През 2004 г. в България са проведени по-малко от 10 конгресни туристически прояви, съобщи Мартин Колб, председател на организацията за конгресен туризъм BCVB. В другите страни от бившия Източен блок тези мероприятия са значително повече.
Туризмът в България формира 12% от Брутния вътрешен продукт на страната, каза Колб. Не мога да разбера това, че все още не се създава Министерство на туризма, подчерта той. Според него конгресният туризъм е 10 пъти по-рентабилен от туризма за почивка, тоест един посетител на конгресни прояви е склонен да харчи много повече, отколкото когато е отишъл да почива на море или планина.
Днес конгресният туризъм е актуална тема за България и за София, защото има реален потенциал в хотелските структури, обучението на персонала и местата за развлечение, заяви зам.-министърът на културата Димитър Хаджиниколов. Според него миналата година България е била домакин на доста крупни международни официални инициативи.
Смятам, че промените, които ще настъпят за България след приемането й в ЕС ще бъдат значителни от гледна точка на това, че все повече туристи ще научават за България, каза от своя страна Боб Милър, бивш губернатор на Невада.
Петата международна туристическа конференция "България – страна на мечтите" с основна тема "България - бъдещето на конгресния туризъм в региона" ще се проведе в София на 6-7 януари т.г. в хотел "Радисън". За официалното откриване в 9.30 часа на 6 януари са поканени министър-председателят Сергей Станишев, Димитър Хаджиниколов – зам.-министър на културата, представители на президентската администрация и на Столична община. Поканени за участие са и министърът на регионалното развитие и благоустройството Асен Гагаузов и министърът на финансите Пламен Орешарски. Основни теми на обсъждане ще бъдат взаимодействието между конгресния туризъм и икономиката на страната, предимствата и потенциалът на България, както и начините, по които международните туроператори и превозвачи могат да помогнат за развитието на региона./Източник: БГНЕС