Днес от 10.00 часа, в хотел "Голдън Тюлип"- Варна ще се проведе конференция, на която ще бъде представена визията за устойчиво и интегрирано управление на четири пилотни района на българското Черноморско крайбрежие. Сутрешната сесия е открита за журналисти, като от 12.00 часа е предвидена пресконференция, съобщиха от "Моят бряг".
Визията е един от първите резултати от двегодишния проект “Моят бряг", чито цел е изготвяне на управленски план за устойчивото развитие на българското черноморско крайбрежие.
Форумът ще бъде открит от инициатора на проекта от холандското Министерство на жилищното строителство, териториалното управление и опазването на околната среда Хенк Рийф и Лидия Станкова - директор на дирекция "Устройство на територията" в българското Министерство на регионалното развитие и благоустройството. За участие в дискусията са поканени представители на крайбрежните общини, националните и местните власти, индустрията, бизнеса, туризма и неправителствените организации.
Визията е плод на продължили близо осем месеца срещи, открити семинари и кръгли маси с представители на всички заинтересовани от развитието на Черноморското крайбрежие – национални и местни власти, черноморски кметове и общински съветници, пристанища и летища, туристическата индустрия, бизнес организации, природозащитни неправителствените организации, инвеститори и предприемачи, учени, архитекти, хора, живеещи и работещи на Черноморието. Тя се основава на техните мечти и идеи как трябва да изглежда българското Черноморско крайбрежие през 2030-та година. Опитът учи, че само споделена визия може да доведе до интегрирано управление на крайбрежието.
На конференцията ще бъдат представени и обсъдени и резултатите от работата по четирите пилотни района на крайбрежието: Варна, Бургас, Добрич и Странджа:
- Варненското езеро и пристанището: кораби и природа;
- Бургас: силен бизнес & красив град;
- Добрич: от морето назад към природата;
- Странджа: хармония в бизнеса
Собствениците на хотели искат все повече и повече гости, но туристите искат не само легло и закуска, а зелени площи и чисто море; рибата също обича да плува в чисти води, а рибата дава прехрана на хората – това е само един пример на пресичащите се интереси, които могат да постигнат повече, ако си сътрудничат, а не се съревновават един с друг.
Проектът започна през 2007 година по искане на българското Министерство за регионално развитие и благоустройство. По него работят четири български министерства – за регионално развитие и благоустройство, на туризма, на околната среда и водите, на земеделието и продоволствието, Държавната агенция по туризъм, заедно с холандски и български експерти.
“Моят бряг" се основава на препоръките на Европейския съюз за интегрирано управление на крайбрежията и на Конвенцията за опазване на Черно море от замърсяване.
Проектът се финансира от холандското Министерство на жилищното строителство, териториалното управление и опазването на околната среда и се изпълнява от EVD, Агенция за международен бизнес и сътрудничество на холандското Министерство на икономиката в рамките на Екологичния инструмент на предприсъединителната програма PSO.