Избирателна активност от около 55-60 на сто прогнозират социолозите преди изборите за президент и местна власт. Те обаче правят уговорката, че се опират на декларирани намерения и участието на хората във вота след месец може да е по-ниско. Като правило проучванията регистрират по-високо намерение за участие в изборите от реалното, обясни социологът Боряна Димитрова от "Алфа рисърч".
Избирателната активност вероятно ще е малко по-висока за местните избори и малко по-ниска за президентските избори.
Димитрова каза, че като цяло избирателната активност в настоящите избори ще е по-висока от регистрираната през 2006 година на президентските избори. Социоложката напомни, че тогава настоящият държавен глава Георги Първанов е спечелил мнозинство още на първия тур, но поради конституционно изискваното мнозинство от 50+1 процента участие в изборите, се е стигнало до втори тур.
От своя страна Юлий Павлов от Центъра за анализи и маркетинг посочи, че според допитванията им до урните ще отидат около 50-55% от имащите право на глас. Някъде около 3 млн., 3,1-3,2 млн. души от реалните избиратели ще участват на тези избори.
Андрей Райчев от „Галъп", каза, че според техните изследвания активността на хората по декларираните намерения ще е 60-65% „Нашите данни са за над 60 процента, 65 на сто казват, че ще гласуват".
Съчетанието на изборите 2 в 1 съвсем естествено ще повиши избирателната активност, що се отнася до вота за президент, смята Кольо Колев от „Медиана". Той подчерта, че очакванията на всички социолози са горе-долу за активност от 55-60 процента. По думите му вече зависи и как ще се развие политическата обстановка оттук нататък. „Дали ще се надига протестният вот или пък ще заспи. Това до голяма степен ще определи и активността", каза той.
75% от избирателите не гласуват, за да дойде някой да ги управлява, а за да накажат, каза социологът и допълни, че патосът и яростта винаги работят по-силно, пише Dariknews.bg.