Приеха национална програма срещу трафика на хора

30.05.2012 | 14:59
по статията работи: Елица Елефтерова
През изминалата година в Националната комисия са постъпили 56 сигнала за трафик на хора
Приеха национална програма срещу трафика на хора
Снимка: Sxc.hu

Правителството прие Национална програма за 2012 г. за предотвратяване и противодействие на трафика на хора и закрила на жертвите му.

Акцент в програма е създаването на местни политики за борба с трафика на хора в Бургас, Варна, Монтана, Пазарджик, Пловдив, Русе и Сливен и създаване на местна комисия в Благоевград, който се оценява като град с повишени рискови фактори за трафик на хора.

Ще се проучват възможностите за създаване на комисии и в други области на страната, като се търси институционално и финансово партньорство с местната власт.

Планирано е също изграждането на приют за временно настаняване на пълнолетни жертви на трафик в София. Средствата ще са от бюджета на Националната комисия за борба с трафика на хора (НКБТХ) и по проекти и програми.

Цел на програмата е повишаването на осведомеността на обществото и рисковите групи по проблема.
За повишаване капацитета на институциите са предвидени специализирани обучения на доброволците към местните комисии, на полицаи, прокурори, съдии и служители на ДАНС и НСлС, на трудови посредници от дирекциите „Бюро по труда”.

С цел преодоляване на последиците от трафика на хора и реинтегриране на жертвите в обществото, ще бъдат разработени специални програми за трудова заетост на пострадалите. Междуведомствена група ще изготви механизъм за предоставяне на пакет от социални услуги за жертвите на трафика за подпомагане на реинтеграцията им.

Програмата съдържа и предложения за законодателни промени, насочени към подобряване на ефективното противодействие на трафика на хора в България и към подкрепа на жертвите.

Най-често български жени и деца стават жертви на трафик на хора за сексуална експлоатация, а мъжете за трудова експлоатация. В доклада се посочват и останалите сфери за трафик – жени, обикновено от ромски произход, са принуждавани да продават новородените си деца в чужбина; децата – да просят или да извършват дребни кражби и джебчийство.

През изминалата година в Националната комисия са постъпили 56 сигнала за трафик на хора, като общият брой на жертвите по тези сигнали е 144. Нараснал е броят на осъдените за трафик на хора на 131 (спрямо 125 за 2010 г.). Седем лица са осъдени на 10 и над 10 години затвор и глоба над 20 000 лв.

Общият размер на отнетото имущество от наложени осъдителни присъди за трафик на хора през годината възлиза на 146 159 лв.

Основните държави - крайна дестинация за жертви на трафик на хора през 2011 г., остават Холандия, Белгия, Германия, Гърция, Испания, Австрия, Франция, Италия, Кипър, Полша. Наблюдава се увеличение на броя на жертвите на трафик към страните от Северна и Централна Европа, предимно Швеция (трудова експлоатация), Чехия (трудова и сексуална експлоатация) и Великобритания (джебчийство),заради икономическата и финансова криза в Европа.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...