Да няма минимална работна заплата, а минимална часова ставка за плащане. Това предложи вчера председателят на бюджетната комисия в парламента Менда Стоянова. Тя настоя за широка дискусия по темата за отпадането на минималната заплата и въвеждането на ставки за почасов труд, пише в днешния си брой вестник "Стандарт".
В целия свят е така и по този начин и работещите, и работодателите имат възможност за гъвкаво планиране на труда. Ако се въведе плащането на час с минимална ставка, то всеки може да прецени дали да наеме допълнителен персонал в по-натоварените дни или ако е работник, да потърси работа и на друго място, посочи Стоянова.
Най-ниската стойност на почасовата работа може да се изчисли по формулата- минималната работна заплата, делена на осем, колкото са и часовете за работа според Кодекса на труда. Според сметките излиза, че на час всеки ще изработва по 30 лева. Стоянова допълни, че така ще се облекчи състоянието на сектори като леката промишленост. Ставките за всеки бранш също може да са различни, обясниха още от ГЕРБ.
Друг вариант за евентуален скок на заплатата е и да се въведе диференцирана минимална заплата по браншове, коментира още Стоянова. Тя апелира тристранният съвет да обсъди и двата варианта и обеща да инициира широк дебат по темата със социалните партньори.
Според заместника й в комисията Димитър Главчев чак през юни ще е ясно дали ще се изпълнят исканията на синдикатите за скок на социалните плащания. От групата на ГЕРБ заявиха, че "намерените" от социалния министър Тотю Младенов средства за ръст на минималната заплата "няма да бъдат коментирани, преди да се направят необходимите изчисления", които са работа на финансовото министерство. Управляващите уточниха още, че за по-високи пенсии и заплати ще са нужни повече работни места и заетост, които да генерират приходи в хазната.