Министър-председателят Сергей Станишев и премиерите на 8 държави от Югоизточна Европа приеха в Букурещ съвместна декларация за започване на преговори за разширяване на Централноевропейското споразумение за свободна търговия (CEFTA). Домакини на срещата са румънският министър-председател Калин Попеску Таричану и специалният координатор на Пакта за стабилност за Югоизточна Европа Ерхард Бусек. Във форума участваха комисарят по разширяването на Европейския съюз Оли Рен, комисарят по търговията Питер Манделсън, федералният канцлер на Австрия Волфганг Шусел - страната, която председателства ЕС през първото шестмесечие на 2006 г., съобщи правителствената информационна служба.
В декларацията, приета от премиера Сергей Станишев, от румънския му колега Калин Попеску Таричану, от премиерите на Албания - Сали Бериша, на Босна и Херцеговина – Аднан Терзич, на Хърватия - Иво Санадер, на Република Македония - Владо Бучковски, на Молдова - Василе Тарлев, на Сърбия – Воислав Кощуница, на Черна гора – Мило Джуканович, и от ръководителя на UNMIK/Косово - Сьорен Йесен-Петерсен, се посочва, че под егидата на Пакта за стабилност страните ще започнат официални преговори и ще сключат споразумение, което ще регулира приемането на страните от региона.
Министър-председателите от Югоизточна Европа записаха в декларацията, че сътрудничеството е основен фактор за стабилността и развитието на региона и неразделна част от политиката на Европейския съюз. Посочва се, че задълбочените търговски отношения допринасят за развитието на конкурентоспособността, за привличането на преки чуждестранни инвестиции, за увеличаване на заетостта, икономическия просперитет и политическата стабилност в региона. В декларацията се подчертава, че през последните 13 години ЦЕФТА допринася за подобряване на търговския режим и подготвя членовете си за приемането им в ЕС. Премиерите заявяват още, че бъдещето на Западните Балкани е в ЕС, като членството в Съюза е крайна цел, съгласно Солунската декларация от юни 2003 г.
В словото си пред участниците в срещата министър-председателят Сергей Станишев заяви, че задълбочаването на регионалното сътрудничество е основен фактор за стабилността и просперитета на региона и България винаги е била активен участник в инициативите и мерките за постигането на тези цели. Според него присъединяването на още страни към ЦЕФТА и модернизирането на споразумението ще създаде необходимата основа за постигане на очертаните приоритети. Премиерът е убеден, че една обновена и разширена ЦЕФТА ще отговори на изискванията на Световната търговска организация за регионалните търговски споразумения.
Ние всички имаме положителния пример на ЦЕФТА, която доказа как регионалната интеграция подпомага осъществяването на приоритетната цел – европейската интеграция. Показателно е присъединяването на 5 от страните от споразумението към ЕС през 2004 г. Убедени сме, че България и Румъния ще отговорят на изискванията на ЕС за тяхното ефективно членство от 1 януари 2007 г. и по този начин "европейското семейство" на ЦЕФТА ще се увеличи, заяви министър-председателят. Сергей Станишев подчерта още, че за да отговори на предизвикателствата на времето и на икономическите реалности, ЦЕФТА трябва да се адаптира и да включи области като търговия с услуги, инвестиции и режима на обществени поръчки. По този начин, макар и само чрез няколкомесечното ни членство в обновената и разширена ЦЕФТА, България ще демонстрира своята подкрепа за европейската перспектива на региона.
В рамките на форума министър-председателят Сергей Станишев проведе работни срещи с колегите си от Югоизточна Европа, с федералния канцлер на Австрия Волфганг Шусел, с комисаря по разширяването на Европейския съюз Оли Рен и с комисаря по търговията Питер Манделсън.
Българската делегация се ръководи от премиера Сергей Станишев. В състава й са министърът по европейските въпроси Меглена Кунева, заместник-министрите на външните работи - Любомир Кючуков, и на икономиката и енергетиката - Корнелия Нинова, националният координатор на Пакта за стабилност в Югоизточна Европа Таня Шишкова и посланикът ни в Румъния Константин Андреев.