2004 година е рекордна по отношение на привлечените в страната преки чуждестранни инвестиции (ПЧИ) – 2,5 милиарда долара. Инвестициите в страната през миналата година са една четвърт от общите инвестиции в България за последните 13 години. Това съобщи днес министърът на икономиката Милко Ковачев. Той подчерта, че една пета от инвестициите на зелено в България за последните 13 години са направени през миналата година, а постъпленията от приватизация са 37% от всички приходи от приватизация за изтеклите 13 години. За последните четири години са привлечени 63% от всички инвестиции в България.
Според министър Ковачев по-важният показател от абсолютния обем на инвестициите е доколко България е конкурентно място за инвеститорите в сравнение с другите страни от региона.
По предварителни данни преките чуждестранни инвестиции в България представляват 9.2% от БВП, което е най-високото ниво спрямо останалите страни в Централна и Източна Европа (5,6% като процент от БВП са инвестициите в Румъния, 4,4% като процент от БВП са инвестициите в Чехия). През 2004 г. България е привлякла 10% от инвестициите в Централна и Източна Европа и 30% от инвестициите на Балканите.
През миналата година България е привлякла 2,5 млрд. щ.д. от привлечените 25 млрд. щ. д. в региона, което е двоен ръст за последните 6 години. За сравнение през 2000 г. България е привлякла 1 млрд. щ.д. ПЧИ от общо привлечените 22 млрд. щ.д. в региона (6-те държави – Чехия, Полша, Унгария, Словакия, Румъния, България).
По данни на Българската агенция за инвестиции първите пет инвеститора в листата на 15-те топ инвеститора за 2004 г. са нови имена, което е доказателство за атрактивността на България за инвеститорите. Листата води CEZ, следвана от EVN, след тях се нареждат Viva Ventures, E.ON и Sisegam.
Прогнозата за 2005 г. е, че нивата на инвестиции ще се запазят около тези на миналата година – 2,5 млрд. долара.