Преглед на икономическите теми в печата, 31 май

31.05.2017 | 10:10
по статията работи: econ.bg
Най-важното от интернет до момента
Преглед на икономическите теми в печата, 31 май
Снимка: под лиценза на creative commons

"Евтин роуминг в ЕС ще има, но с много условия"

Разговорите по GSM в страните от Европейския съюз (ЕС) поевтиняват от 15 юни. От тази дата се въвежда изискването мобилните оператори да таксуват ползването на услугите извън страната, в която са регистрирани, по цени като за вътрешния пазар. Директивата важи само за 28-те страни от Съюза. За останалите зони се прилагат тарифите на всеки телеком. Страните в зона ЕС са всички от Европейския съюз, както и Норвегия, Исландия, Лихтенщайн и някои отвъдморски територии на Франция.

Това обаче не означава, че евтините тарифи ще важат незабавно и за всички, тъй като има твърде много допълнителни условия. Те могат да бъдат различни за всеки абонат в зависимост от договора и тарифния план, който има. Така, ако в абонаментния си план той има неограничен брой минути за разговори с всички национални мрежи, ще може да се обажда на всеки номер от мрежа на оператор в зона ЕС без ограничения. Ако пък има ограничен брой минути, ще може да ги ползва, но когато свършат, операторът ще го таксува за всяка допълнителна минута разговор. Затова от мобилните оператори съветват всеки клиент, ако има въпроси, да потърси разяснения конкретно за своя абонаментен план.

в. Сега"

"Пеевски наднича и зад новия директор над Агенцията по вписванията"

Ако в понеделник ГДБОП не бяха проверили Агенцията по вписванията в столичния "Гео Милев", едва ли някой щеше да разбере, че ключовото звено, под чиято шапка са Търговският и Имотният регистър, има нов директор. Това е бившият член на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) Зорница Иванова-Даскалова. Преди година "Капитал" написа, че тя наблюдава голяма част от преписките в КЗК, свързани с интересите на и около депутата от ДПС Делян Пеевски.

Назначението

Директорското място в Агенцията по вписванията беше освободено, след като Цецка Цачева освободи предишния началник Елена Маркова. Официалният мотив бяха констатирани нарушения от инспектората към правосъдието.

Зорница Иванова е била назначена на поста от Цачева в понеделник. Първоначално в медиите се появи информация, че тя е от квотата на "Атака" - именно от тази партия тя беше номинирана за член на КЗК преди шест години. Когато в крайна сметка Министерството на правосъдието реши да я представи пред медиите във вторник, тя заяви, че е била поканена от Цецка Цачева, с която се познават "от предишната ми работа". Не стана ясно къде точно е пресечната точка между член на КЗК и председател на парламент - от стенограмите на парламента и комисиите не се вижда тя да е участвала в някакви заседания.

в. "Капитал Daily"

"Камерите на КАТ слепи в новите патрулки"

Мобилните камери на КАТ не могат да снимат от новите патрулни коли КИА. Ако искат да използват своите 148 устройства, пътните полицаи в страната ще трябва да поддържат в изправност и толкова от досегашните си автомобили „Опел", от които се снима без проблем, научи „Труд". Информацията бе потвърдена от шефа на „Пътна полиция" старши комисар Бойко Рановски.

Многократно пътните полицаите пробвали да монтират обектива TFR1-M на предното или на задното стъкло на КИА. Но заради различния кварцов състав на стъклата и заради наклоните, под които се пречупва светлината, снимките ставали мътни. На голяма част от записите номерата на автомобилите или не се виждали слято, или нямало разлика между отделни цифри - например между 8 и 9, разказаха източници от КАТ. Според тях преди години производителите на мобилните радари TR4D и камерите им TFR1-M са съобразили параметрите им с използваните тогава патрулки. А когато миналата година МВР купувало новите автомобили, никой не се сетил, че може да се появи несъответствие.

в. "Труд"

"Съдия с 1050 лева надница от рушвети"

Арести в Агенцията по вписванията преди залез-слънце направиха в понеделник вечер антимафиоти и прокурори. След операцията бе задържан съдия с подкуп. Акцията в Агенцията по вписванията бе под ръководството на спецзвено "Антикорупция".

35 бона от подкупи откриха антимафиотите в дома на съдия Йордан Раденков. Той бе арестуван при зрелищна акция в Агенцията по вписванията в понеделник вечер. След изземването на документи в агенцията антимафиотите и прокурорите са претърсили и дома на съдията. Именно там са били открити еднакви бели пликове с различни суми в тях, съобщи Румяна Арнаудова, говорител на главния прокурор и шеф на спецзвеното "Антикорупция" към Софийска градска прокуратура. Освен нея информация по случая вчера дадоха още Емилия Русинова, градски прокурор на София, Ивайло Спиридонов, директор на ГДБОП, и Младен Маринов, главен секретар на МВР.

"Съдия Йордан Раденков е обвинен във вземане на подкуп по чл. 302 и за пране на пари по чл. 253", уточни Емилия Русинова. Той е задържан под стража за 72 часа, като до края на седмицата ще бъде поискано да остане с постоянна мярка.

в. "Стандарт"

"По 50 месечно бягат от клиниките без осигуровки"

По петдесетина пациенти бягат месечно от болниците в страната, без да подпишат декларация за отказ от лечение. Повечето от тях си тръгват, без да се обадят на персонала от страх да не плащат за лечението, защото не са здравноосигурени. Това установи репортерска проверка на „Монитор".

Най-много са пациентите бегълци в Университетската болница „Св. Анна" в София. Всяка година около стотина си тръгват преждевременно, преди да са излекувани, за да не си платят лечението или да внасят осигуровки в Националната здравноосигурителна каса със задна дата. Това съобщи за „Монитор" Ива Галева - началник-отдел „Социални дейности" в лечебното заведение. Те са предимно от малцинствата и са от района на Ихтиман и Самоков, уточни тя.

Най-често от болницата се чупят майки, родили преди няколко часа, и жени с патологични бременности. Те си тръгват кървейки от страх да ги накарат да платят. Когато разберат, че раждането в България е безплатно, дори за здравнонеосигурените, някои от тях се връщат.

За да не бягат заразно болни, инфекциозното отделение на УМБАЛ „Св. Анна" е с решетки на прозорците, а единствената входна врата се заключва. Въпреки това поне по петима годишно успяват да драснат и оттам, някои дори със системите, щом се посъвземат, разказаха лекари.

в. "Монитор"

"Няма да увеличават заплатите в армията и МВР до 2018 г."

Ще се променя нормативната уредба, недопускаща външна намеса в политическия живот на страната

Заплатите на служителите в МВР и МО няма да бъдат променяни тази година и нови хора няма да бъдат назначавани. Това е станало ясно от думите на финансовия министър Владислав Горанов на вчерашния КСНС, посветен на националната сигурност. Евентуална промяна ще има в следващия бюджет.

Ще се работи и по усъвършенстване на нормативната уредба, недопускаща външна намеса в политическия живот на страната. Президентът Румен Радев обяви, че до 2024 г. средствата за сигурност трябва да достигнат 2% от БВП. До края на юни ще има анализ за развитието на сектор "Сигурност", както и за разпределението на ресурсите в държавните органи и структури за следващите 5 години. Ще бъдат разписани и стъпките за модернизация на армията.

в. "Дума"

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 18.12   218 пр.н.е. – Втора пуническа война: Картагенският военачалник Ханибал разбива римляните в битка при Требия. 1398 г. – Тюркският предводител Тамерлан покорява...