Проверка на "Топлофикация София" обеща и кметът Фандъкова, прокуратура и полиция ще търсят причините за аварията

09.02.2017 | 16:10
по статията работи: econ.bg
Установяването на точната причина - въпросът за компенсация тепърва ще бъде на дневен ред и ще се докладва пред СОС
Проверка на "Топлофикация София" обеща и кметът Фандъкова, прокуратура и полиция ще търсят причините за аварията
Снимка: БГНЕС

Най важно е да се възстанови топлоснабдяването. След това започват проверки на всички нива. Това заяви кметът на София Йорданка Фандъкова пред БНТ по отношение на възникналите аварии в „Таплофикация София“, които за последнитепет-шест дни оставиха без отопление и топла вода хиляди хора в някои от най-масово населените квартали на столицата.

Проверка на дружеството ще бъде направено и от Министерство на енергетиката, което дори се закани със санкции. Очаква се по въпроса да се произнесе и Комисията за енергийно и водно регулиране.

Причината за аварията в София тепърва ще бъде търсена, стана ясно от изявлението на кмета Йорданка Фандъкова. Тя поиска проверка от прокуратурата, за да се разбере каква е причината за пробивите. Председателят на СОС Елен Герджиков пък настоя да се разбере дали ще се сезира полицията.

„Не мога да се ангажирам, че токовия удар от ЧЕЗ е единствената или точната причина за аварията. Това е факт, установен по електронен път. Заради токов удар са спрели две помпени станции, които не са изтласкали водата и това е довело до връщане на вода, което е довело до разклащане на цялата система на ТЕЦ „Изток“. Става дума за вибриране на тръбите, което е довело до пробиви на множество места по цялото трасе на мрежата, която е 400 км“ , коментира изпълнителният директор на „Топлофикация“ София Георги Беловски на извънредно изслушване пред СОС, предаде БГНЕС. 

Тези пробиви не са резултат само на несменени тръби, а на заварки и колена, които са избили. Този едновременен голям пробив е довел до 12-14 аварии, създаващи предпоставка за трудно идентифициране на аварията и говори за колапс на системата - много пробиви, които са предпоставка за изтичане на огромно количество вода. Ако на час обикновено минава по 150 т. вода, то в тези дни са изтекли 700 - 1000 т. "Системата е станала пробита лейка", каза Беловски и допълни, че е било необходимо да бъдат открити първо тези пробиви. Най-трудно е било да се намерят местата, където са те. Действията на Топлофикация са били в няколко насоки. 

От понеделник Беловски е издал заповед, в която е възложил на работна група от експерти да посочи причините за аварията и да оцени адекватността на персонала за отстраняване на аварията и др. Тази заповед е база за извършване на много действия, но основният фокус е бил отстраняване на аварията.

Установяването на точната причина - въпросът за компенсация тепърва ще бъде на дневен ред и ще се докладва пред СОС. Докладът ще бъде даден на общината, който ще даде ясен поглед затова какво е довело до този исторически огромен срив.

„Това е много бавна дейност, така трябва да бъде, за да не възникват нови аварии, но все пак се надявам това да приключи“, посочи Фандъкова.

„Тази нощ бях на място без предупреждение, за да проверя, защото за мен е изключително важно да се работи денонощно, защото за хората цялата ситуация, която продължава дни наред е изключително неудобна. Така че най-важното в момента е да се възстанови топлоподаването“, допълни тя.

„В същото време ръководството на дружеството забави надежда информация, затова още във вторник разпоредих да правят ежедневни брифинги, да информират хората“, отбеляза още столичният кмет. Фандъкова обясни, че е поискала в рамките на заседанието на Столичния общински съвет днес да бъде изслушано ръководството на „Топлофикация“ София за причините и за действията по отношение на аварията.

„Най важно е да се възстанови топлоснабдяването, но след това ще започнат проверките на всички нива, за да се установи начина на действие. Никой не е застрахован от аварии, но е много важно хората на бъдат на време и надеждно информирани и да се прави всичко възможно по-най добрия начин, за да се възстанови най-бързо топлоподаването“, каза още Фандъкова.

Междувременно от топлофикационното дружество твърдят, че през изминалата нощ е било напълно възстановено топлоподаването към ж.к. „Люлин”- 4 и 5 част, както и в ж.к „Надежда”-3, 4,5 и 6 част.

От дружеството уточняват, че след приключване на операциите по смяната на авариралата част от магистралния топлопровод на бул. Цариградски шосе“, който захранва кварталите „Младост”-1, 1А, 2, 3 и 4, „Студентски град”, „Витоша”, „Дървеница”, „Мусагеница”, „Малинова долина” днес ще започне запълването на топлопреносната мрежа. Това е технологичната операция, която е с най-дълго времетраене при възстановяването на топлоснабдяването към потребителите.

Все още са възможни временни колебания в топлоподаването към високите части на кв. „Гео Милев“, но от"Топлофикация София" уверяват, че се работи за нормализирането на отоплението и към тези потребители.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 03.01   1431 г. – Бургундският херцог предава срещу 10 000 франка Жана д'Арк на англичаните. 1496 г. – Леонардо да Винчи извършва неуспешен опит с конструиран от него...