2017 година е най-скъпо струващата година в историята по икономически загуби от природните бедствия за 344 млрд. американски долара, които основно се дължат на ураганите "Харви", "Ирма" и "Мария", тайфунът "Хато" в Китай и циклонът "Деби" в Австралия. Това става ясно от анализ на екипа за изследване на катастрофични модели на британската презастрахователна компания Aon Benfield, цитиран от агенция MarketWatch, за която съобщава БНР.
В доклада, озаглавен "Времето, климата и катастрофите: Годишен доклад за 2017 година", екипът на компанията разкрива, че през миналата година е имало 330 катастрофални природни бедствия. 97% от които са били причинени от свързани с промяна на времето събития. Икономическите загуби от тези бедствия са били с 93% по-големи от осреднените за периода от 2000 до 2016 година.
Застрахователните загуби за частния сектор и за финансираните от правителставата спасителни програми възлизат през 2017 г. година на 134 млрд. долара - точно под рекордните 137 млрд. долара през 2011 година.
„Докато 2017 година беше скъпа година за застрахователната индустрия, презастрахователният пазар разполагаше с приблизително 600 млрд. долара, за да издържи на огромния обем изплащания на застраховки", посочи Ерик Андерсън, който е главен изпълнителен директор на компанията Aon Benfield.
Той също така отбеляза, че са били застраховани 36% от икономическите щети за около 80 млрд. долара, причинени от ураганите "Харви", Ирма" и "Мария". Застрахователните загуби в следствие на пожари пък са достигнали рекордните 14 млрд. долара.