Предвижда се общините да застраховат имотите общинска собственост

22.08.2012 | 16:41
по статията работи: Петя Бързилска
Правителството одобри доклада за изразходването на средствата от Европейския съюз
Предвижда се общините да застраховат имотите общинска собственост
Снимка: Sxc.hu

На днешното си заседание правителството одобри доклад на министъра по управление на средствата от Европейския съюз, който представя мерки за преодоляване на щетите, причинени от наводненията в Хасковска област и земетресението в Пернишко по-рано тази година.

В доклада са обобщени и мерките за превенция на риска и смекчаване на последствията от бедствия и аварии, финансирани от еврофондовете, съобщиха от пресцентъра на Министерски съвет.

В документа се припомня, че след природните бедствия в първата половина на 2012 г., наред с предприетите действия на ниво секторни политики и отделения ресурс от държавния бюджет, беше поета инициатива за преглед, анализ и идентифициране на възможностите за допълнителен принос в рамките на подкрепата, предоставена по линия на структурните и Кохезионния фонд на ЕС и на Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони.

Възможностите за финансиране на допълнителни мерки по ОП „Околна среда” са свързани с превенция на риска и смекчаване на последствията от бедствия и аварии и се отнасят основно за доставка на оборудване и повишаване на капацитета за реагиране при горски пожари и мащабни наводнения.

В допълнение към мерките, съвместно с Национално сдружение на общините в България (НСОРБ), са предприети действия за подготовка на проектозакон за изменение и допълнение на Закона за общинската собственост, с който се въвежда задължение за общините да застраховат имотите – публична и частна общинска собственост, включително срещу природни бедствия и земетресения.

В Програмата за развитие на селските райони бяха извършени промени, които позволяват насочване на средства към общините в област Хасково, засегнати от наводненията. Помощта е одобрена от Европейската комисия в края на юни.

В рамките на целеви прием по мярка 321 „Основни услуги за населението и икономиката в селските райони” е осигурена възможност общините Харманли, Стамболово, Тополовград, Свиленград, Любимец и Минерални бани да възстановят засегнатите общински пътища и мостове, водоснабдителни и канализационни системи и съоръжения, като предвидената за тази цел финансова помощ е 16 млн. евро. Подкрепата по мярка 322 „Обновяване и развитие на населените места” е в размер на 8 млн. евро и е насочена към общините Тополовград, Свиленград, Любимец, Минерални бани и Симеоновград. Тя дава възможност на тези общини да извършат реконструкция или изграждане на улична мрежа, тротоари, площади и зелени площи.

Приемът на проекти и по двете мерки беше в периода 27 юли – 17 август 2012 г., като предварително Министерството на земеделието и храните (МЗХ) оказа техническа подкрепа на местната власт при подготовката на проектите.

Към крайния срок са подадени 19 проектни предложения, които предстои да бъдат оценени. Срокът за изпълнението им е 30 месеца.

В рамките на програмата е идентифицирана още една възможност за финансиране на дейности, свързани с преодоляване на рисковете и щетите от природни бедствия. Тя е по мярка 226 „Възстановяване на горския потенциал и въвеждане на превантивни дейности” и позволява закупуване на оборудване за противопожарни депа и защитни средства.

Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” разполага с две възможности, които биха могли да подпомогнат възстановяването на общините, пострадали от природни бедствия. Първата е процедура за обучение и наемане на безработни лица, наречена „Развитие”. След като преминат обучение между един и четири месеца, безработните лица могат да участват в дейности по отстраняване на щетите върху жилищната и обществената инфраструктура от земетресения, наводнения и други бедствия. За покриване на разходите за труд, които прави, общината получава по програмата 380 лв. месечно за период между 9 и 12 месеца.

Втората процедура по ОПРЧР е сходна, но при нея обучението на заетите лица става по време на самата заетост от наставници. Размерът на субсидията отново е 380 лв., като се предвижда изплащане на допълнително трудово възнаграждение за наставниците в размер на половин минимална работна заплата.

ОП „Регионално развитие” има две процедури, свързани с подкрепа на дребномащабни мерки за предотвратяване на наводнения в градските агломерации и в 178 малки общини. По тях са сключени 75 договора за безвъзмездна финансова помощ на стойност 72 945 хил. лв., които са в процес на изпълнение.

Комитетът по наблюдение на оперативната програма е релокирал допълнителен финансов ресурс в размер на 31 825 589 лв. за финансиране на всички 36 готови проекта от резервните списъци по двете процедури, които имат пълна проектна готовност и са актуални спрямо действащата нормативна уредба.

По ОП „Административен капацитет” съществува възможност за финансиране разработването на учебни програми и провеждането на обучения за представители на централните, областните и общинските администрации, както и за служители от структурите за пожарна безопасност и гражданска защита.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 13.01   1610 г. – Галилео Галилей открива спътник на Юпитер – Калисто. 1822 г. – В Гърция е приет дизайнът на сегашния национален флаг. 1854 г. – Във...