Днес от 9:00 до 12:30 часа, в зала "Средец" на столичния х-л "Шератон" ще се проведе Четвъртият национален иновационен форум "Наука, иновации и регионално развитие – политиките на България в Европейския съюз".
Ежегодният национален иновационен форум има за цел да очертае и анализира напредъка в иновационния капацитет на българската икономика и способността на България да дефинира и изпълнява своя национална научна, технологична и иновационна политика в първата година от членството ú в Европейския съюз; да представи бъдещите предизвикателства пред иновационното развитие на икономиката на страната в рамките на Вътрешния пазар на ЕС и да предложи възможност за обмен на мнения и добри практики за подобряване на българската конкурентоспособност и иновативност.
На форума ще бъдат представени:
Наградата "Иновативно предприятие на годината 2007". Конкурсът се организира за четвърта поредна година от Фондация "Приложни изследвания и комуникации", в партньорство с Министерството на икономиката и енергетиката, Мисията на Световната банка в България, Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия, Българската стопанска камара и Българската академия на науките.
Наградата се присъжда на български предприятия, които са приложили в практиката си иновации, постигайки траен икономически ефект. Достиженията на предприятията в областта на иновациите се оценяват от жури, въз основа на предварително подадени данни от предприятията и извършени технологични одити в тях.
В конкурса участваха иновативни предприятия от всички сектори на българската промишленост и информационните технологии. Иновативно предприятие е това, което през последните три години e реализиралo на пазара нови или значително усъвършенствани продукти/стоки и услуги и/или процеси. Иновацията се приема в широк смисъл като нововъведение, което подобрява икономическите показатели и конкурентоспособността на фирмите.
Победителят във всяка от двете категории ще получи статуетка - символ на конкурса, изработена от скулптора Петко Арнаудов и почетна диплома.
През пролетта на 2007 г. призът "Иновативно предприятие на годината" бе обявен за една от най-добрите практики на европейската мрежа IRC Network - най-голямата мрежа в света за подпомагане и консултиране на МСП и изследователски организации и лица в областта на международното сътрудничество и трансфера на технологии.
Класацията на световната конкурентоспособност за втора поредна година препоръчва спешни и адекватни мерки на политиката за подобряване на бизнес средата в България, между които е и насърчаването на иновациите, високотехнологичния експорт и технологичното сътрудничество.
В същото време, индексът на иновативност на българските предприятия (разработен от фондация ПИК) за 2006 г. показва, че 65 % от фирмите не са въвеждали никакви иновации през последната година. Основната част от българските иновативни предприятия (около 24% от всички фирми) реализират стойности на индекса под 40 при средна стойност 56,1 за страните от ЕС. Високо иновативните български фирми (с индекс над 56,1) са едва 4 %. Голямата разлика между средните равнища на иновативност между всички и иновативните фирми в България е признак на слабото развитие на предприемаческата активност на българската икономика.
Конкурсът е посветен именно на иновативните български фирми, които въпреки затрудненията се стремят не просто да оцеляват, а да създават нововъведения, да гледат в бъдещето и да се конкурират на европейско равнище. Неговата цел е да покаже добрия български модел за бизнес, да привлече вниманието на широката общественост върху постиженията на българските предприятия в областта на иновациите и така да стимулира повече фирми за успех.
Не случайно предходните издания на конкурса показват, че голямата част от участниците са фирми, които внедряват едновременно процесни, продуктови иновации и нови маркетингови стратегии, активно участват в иновационни проекти и програми и са осъзнали важността на човешкия фактор или както казва г-н Кюркчиев, изпълнителният директор на "Фикосота" АД - най-иновативното предприятие в категория средно/голямо за 2006 г.:
Годишният доклад “Иновации.бг 2008" на фондация “Приложни изследвания и комуникации". Докладът прави преглед на иновационната система и политика на България през 2007 г. и изготвя иновационен индекс на българските предприятия.
Стартът на най-голямата в Европа информационно-консултантска мрежа – Enterprise Europe Network. В България тя обединява дейността на досегашния Европейски иновационен център – България ( www.irc.bg ), и осемте Евро Инфо центрове ( https://www.eic.bcci.bg/bg ) – част от двете най-големи мрежи на Европейската комисия, насочени към бизнеса. Целите на новата мрежа са да предоставя на предприятията интегрирани бизнес, информационни и консултантски услуги по всички въпроси, свързани с европейската интеграция - сертификацията на продукцията, митническите формалности и процедури, участие в търгове, критериите за екологичност на стоките, СЕ маркиране и др.; да оказва съдействие за технологичен трансфер и технологично развитие – технологична оценка на производството, въвеждане на нови продукти и процеси в производството, трансфер на нови продукти и процеси към европейски партньори, търсене на технологични и бизнес партньори, създаване на високотехнологични смесени предприятия; да консултира за участие в проекти и кандидатстване за финансова подкрепа по европейски програми и фондове.
Българската мрежа ще бъде част от пан-европейска мрежа, състояща се от повече от 70 такива национални структури, което ще позволи на българските фирми да търсят разнообразни партньорства за разширяване на дейноста си на територията на целия европейски пазар.
Регионалната иновационна стратегия (РИС) на Югозападен район за планиране – мерки и пилотни проекти в отговор на стратегическите приоритети за иновационното развитие на региона.
Форумът се организира от фондация "Приложни изследвания и комуникации", Министерство на икономиката и енергетиката, Мисията на Световна банка в България.
Очаква се в събитието да участват:
- Сергей Станишев, Министър-председател на Република България (поканен)
- Флориан Фихтъл, Постоянен представител на Световната банка в България
- Любомир Дацов, Заместник-министър на финансите
- Тодор Модев, Областен управител на област София град