Общинският съвет в Приморско сезира ДАНС и главния прокурор за две заменки, направени в последния момент от бившия шеф на Държавната агенция по горите Стефан Юруков и "изплували" сега. За това съобщи шефът на общинарите Пламен Георгиев.
Единият терен от около 40 дка е почти на морския бряг. Намира се в местността "Кокиче" край Китен, непосредствено до къмпинг "Лес" и представлява гора с поляна. Негови собственици вече са Тихомир и Даниела Георгиеви от Плевен. Те са дали на държавата имоти край Угърчин, Лесидрен, Лисец, Ловеч. Те имали намерение да изсекат гората и да строят хотелски комплекс на морето. Не е ясно как са разчитали да получат строително разрешение, тъй като новият им терен е на по-малко от 2 км от брега, а Законът за Черноморското крайбрежие забранява строителство в тази зона, пише в. "Сега".
Втората заменка е за 99.7 дка изцяло гора в местността "Край село" до село Писменово. Теренът е придобит от преподавателя по горско почвознание в Лесотехническия университет Цветан Йорданов. Срещу него той е дал собствени имоти, намиращи се в села, част от които дори не са отбелязани на картата - Долни Лом, Горни Лом, Репляна (в община Чупрене), Бело поле (община Ружинци), Костичовци (община Димово), както и село Праужда, намиращо се неясно къде. Самият Йорданов е обяснил пред общинарите в Приморско, че се явявал само собственик, а инвеститорът е друг, но не пожелал да уточни кой. Идеята обаче била да се изсече гората и да се вдигнат седем луксозни къщички.
Юруков е подписал сделките съответно на 15 и 21 януари тази година. "Очевидно се е бързало, защото към тези дати вече се знаеше, че на 29 януари влиза в сила забрана на подобни замени", коментира Георгиев. Той смята, че втората сделка нарочно е за 99.7 дка, защото терени над 100 дка се заменят само с решение на правителството.
Съветниците научили за заменките от докладна на кмета на Приморско Лиляна Димова. В нея се искало да извършат промяна в Общия устройствен план на двата терена, за да бъде позволено застрояването им. "Ние обаче категорично отказваме да променяме ОУП и няма да позволим изсичане на гори. Затова сме сезирали съответните органи", обясни Георгиев.
Кметът Лиляна Димова заявила, че била длъжна по закон да спази 14-дневния срок, в който съветниците трябва да се произнесат по исканията на съответния инвеститор за промяна в устройствения план.
"При нас пристигнаха само копия на скиците на тези парцели, както и договорите за замяна на недвижимите имоти. Но по какъв начин тези хора са се сдобили с тях, не можем да кажем, нито пък да коментираме и подлагаме на съмнение подписа на Юруков", каза тя.