Предложение за увеличаване на възрастта за пенсиониране на миньорите с 5 години се очаква да бъде разгледано в рамките на Консултативния съвет по пенсионна реформа. То трябва да бъде внесено от служебния министър на труда и социалната политика Йордан Христосков. Евентуалната промяна ще се отнася освен за миньорите и за много други работещи при тежки условия на труд.
Идеята за подобна промяна е продиктувана от критиката от страна на Европейската комисия (ЕК) за ранното пенсиониране на някои професии у нас. До сега служителите от първа категория труд може да се пенсионират след 10 г. работа при тези условия и навършени 47 г. за жените и 52 г. за мъжете. За втора категория труд се искат поне 15 г. работа при тези условия и навършени 52 г. за жените и 57 г. за мъжете.
Ако предложението на Министерство на труда и социалната политика влезе в сила възрастта за пенсиониране за работещите при първа категория ще нарасне до 55 г. за жените и до 57 г. за мъжете. При втора категория пък жените ще работят до 60 г., а мъжете до 62 г.
Подобно изменение ще рефлектира върху 120 хил. души, които се трудят при тежки условия. Според проекта увеличаването на възрастта за пенсиониране трябва да стане плавно на етапи с по 4 до 6 месеца. Предвижда се това да започне още в началото на новата 2015 г., пише в-к „Стандарт“.
Заедно с това от социалното министерство предлагат служителите в сектор „Сигурност“, сред които полицаи, военни, пожарникари и др., да се пенсионират на различа възраст в зависимост от сложността на тяхната работа. Към момента подобно изискване липсва и униформените излизат в пенсия след 27 г. стаж, от които 18 г. трябва да са в системата.
През изминалата седмица служители от сектор „Сигурност“ излязоха на протест против готвените от служебния кабинет промени в осигурителната система в сектора. Те поискаха оставката на служебния министър на труда и социалната политика Йордан Христосков.