"Минахме през по-добри периоди. Факт е, че през последните четири години има елементи на стагнация на бизнеса. От друга страна, вероятно се разсейват облаците и може да очакваме една по-позитивна 2013 г." Това каза Валери Левиев, бивш председател (през 1994-1995 г.) на Национално сдружение Недвижими имоти (НСНИ), по време на провелата се днес пресконференция на тема "20 години Национално сдружение Недвижими имоти – за отворените въпроси в индустрията и бранша“.
На форума присъстваха председателите на професионалното сдружение НСНИ за последните 22 години, които говореха за професионалната етика в сферата на недвижимите имоти, развитието на бранша и нуждата на законова регламентация на професията за търговия и операции с недвижими имоти. Един от фокусите на пресконференцията бяха имотните измами.
Законопроект за сектора на недвижимите имоти
Стана ясно, че окончателен вариант на разработен от НСНИ законопроект за операциите с недвижими имоти е предаден на конкретен вносител и трябва да бъде внесен направо в Народното събрание. Това обясни зам-председателят на Управителния съвет на браншовата организация Лъчезар Искров.
В проекта се обръща внимание на регистрационен режим за всички участници в търговията с недвижими имоти, като целта е защита на потребителите на пазара. От думите на Искров стана ясно, че е предложено изискването за идентификация на субектите и въвеждането на регистър за тях. Също така едно от задължителните изисквания е да се работи с договор, където взаимоотношенията между страните да са ясно определени. Според Искров законопроектът защитава и бюджета, и плащането на данъци към него, тъй като се засяга и въвеждането на регистър на всички договори с недвижими имоти. По думите на специалиста този законопроект защитава потребителите и държавата. За момента обаче той отказа да коментира кои ще бъдат вносителите на проектозакона в НС.
Имотните измами
Бившият председателят на НСНИ (за периода 1995-96 г.) Анатас Захариев говори за етиката във взаимоотношенията в дейността с недвижими имоти, като заяви, че в частност членовете на браншовата организация са се отличавали с колегиалност. Захариев засегна темата с измамите с недвижими имоти и „за случайно попадналите на пазара (търговци), които с нечисти помисли искаха да подведат клиента“.
"Брокерите са най-малко виновни“, каза още Лъчезар Искров във връзка с имотните измами. Според него една подобна измама не може да стане, ако в самата схема не са включени и длъжностни лица.
"Не търсим полицейски функции, търсим публичност“, казаха още от браншовата организация във връзка с измамите с недвижимости. От сдружението са на мнение, че колкото по-публична е една фирма, толкова вероятността за имотна измама намалява.
"Може би част от проблема е, че Търговският закон дава твърде много свобода“, каза от своя страна настоящият председател на Управителния съвет на НСНИ Иван Велков. По думите му прекалено ниският праг за навлизане на пазара позволява на нелегитимни и некоректни участници да влияят отрицателно на целия бизнес. Той също обърна внимание на проблема с измамите на чуждестранни граждани, особено по Черноморието при сключване на договор за недвижими имоти.
Велков говори и за проблема с липсата на доверие между различните страни при сключването на търговска сделка. "Имаме страшно много работа, особено във вътрешен план в организацията“, каза още той.
Застраховка професионална отговорност
От НСНИ обърнаха внимание и на нуждата от застраховка професионална отговорност при търговията с недвижими имоти. Практиката, която е задължителна в Европа, ще защитава клиентите от евентуални щети, свързани със този вид сделки, обясниха от браншовата организация.
Що се отнася до сивата икономика на имотния пазар от сдружението заявиха, че е много сложно да се определи размера ѝ, тъй като няма данни за броя на брокерите, които извършват сделки с недвижимости.