Патентният данък за таксиметровите превози бе отхвърлен на първо четене от парламента. Законовите промени бяха подкрепени от 71 народни представители от групата на ГЕРБ, 38 против бяха против, а 42-ма се въздържаха и така предложението на финансовото министерство беше отхвърлено.
Цялата група депутати от БСП се обявиха "против", а от ДПС, Реформаторския блок, Патриотичния фронт и БДЦ повечето гласуваха с "въздържал се", предаде БНР.
Промените в Закона за местните данъци бяха приети по-рано тази седмица от бюджетната комисия по настояване на ГЕРБ. Те предвиждат всеки жълт автомобил да плаща годишно между 400 и 1000 лв. в зависимост от решението на съответната община.
Това предизвика веднага негодуванието на хилядите таксиджии в страната и те заплашиха да блокират столицата и страната, ако законодателното предложение бъде прието.
В момента таксиметеровите шофьори плащат данък-печалба и такса към общината, която за София и 50 лв. на година.
Министърът на транспорта, съобщенията и информационните технологии Ивайло Московски обаче се обави против предложението на собствената си парламентарна група. Той предупреди, че дори тези промени да минат в парламента, физически е невъзможно административно да се направи пререгистрация на 26 000 таксита у нас и техните фискални устройства.
"Този срок е абсолютно недостатъчен. Колегите, които разбират от финанси, ще кажат за префискализиране на апаратите. Ако приемем, че някакъв процент от тези двайсет и няколко хиляди регистрирани автомобили решат да минат по процедура, за да станат превозвачи, а не наети на трудов договор, то процедурата в Автомобилна администрация по закон, която е един месец, ... давате си сметка, че...това може отнеме поне година и дори повече”, заяви Московски.
Част от шофьорите се заканиха да протестират срещу новия данък, като предупредиха, че той ще наложи поскъпване на услугите им.
Статията е публикувана в iNews.