Голяма част от хората си мислят, че аз съм "за" плосък данък, но това не е точно така. Това заяви днес в ефира на Дарик радио вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков. Той обясни, че един от принципите на добрите публични финанси е, че когато има голяма външна несигурност, стабилността се получава, когато не правиш резки ходове.
Под въпроса беше поствено дали плоският данък е правилният налог за България. Според вицепремиера България трябва да премине на прогресивно облагане на доходите след няколко години. Плоският данък, въведен през 2006 г., бил верният ход тогава и не трябвало да се променя по време на криза. Беше отхвърлена възможността приходите на най-богатите да бъдат облагани на 75%.
Финансовият министър доразви и някои нови намерения за интерпретация на смисъла на плоския данък, от което стана ясно, че предстои да се въведе облагане на печалбите от борсата и тези от хазарта: „Идеята на плоския данък е да има еднакво третиране. Данъкът върху лихвите на депозитите трябва да се разшири с данък върху печалбите от борсите и данък върху печалбите от хазарта”.
Плоският данък още от въвеждането му не е справедлив данък. Той облага хората с ниски данъци пропорционално много повече отколкото хората с високи доходи. Това заяви от своя страна отново в ефира на Дарик Радио евродепутатът от Партията на европейските социалисти Ивайло Калфин.
Той добави: "По принцип хората с по-високи доходи трябва да плащат по-високи данъци. Так е по целия свят и така е по-справедливо. Защото аз виждам същата дискусия сега и по данъка за лихвите. Пълни глупости се говорят. Включително и от председателката на бюджетната комисия в парламента, и от Симеон Дянков. Казват, че по-богатите ще плащат повече, защото имат повече депозити в банките. Това не е вярно”.