, други 48 са с по осем обитатели, а 37 села са с деветима души население.

в. Монитор".

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 26.11   1335 г. – Провежда се първата среща на Вишеградската тройка – между кралете на Полша, Унгария и Чехия, на която се формира Антихабсбургски съюз. 1394 г....