От Коалиция "За да остане природа в България” търсят активен диалог по проблемите, предизвикали протестите в последните няколко дни. Това беше обяснено по време на пресконференция днес. Природозащитниците подчертаха, че са готови да седнат на една маса с всички засегнати страни, така че темата да бъде обсъдена внимателно.
Неправителствените организации настояват и занапред държавата да се заеме с охраната на всички гори. Това се налага, тъй като частните собственици, които са далеч от земите си, нямат възможност да ги охраняват непрестанно.
Представителят на Сдружение за дива природа "Балкани" Андрей Ралев определи като изключително важен фактът, че не е имало никакво обществено участие в гласуването на Закона за горите. Освен това не е спазен 14-дневният срок за обществени консултации, въпреки че са били внесени 10 становища от различни организации, така че е имало пълна липса на диалог, информира iNews.bg.
От своя страна Ангел Спасов от Гражданска група "За Витоша” потвърди, че несъгласието с плана за туристическа и ски зона "Алеко” е свързано с идеята Витоша да се превърне в неустойчив тримесечен курорт. Причината за това ще бъде, че освен ски, там няма да може да се предлага нищо друго.
Относно протестите неправителствените организации бяха категорични, че може би най-големият напредък за всички е, че обществото е дало заявка, че иска да се съобразяват с него, а не с интересите на олигарсите. "Бяхме там да заявим, че има принципни проблеми, а ние искаме принципни решения за тях, а не договорки. Искаме да чуят, че имаме принципни проблеми с Конституцията, с европейското законодателство”, обясни Александър Дунчев от WWF България.
Припомняме ви, че в събота президентът Росен Плевнелиев наложи вето на спорните текстове. В мотивите към него беше записано, че реакцията на българските граждани срещу част от разпоредбите на приетия закон показва, че в българското общество не е постигнато съгласие относно правилата за ползването, стопанисването и упражняване на правото на собственост върху земеделски земи и гори. Според Плевнелиев тя е оправдана "като се има предвид дефицитът на диалог, при който протече неговото приемане (Закона за горите - бел.ред.)".
Указът, с който президентът връща за ново обсъждане приетите промени в Закона за горите, е постъпил в Народното събрание. Това обяви в пленарната зала зам.-председателят на НС Анастас Анастасов, информира БТА.
Утре от 12 до 14 ч. Националното гражданско движение "Природата за хората" ще проведе шествие на пл. "Народно събрание". Във връзка с това се въвеждат следните ограничения:
От 8.00 до 14.00 часа на 20.06.2012г. се забранява престоят и паркирането на пътни превозни средства, както следва:
- на пл.”Народно събрание”;
- на югозападната част на пл.”Св.Александър Невски”, с изключение на автобусите превозващи участниците в митинга.
От 11.00 часа до отпадане на необходимостта на същия ден при необходимост и по преценка на отдел „Пътна полиция” при СДВР ще се забрани влизането на пътни превозни средства по ул.”Цар Освободител” до пл.”Независимост” и обратно до пл.”Народно събрание”, с провеждане на митинг.
Организаторът да внесе депозит в размер на 5000 лв. за евентуално нанесени щети при разполагане на два броя машини за обработка на ски писти на пл.”Народно събрание”, искат от Столичната община.
Няколко часа по-късно от 18.30 до 21.30 ч. коалицията "За да остане природа в България" ще проведе митинг-шествие. То ще мине по маршрут: пилоните на НДК, по бул. „Витоша” пл. Света Неделя, вдясно по ул. „Съборна” вляво по ул. „Леге” вдясно по бул. „Цар Освободител” до пл. Народно събрание до паметника на Цар Освободител.
След приключване на мероприятието организаторът е задължен да осигури почистване на мястото и околното пространство.