Прогнозират 1.50-2 лв. цена за килограм хляб

30.01.2011 | 17:32
по статията работи:
В България има пшеница максимум за 4 месеца, твърдят от БСП. Производителите на хляб отричат за наличие на картел
Прогнозират 1.50-2 лв. цена за килограм хляб

В България има пшеница максимум за 4 месеца. Това коментира пред програма "Хоризонт" Явор Гечев от БСП. Той обясни:

В момента сме в критичен зърнен баланс. Става така, защото първо в Министерството на земеделието объркаха сметките колко зърно ще бъде произведено в България и колко от него ще е годно за производството на хляб. Към момента 1.6 млн. тона пшеница са изнесени вече от България. По наши сметки Министерство на земеделието продължават да бъркат колко зърно има годно за производство на хляб в България. Според наши сметки то е 350 хиляди тона. Месечната консумация на пшеница за хляб и хлебни изделия е между 80 и 90 хиляди тона, което значи, че в България има пшеница за максимум от 3 до 4 месеца.

Според "червения" депутат 30 % от себестойността на пшеницата се формира от горивата. Освен това фактът, че 45 хиляди производители няма да получат плащанията заради задължения към държавата, води до вторична криза в сектора.

Според Гечев хлябът може да достигне и цена от 2 лева:

Министърът Дянков и министърът Найденов гордо казваха: Износът е положителен и той в голямата си част се дължи на износа на зърно. Изнасяхме зърното на цени около 420 лева за тон. Еми да ви кажа, че в момента има кораб на пристанище Варна, който практически разтоварва пшеница, което значи, че наистина сме в потенциална зърнена криза. Щом вече се налага внос. Пазарните цени, на които вече се продава зърното от вноса, са 520 лева на тон. Всички знаем, че износът е освободен в крайна сметка от плащането на ДДС. А в момента ДДС-то се плаща върху вносната пшеница, как няма да са високи цените на хляба?

Георги Попов от асоциацията "Хляб за България" пък прогнозира, че цената на насъщния ще расте през следващите пет месеца и може да достигне над 1,50 лв. за килограм. Върху поскъпването влияят по-високите цени на брашното и на енергоносителите. Попов каза, че ръстът при брашното е над 100 % през последната година. Проблем е и сивата икономика в бранша, която, според Попов, е 60%.

Таван не може да се каже, че има цената, защото не се знае колко ще пораснат цените на суровините. Брашното за последните две седмици се увеличи с още 40 лева на тон, което не е никак малко. 1.40 лв. на килограм това е производствената цена, това не е цената, на която аз и вие си купуваме хляба от магазина. Цената на хляба в магазина, преди да започне да поскъпва, беше някъде около 1.20 лв.-1.30 лв.. Възможно е и по-скъпо да стане, зависи от цените на суровините, обясни експертът.

Той отрече, че има картелно споразумение за цената на хляба между производителите. Те не се притесняват от проверки. Попов обаче призова да се потърси картел при цените на зърното преди да се проверяват хлебопроизводителите:

За да има картелиране, трябва да има договорена цена. А да накараш 4600 фирми да договорят някаква цена... Този проблем с цената на хляба винаги е бил политически. Това е проблем на всички правителства и винаги е имало опити да бъде натискан хлебопроизводителя да не променя цените, тъй като това влияе върху политическите рейтинги. Когато една държава започне да се бори с производители и с браншови организации, нещата не отиват никога на добре. Житото скача 2-3 пъти, цената на хляба се увеличава с 15-10%, а иначе хлябът е картел. Тука вече всъщност е нечестното отношение към хлебопроизводителите. За съжаление винаги резултата е един и същ. Няма картел, но ние сме казали кой е "врагът с партиен билет".

Заместник-министърът на земеделието Светла Боянова отказа да коментира цената на хляба, само уточни, че Комисията за защита на конкуренцията събира информация. Комисията все още не се е самосезирала за картелно споразумение между хлебопроизводителите за цената на хляба:

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 24.01   41 г. – По време на Палатинските игри в Рим Касий Херея убива император Калигула. 1848 г. – Започва Калифорнийската златна треска в Сакраменто. 1862 г....