Предлагат по-голяма консулска защита на европейските граждани

04.09.2012 | 12:09
по статията работи: Петя Бързилска
Това ще е положително за малките държави в ЕС, които нямат свои дипломатически представителства във всички страни по света
Предлагат по-голяма консулска защита на европейските граждани
Снимка: Econ.bg

Комисията по външни работи на Европейския парламент (ЕП) прие предложенията на българския евродепутат от Алианса на социалистите и демократите Евгени Кирилов към становището за по-голяма консулска закрила на граждани на ЕС в трети страни.

Поправките предвиждат гражданите на Съюза, намиращи се в трети страни, в които нямат свое дипломатическо представителство, да могат да се обръщат към делегациите на ЕС в тази страна за съдействие и в случай на застрашена сигурност, арест или затвор. 

След края на летния сезон тази седмица политическите групи и парламентарните комисии се събират, за да подготвят темите за предстоящата пленарна сесия между 10 и 13 септември и работата си през следващите месеци.

Комисията по външните работи и подкомисията по права на човека проведоха в понеделник първа среща с наскоро назначения Специален представител на ЕС за правата на човека г-н Ставрос Ламбринидис.

Друго предложение на Евгени Кирилов е делегациите на ЕС да информират гражданите, които нямат представителство на своята държава в страна извън Съюза, за възможността да получат съдействие за консулска закрила от делегацията на ЕС или от дипломатическо представителство на друга държава-членка. Според българския евродепутат, делегациите трябват да бъдат обезпечени не само с финансови средства, но и с всички други необходими ресурси, включително подходящо обучение и изграждане на капацитет за изпълнението на съответните задачи.  

Смята се, че предложенията ще имат безспорно положително значение за гражданите на по-малките държави-членки на ЕС, които нямат свои дипломатически представителства във всички страни по света.

Това важи с пълна сила за България, която драстично съкрати броя на своите посолства в чужбина през последните години.

Така гражданите ще могат да разчитат на по-голяма закрила не само от своите държави, но и от другите държави-членки и от самия ЕС в лицето на неговите делегации. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...