Предстоящата година ще има огромно значение за американските износители на втечнен природен газ /ВПГ/, защото ще се реши съдбата на 13 големи проекти в тази област, пише „Уолстрийт джърнъл“.
В момента САЩ разполагат с три терминала за ВПГ в континенталната част. Единият от тях, намиращ се в щата Мериленд, принадлежи на компанията Dominion Energy, а другите два – в щатите Тексас и Луизиана – на компанията Cheniere Energy. Изданието отбелязва, че в настоящия момент се изграждат още няколко терминала, които по-рано са получили разрешение от американските регулаторни власти.
В публикацията се посочва, че САЩ имат около 25 проекта за износ на ВПГ. 13 от тях могат да получат одобрение през 2019 г. Не всички обаче ще бъдат построени, отбелязва „Уолстрийт джърнъл“. Анализаторите прогнозират, че в крайна сметка САЩ могат да контролират между 20-30% от световния експорт на ВПГ.
„Неочаквано големият ръст на търсенето на ВПГ през последната година подкрепя американските износители, които се страхуваха, че развитието на експорта може да се забави. По думите на анализаторите американските износители могат да предложат през следващата година на пазара 57 милиона тона ВПГ или повече, на практика два пъти увеличавайки обема на достъпния за износ ВПГ“, пише изданието. Те ще се конкурират с производителите от Канада, Катар, Русия, Австралия и други страни.
През ноември Cheniere Energy и полската енергийна компания PGNiG сключиха дългосрочен договор. Той предвижда Полша да получава в периода 2019-2022 г. около 0,73 милиарда куб.м. газ след регазификация, а след това през 2023-2042 г. – около 39 милиарда куб.м. газ след регазификация за целия период, което означава доставки в обем около 1,95 милиарда куб.м. газ годишно. Общият обем на доставките – 29,5 милиона тона ВПГ.