Преглед на печата, понеделник, 10 октомври

10.10.2011 | 08:51
по статията работи:
Водещите теми и заглавия в интернет
Преглед на печата, понеделник, 10 октомври

СЕГАДържавните такси за бизнеса няма да бъдат намалени въпреки закона

Законността на десетки държавни такси за извършване на стопанска дейност ще се окаже под въпрос от 1 януари 2012 г. От тази дата всички такси, събирани от бизнеса за лицензи, разрешения, извършване на дейност, трябва да се определят по нова методика, която да гарантира, че сумите не надвишават разходите по предоставяне на услугата. Държавните институции обаче няма да успеят да приложат методиката навреме. Няма да е факт и обещаната забрана приходите от такси да не се харчат за бонуси на чиновниците.

Изготвянето на обща методика за определяне на таксите за стопанска дейност бе заложено в Закона за ограничаване на административното регулиране и административния контрол върху стопанската дейност. Според закона таксите следва да се определят по методиката от 1 януари, така че размерът им да не надхвърля материалните и административни разходи за осигуряване и контрол на услугата. В преходните разпоредби депутатите са дали срок от 6 месеца на правителството (б.р. - до 20 ноември) да гласува новите правила. Документът се работи от финансовото и икономическото министерство и все още не е готов, но от екипа на Трайчо Трайков увериха, че 6-месечният срок ще бъде спазен. /пълният текст/

Министър ще убеждава ЕК да плати за "Тракия" до 2013 г.

Строителният министър Лиляна Павлова се зарече днес да посочи грешката на ЕС за магистрала "Тракия" и да убеди Брюксел, че европарите за целия аутобан трябва да дойдат в България до края 2013 г. Пред БНР Павлова каза вчера, че Тон ван Лиероп - говорител на еврокомисаря по регионално развитие, е направил грешка, като е посочил, че европарите за някои участъци от "Тракия" може да останат за периода от 2014 до 2020 г. В София днес пристига еврокомисарят по регионално развитие Йоханес Хаан и Павлова се надява, че "ще му покаже грешката на неговия говорител".

Mилионите от еврофондовете за магистрала "Тракия", която над 1 година се строи основно със средства на българските данъкоплатци, потъват във все по-голяма мъгла. Въпреки че е осигурено по принцип еврофинансиране от Брюксел, България няма яснота кога ще получи парите от ЕК. Тон ван Лиероп миналата сряда обяви, че парите по програма "Транспорт" за шосета у нас до 2013 г. няма да стигнат и конкретно посочи, че без финансиране ще останат части от "Тракия" и "Струма", като европарите за тях ще дойдат някъде във времето от 2014 до 2020 г. /пълният текст/

МОНИТОР - Затягат контрола над цените на тока

Сериозно затягане на контрола над енергото планира Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). По време на одитите, които ще извършва в енергийните фирми занапред, регулаторът ще следи стриктно дали те спазват законовите изисквания при образуването на цените на тока. Както и дали извършват  планираните инвестиции и отразява ли се това в развитието на мрежата, повишаване на сигурността и в по-качествени услуги за потребителите. Одитите ще се извършват чрез проверки на място в енергодружествата, както и по документи. Всичко това е предвидено в проекта за промяна на Наредбата за лицензиране на дейностите в енергетиката.

Измененията ще бъдат обсъдени публично във вторник, а за да влязат в сила, трябва да бъдат одобрени от Министерския съвети да бъдат обнародвани в „Държавен вестник”. /пълният текст/

Българите най-болни заради вредно хранене

Българите са нацията, която страда най-много от заболявания, свързани с нездравословно и неправилно хранене, показва изследване на Световната здравна организация. Страната ни е водеща по сърдечно-съдови заболявания, от които на първо място е хипертонията, причинени от мазни, осолени храни и домашно приготвени консерви. От тях страдат 66% от населението.

Същевременно 17 на сто от болните са с онкологични заболявания, голяма част от тях също свързани с тежки и консервирани храни, в които плодовете и зеленчуците като правило липсват. В 2 на сто от диагностицираните от диабет пък се оказва, че за развитието на болестта е допринесло и нерационалното хранене.

По данни на Националния център по опазване на общественото здраве и анализи пък 53% от мъжете и 50% от жените са починали от рак, сърдечносъдови заболявания и инсулт, болести на белите дробове и диабет.  С наднормено и дори със свръхтегло са 63% от мъжете и 53% от жените. 42% от силния пол са пристрастени към цигарите и не минават без една кутия на ден, 27 на сто пък са пушачките в България. /пълният текст/

НОВИНАР - Домати и краставици поскъпнаха най-много за седмица

Индексът на тържищните цени остава почти без промяна и тази седмица, като се покачи минимално от 1,894 пункта на 1,895 пункта, съобщиха от Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. Най-сериозен е скокът в цената на краставиците на едро - с 10,3 на сто средно до 0,96 лв. за килограм. Доматите тази седмица също са поскъпнали със 7,1 процента и се търгуват средно 0,75 лв. за килограм.

Повишила се е цената на зелените чушки, продавани по борсите, с 2,5 на сто до 0,82 лева за килограм, за сметка на червените чушки, чиято цена поевтинява с 5,1% до 0,94 лева за килограм. Цената на зелето е паднала с 3%, а на гроздето – с 5,1%. /пълният текст/

911 души чакат за трансплантация

911 души чакат в листата на Изпълнителната агенция по трансплантации. Това съобщи директорът на агенцията доц. Силви Кирилов. Децата сред чакащите са 16. От всичките 911 души, 851 души чакат за трансплантация на бъбрек, 31 за сърдечна трансплантация, а 29 за чернодробна трансплантация. Смъртността в листата на чакащите е около 8,5 % поради все още ниското донорство в България.

От 851 пациенти, чакащи за бъбречна трансплантация, 52% нямат други диагностицирани заболявания. Пациентите над 70-годишна възраст и с диализа повече от 10 години са 25%, диабетиците са 10%, децата и пациенти с диализа над 20 години са 3%. /пълният текст/

СТАНДАРТ - Приватизацията на борсата замръзна

Приватизацията на държавния дял от 50,05% в Българската фондова борса вероятно няма да стане до края на годината, каквито бяха първоначалните планове. Според източници на "Стандарт" интересът към борсата е намалял в последните месеци и не е имало дори неформални разговори с евентуални стратегически инвеститори. От началото на годината се лансираха версии за пет-шест потенциални купувачи на борсата от ЕС и извън Европа. /пълният текст/

Европари за ниви срещу три реколти

Фермерите, които обработват над 30 хектара земя, ще получават европомощи само ако отглеждат поне три различни култури на нивите си. Това е една от промените в Общата селскостопанска политика, които предстои да влязат в сила от 2014 г., съобщиха източници на "Стандарт". Документът с всички предвидени нововъведения вече е разпратен на браншовите организации във всички страни членки на съюза. /пълният текст/

КЛАСА - Цецка Цачева: Рамката на бюджет 2012 ще е готова през октомври

Рамката на проектобюджета за 2012 г. трябва да бъде готова някъде в средата на месец октомври. Това обяви вчера пред БНР председателят на парламента Цецка Цачева. Тя каза, че не само в Министерството на финансите, но и във всички ресорни министерства се работи активно.

„За всяка есенна сесия на Народното събрание Законът за държавния бюджет е основният. Знаете, че заедно с него се правят промени в различни данъчни закони, които дават така наречената финансово-данъчна рамка, за да може да се случи изпълнението на бюджета през следващата календарна година”, поясни Цачева. Тя изрази надежда, че ще има конструктивен дебат по предложенията за бюджета. /пълният текст/

Шефът на БАИ: Няма отлив на инвестиции

Няма отлив на инвестиции, обяви вчера по БНР шефът на Българската агенция за инвестиции Борислав Стефанов.Според него от месец юни насам чуждите инвестиции в българската икономика са положителна величина. Това означава, че има повече преки чужди инвестиции, направени у нас, отколкото капитали, напуснали страната, обясни Стефанов.

Миналата седмица министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков прояви загриженост, че много капитали напускат страната, защото чуждестранните компании-майки трябва да обслужват финансовите си разходи. Според Стефанов обаче става въпрос преди всичко за изплащане на огромни заеми, теглени от чужди инвеститори у нас, които трябва да се изплащат. Скоро размерът на преките чужди инвестиции ще достигне 200 млн. евро според шефа на агенцията. По данни на БНБ преките инвестиции през първите седем месеца на 2011 г. са 117,1 млн. евро. Спрямо същия период на 2010 г. намалението е с 82,2%.

ДНЕВНИК - Повече инвестиции в оборудване - по-малко работни места

Български компании започват да инвестират повече в машини и оборудване, което изисква по-малко служители, показа допитване на "Дневник". Това означава, че съкратените в началото на кризата едва ли ще бъдат върнати на старите позиции и безработицата ще трябва да се намалява най-вече със създаване на нови фирми, производства и инвестиции на зелено.

Тенденцията е глобална, а причините са, че рецесията свали цените на инвестиционните стоки заради поевтиняването на металите и покупката им излиза по-евтина от това да наемеш същия брой хора, освободени през 2008-2010 г.

Италия и Испания в спиралата на понижените рейтинги

Рейтингите на Италия и Испания - двете държави в центъра на дълговата криза, бяха понижени в петък, съобщи "Уолстрийт джърнъл". Това съвпада с усилията на политиците да възвърнат доверието на пазарите, като подпомогнат банковата система в съюза.

Fitch Ratings изненада финансовите пазари, понижавайки рейтинга на Испания с две стъпки, до АА-. Компанията обоснова решението си със задълбочаващата се дългова криза и очакванията, че икономиката й ще расте с по-малко от 2% на година до 2015 г.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...