Очаква се проектът за нефтопровода "Бургас-Александруполис" да бъде прекратен. Това ще стане заради неизпълнение на финансовите задължения от страна на българските акционери, съобщи бившият член на съвета на директорите на международната компания "Транс Болкан пайплайн" Пламен Русев. По думите му, решение ще бъде прието на общо събрание на акционерите, което ще се проведе в Рим на 17 февруари.
"Мога да потвърдя, че проекта отива към прекратяване и това е един хубав изход към настоящия момент, защото българската страна не си плаща задълженията, което създава напрежение между акционерите, вследствие на това и гръцката страна е спряла да си плаща, а не може само едната страна да финансира. Трябва да има равноправност.
Преките загуби за България на тоя етап ще са някъде около 15-20 милиона лева директно дадени от бюджета, защото на толкова възлиза задълженията на българския акционер, така, както знаете министерството на финансите е принципал, така че от там трябва да бъдат взети, а непреките не могат да се изчислят, вероятно нарушавайки международното споразумение, другите страни ще искат обезщетения, които могат да достигнат и до 200, и до 300 милиона. Най-неприятното е, че някъде около 800 милиона евро са загубени за нашата страна, каза още Русев.
Енергийният министър Трайчо Трайков коментира, че не знае за разваляне на проекта "Бургас-Александруполис" от руска страна. Въпросът той прехвърли към министъра на финансите Симеон Дянков, който отговаря за него. Трайков обаче смята, че руската страна упражнява натиск по отношение на АЕЦ "Белене". "Очаквайте още партенки от руска страна", каза Трайков.
Проектът не е прекратяван, обявиха от Министерствотo на финансите. Директорът на пресцентъра Бетина Жотева уточни, че той не може да бъде спрян с едностранно решение на която и да е от държавите, участващи в него, предаде БНР.
Премиерът Бойко Борисов многократно е заявявал, че "Бургас-Александруполис" ще бъде реализиран, ако има пълна гаранция, че няма да навреди на околната среда среда в района на Бургас. Все още се чака и международната екооценка на проекта и заради това България бави плащанията по вноските си, обясниха от финансовото министерство.