Представиха монографията на управителя на "Смарт Консултинг Груп"*

18.03.2010 | 11:44
по статията работи:
Авторът Владимир Зиновиев гледа критично на централизирания подход за управление на европейските средства в България
Представиха монографията на управителя на "Смарт Консултинг Груп"*

*Информацията на партньор на Econ.bg

На снимката - в средата, седнал Владимир Зиновиев

На 10 март в Зала 1 на Софийски университет "Св. Климент Охридски" бе официално представена и разпространена монографията на управителя на "Смарт Консултинг Груп" д-р Владимир Зиновиев "Ролята на европейските фондове в Югоизточна Европа", издадена от Европейския институт. Участие в проявата взеха Реналдо Мендметс от Генерална Дирекция Регионална политика на Европейската комисия, Юлиана Николова, секретар на Съвета за управление на средствата от ЕС към Министерския съвет на Република България, Любов Панайотова, Директор на Европейския институт, д-р Михаел Ангерер, Съветник по икономическите въпроси в Абстрийското посолство и ръководител за България на Австрийската търговска камара.

В "Ролята на Европейските фондове в Югоизточна Европа" д-р Владимир Зиновиев анализира в дълбочина перспективите и проблемите при работа с фондовете на Европейския съюз в региона, с което дава възможност на читателя да добие ясна представа къде се намира България на фона на общата картина. Особено внимание е отделено на Гърция и нейния опит като "стара" страна - членка преминала през три програмни периода и намираща се в четвъртия такъв. Авторът гледа критично на централизирания подход за управление на европейските средства в България, което според него обуславя в голяма степен негативните резултати, както в пред - присъединителния етап, така и след 2007 година, когато страната е приета за пълноправен член на общността.

Монографията дефинира опорни точки по отношение на следващия програмен период (от 2014 година) и поставя отворени много въпроси по отношение на законодателната рамка и ролята на централната и местни администрации в процеса на сътрудничество при реализацията на проекти със средства на Европейския съюз.

Експертизата на д-р Зиновиев дефинира проблемите и показва пътя за тяхното решение, но дали страната ни ще поеме в правилната посока, с което да спечели и доверието на европейските институции, остава въпрос на политическа воля.

Сериозно внимание е отделено и на новия инструмент ИПА (Instrument for Pri-Accession), инструмент за пред-присъединяване , явяващ се продължител на пред-присъединителните механизми на общността от предходните програмни периоди ФАР, ИСПА и САПАРД.

Владимир Зиновиев разграничава приоритетните оси на ИПА и дефинира потенциални ниши за работа пред българските публични институции и частни организации. Благодарение на този нов механизъм за подпомагане на страните в югоизточна Европа пред нашата държава стои реалната възможност да играе водеща роля в присъединителния процес на съседните й страни по начина, по който Гърция правеше това през последното десетилетие.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 03.01   1431 г. – Бургундският херцог предава срещу 10 000 франка Жана д'Арк на англичаните. 1496 г. – Леонардо да Винчи извършва неуспешен опит с конструиран от него...